ЗАСТАВА МАЙБУТНЬОГО ВРОЖАЮ

ІРИНА САМОЙЛЮК,
юрист банківської галузі
ЗАСТАВА МАЙБУТНЬОГО ВРОЖАЮ
Сільське господарство України є однією з клю­чових ланок агропромислового комплексу. З історії розвитку нашої країни ми бачимо, що досить тривалий час в Україні переважало сільське населення, в основному зайняте землеробством, розведенням худоби. Необхідно зазначити, що Україна має всі необхідні географічні умови для потужного розвитку цього сектора економіки, зокрема для розвитку такої підгалузі сільського господарства, як рослинництво. Украї­на має також сприятливі природно-кліматичні умови і високопродуктивні землі.
Проте, незважаючи на історичні та природні фактори, на сьогоднішній день рівень розвитку сільського господарства в нашій країні не можна назвати задовільним, а сільськогосподарське виробництво — прибутковим. Цей сектор економіки України потребує постійної державної підтримки. Сьогодні, щоб розвивати сільське господарство, державі потрібно вирішити багато проблем, зокрема: оновити технологічні можливості, створити сприятливий інвестиційний клімат для залучення інвестицій, забезпечити чітке законодавче регулювання, в тому числі процесів кредитування сільськогосподарських виробників, забезпечити наявність розвинутої системи страхування сільськогосподарського виробництва від природно-кліматичних та інших видів комерційних ризиків тощо.
Враховуючи ситуацію, яка наразі склалася на ринку сільськогосподарського виробництва, кредитування комерційними банками сільськогосподарських виробників не є частим явищем:
по-перше, на цьому ринку незначна кількість великих сільськогосподарських підприємств;
по-друге, як правило, у більшості сільськогосподарських виробників відсутнє майно для високоліквідної застави (діє мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення, сільськогосподарська техніка, як правило, застаріла);
по-третє, завжди є ризик, пов’язаний з неотриманням очікуваного врожаю через природні катаклізми, від яких на сьогоднішній день виробники не застраховані.
Тож найчастіше сільгоспвиробники можуть запропонувати як забезпечення виконання своїх кредитних зобов’язань перед банками лише заставу майбутнього врожаю з подальшим пере­оформленням в заставу результату врожаю.
Розглянемо особливості оформлення в заставу майбутнього врожаю.
Загальні положення про заставу встановлені в Цивільному кодексі України (далі — ЦКУ) та Законі України «Про заставу».
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про заставу» заставою може бути забезпечена будь-яка дійсна існуюча або майбутня вимога, що не суперечить законодавству України, зокрема така, що випливає з договору позики, кредиту, купівлі-продажу, оренди, перевезення вантажу тощо. Застава може мати місце щодо вимог, які можуть виникнути у майбутньому, за умови, що є угода сторін про розмір забезпечення заставою таких вимог. Предметом застави може бути майно, яке стане власністю заставодавця після укладення договору застави, в тому числі продукція, плоди та інші прибутки (майбутній урожай, приплід худоби тощо), якщо це передбачено договором (ч. 3 ст. 4 Закону України «Про заставу»).
Відповідно до проекту Закону України «Про форвардну заставну закупівлю сільськогосподарської продукції у дрібних і середніх сільськогосподарських підприємств» від 05.07.2012 № 10716 (згідно з картою проходження проекту за стадіями — 05.07.2012 одержаний Верховною Радою України) вперше запропоновано таке визначення терміна «майбутній урожай», а саме: майбутній урожай — це сільськогосподарська рослинницька продукція, яку планує отримати сільськогосподарське підприємство на основі здійснених посівів сільськогосподарських культур на належних йому сільськогосподарських угіддях у процесі здійснення сільськогосподарської діяльності у поточному сільськогосподарському (маркетинговому) році. Оскільки одним з основоположних правил застави майна є те, що предметом застави може бути майно, яке відповідно до законодавства України може бути відчужене та на яке може бути звернено стягнення, на момент оформлення договору застави майбутнього врожаю необхідно пересвідчитися в наявності посівів майбутнього врожаю. Так, документами, що підтверджують наявність права на набуття врожаю у майбутньому та наявність посівів, є:

ІРИНА САМОЙЛЮК отримати повну версію статті