ДО ПИТАННЯ УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРІВ ПРО ЗМІНУ ЧЕРГОВОСТІ ОДЕРЖАННЯ ПРАВА НА СПАДЩИНУ

Новий Цивільний кодекс України (надалі – ЦК України) встановив фактично три види спадкування: за заповітом, за законом та змішане.
Спадкування за законом виникає у разі, коли воно не відмінено або не скасовано спадкодавцем у заповіті.
ЦК України значно розширює коло спадкоємців за законом: збільшилась кількість черг спадкоємців (статті 1261–1265 ЦК України), розширено кількість осіб, які мають право спадкування за правом представлення (ст. 1266 ЦК України). Крім того, змінено порядок черг одержання спадкоємцями права на спадкування (ст. 1259 ЦК України) та рівності часток спадкоємців у спадщині (ст. 1267 ЦК України).
Зміна черг одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушувати прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині (ч. 1 ст. 1259 ЦК України).
Цією нормою Цивільний кодекс України встановлює правило, що разом із спадкоємцями тієї черги, яка спадкує, право на спадкування може бути надане одному чи декільком спадкоємцям, які належать до наступних черг спадкоємців. Законом не встановлено порядок, за яким надаватиметься таке право. Спадкоємці за законом – це, як правило, близькі родичі спадкодавця, тому вони краще знають про взаємні стосунки і цілком зрозуміло, що лише вони можуть знати, хто із спадкоємців найбільше заслужив мати частину спадщини. З практики відомо досить випадків, коли старшим за віком громадянином опікуються сестри, брати, є випадки, коли чоловік і жінка проживають разом, але шлюб не зареєстрували, а також випадок, передбачений ч. 2 цієї статті: «за умови, що фізична особа протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані». Тому спадкоємцям за законом надано право визначити інший порядок черговості одержання спадщини, ніж встановлено законом.
Договір про зміну черговості одержання права на спадкування може бути укладений спадкоємцями після відкриття спадщини, але до видачі свідоцтва про право на спадщину. Під «зацікавленими спадкоємцями», на мою думку, слід розуміти всіх спадкоємців, які закликаються до спадкування, тому, я вважаю, що слід брати до уваги і ще одну межу – встановлений законом термін для прийняття спадщини, протягом якого спадкоємці мають визначитись у своїх намірах – прийняти спадщину чи відмовитись від неї.
Якщо такий договір був укладений раніше закінчення терміну, встановленого законом для прийняття спадщини, і думка всіх спадкоємців, закликаних до спадкування не була врахована, то, вважаю, що

Жанна БОБАК отримати повну версію статті