ЗАСВІДЧЕННЯ СПРАВЖНОСТІ ПІДПИСУ РОЗПОРЯДНИКА МАЙНА, КЕРУЮЧОГО САНАЦІЄЮ ТА ЛІКВІДАТОРА

НАТАЛІЯ САУТЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу
ЗАСВІДЧЕННЯ СПРАВЖНОСТІ ПІДПИСУ РОЗПОРЯДНИКА МАЙНА, КЕРУЮЧОГО САНАЦІЄЮ ТА ЛІКВІДАТОРА
Відповідь на запитання щодо можливості засвідчення справжності підпису на картках до банку юридичних осіб, відносно яких порушено справу про банкрутство, нотаріусу слід знаходити, керуючись положенням Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі — Закон). Так, залежно від стадії провадження у справі про банк¬рутство до різних за статусом осіб переходять функції керівника, у тому числі і права щодо розпорядження рахунками.
Відповідно до Закону щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства:
розпорядження майном боржника;
мирова угода, яка може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство;
санація (відновлення платоспроможності) боржника;
ліквідація банкрута.
Провадження у справах про банкрутство регулюється Законом, що згаданий вище, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Слід пам’ятати, що положення Закону застосовуються до юридичних осіб — підприємств, що є об’єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об’єктів, та те, що положення Закону також не застосовується до юридичних осіб — казенних підприємств та підприємств, що є об’єктами права комунальної власності, якщо стосовно них виключно на пленарному засіданні відповідної ради органів місцевого самоврядування прийняті рішення щодо цього.
Для відповіді на запитання щодо осіб, які мають право розпоряджатися рахунками, слід визначитися з повноваженнями кожного з учасників процесу відновлення плато¬спроможності боржника або визнання його банкрутом.
1. На стадії розпорядження майна розпорядник майна має право: скликати збори кредиторів і брати в них участь з правом дорадчого голосу; аналізувати фінансове становище боржника та рекомендувати зборам кредиторів заходи щодо фінансового оздоровлення боржника; звертатися до господарського суду у випадках, перед¬бачених цим Законом; одержувати винагороду в розмірі та порядку, передбачених цим Законом; залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірній основі спеціалістів з оплатою їх діяльності з коштів боржника, якщо інше не передбачено цим Законом або рішенням комітету кредиторів; подавати в господарський суд заяву про дострокове припинення своїх обов’язків; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Керівник або орган управління боржника ви¬ключно за погодженням з розпорядником майна укладає певні категорії правочинів. При цьому розпорядник майна не має права втручатися в оперативно-господарську діяльність боржника, крім випадків, передбачених Законом.
Призначення розпорядника майна не є підставою для припинення повноважень керівника чи органу управління боржника.
Як виняток, повноваження керівника боржника або органів управління боржника, покла¬дені на них відповідно до законодавства чи установчих документів, можуть бути припинені в разі, якщо ними не вживаються заходи щодо забезпечення збереження майна боржника, створюються перешкоди діям розпорядника майна чи допускаються інші порушення законодавства. В такому разі за клопотанням комітету кредиторів виконання обов’язків керівника боржника ухвалою господарського суду тимчасово покладається на розпорядника майна до призначення в порядку, визначеному законодавством та установчими документами, нового керівника боржника. Про припинення повноважень керівника або органів управління боржника господарський суд виносить ухвалу, яка може бути оскаржена у встановленому порядку.
2. Наступна стадія — санація.

Наталія Саутенко отримати повну версію статті