ДОЗВОЛИ ОРГАНІВ ОПІКИ І ПІКЛУВАННЯ НА УКЛАДАННЯ ПРАВОЧИНІВ, ЩО ПОТРЕБУЮТЬ НОТАРІАЛЬНОГО ПОСВІДЧЕННЯ

ЛЮДМИЛА ОСИКА,
приватний нотаріус Христинівського районного нотаріального округу
ДОЗВОЛИ ОРГАНІВ ОПІКИ І ПІКЛУВАННЯ НА УКЛАДАННЯ ПРАВОЧИНІВ, ЩО ПОТРЕБУЮТЬ НОТАРІАЛЬНОГО ПОСВІДЧЕННЯ
З часу набрання чинності основним актом цивільного законодавства України — Цивільним кодексом України (далі — ЦК України) — на законодавчому рівні розпочато регулювання сфери опіки та піклування. Зокрема, обмежено право опікуна на укладання певних видів правочинів без дозволу органу опіки та піклування (ст. 71 ЦК України). Так, без дозволу органу опіки та піклування не можуть укладатись договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, у тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири. Порушення цього правила поведінки суб’єктами цивільних правовідносин є підставою для визнання правочину нікчемним (ст. 224 ЦК України).
У червні 2005 року Верховна Рада України з метою соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей, забезпечення правового регулювання відносин у суспільстві, які спрямовані на реалізацію бездомними особами і безпритульними дітьми прав і свобод, передбачених Конституцією та законодавством України, створення умов для діяльності громадських та благодійних організацій, що працюють у сфері соціального захисту населення, прийняла Закон України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» (далі — Закон), який введено в дію 01.01.2006 р. Закон розширив коло правочинів, укладання яких є можливим лише за наявності дозволу органів опіки та піклування.
З часу набрання сили норми Закону неодноразово змінювались та вдосконалювались. 19.04.2011 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення порядку надання органами опіки та піклування дозволів на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дітей» до Закону внесені чергові зміни.
Так, ч. 4 ст. 12 Закону визначає, що для вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування. Причому на посадових осіб зазначених органів законодавцем покладено персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям.
Крім того, цим же Законом України від 19.04.2011 р. внесено зміни до Закону України «Про охорону дитинства», ч. 3 ст. 17 якого передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, не мають права без дозволу органів опіки і піклування, наданого відповідно до закону, укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації, відмовлятися від належних дитині майнових прав, здійснювати поділ, обмін, відчуження житла, зобов’язуватися від імені дитини порукою, видавати письмові зобов’язання.
З розширенням кола правочинів, для укладання яких необхідним є попередній дозвіл органів опіки і піклування, значно збільшилась кількість підстав для застосування наслідків недійсності нікчемних правочинів, що вчинялись від імені або в інтересах малолітніх та неповнолітніх осіб.
З огляду на те, що такі цивільно-правові спори підлягають вирішенню в судовому порядку, при підготовці таких процесуальних документів, як пояснення та заперечення до позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг тощо, необхідно досконало володіти такими термінами та поняттями, як орган опіки та піклування, їх права й обов’язки та документи, які вони видають у процесі своєї діяльності.
Зазвичай нотаріуси є активними учасниками судових процесів, оскільки саме їх діяльність пов’язана з перевіркою необхідних, для вчинення правочину за участю дітей, документів.
Інструкція про порядок вчинення нота¬ріальних дій нотаріусами України, затвер¬джена наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 р. № 20/5 з подальшими змінами та доповненнями, зобов’язує нотаріусів перевіряти та отримувати дозволи органу опіки та піклування в конкретних випадках:

Людмила ОСИКА отримати повну версію статті