ДОДАТКОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ НОТАРІУСА ТА ДОДАТКОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ: ПРОФЕСІЙНА, АДМІНІСТРАТИВНА, ЦИВІЛЬНА, КРИМІНАЛЬНА

ВОЛОДИМИР МАРЧЕНКО,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, шеф-редактор науково-практичного журналу «Мала енциклопедія нотаріуса», член Академії нотаріату України
ДОДАТКОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ НОТАРІУСА ТА ДОДАТКОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ: ПРОФЕСІЙНА, АДМІНІСТРАТИВНА, ЦИВІЛЬНА, КРИМІНАЛЬНА
Нещодавно почув таку думку: інформація настільки швидко оновлюється у сучасному світі, що доки студент під час навчання доходить до 5–6 курсу, професійні знання, отримані ним на 1–2 курсі, часто виявляються вже застарілими. У цьому розумінні професія нотаріуса здається досить сталою та консервативною. Проте сучасний темп життя, швидкий розвиток суспільно-еко­номічних відносин, поява нових знань та технологій, урізноманітнення форм товарно-грошових відносин, поширення прав власності не тільки на предмети матеріального світу, але й на знання, технології тощо не оминає навіть нашу консервативну професію.
З’являються нові вимоги до нотаріуса як фахівця, а на нотаріат, окрім традиційно властивих йому функцій, державою покладаються все нові та нові функції та обов’язки.
Наприклад, на нотаріусів уже давно покладено обов’язки реєстраторів реєстрів, що діють в системі нотаріату.
Кілька років тому на нотаріусів було покладено ще й обов’язки спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу.
А з 01.01.2013 нотаріусів визначено спеціальними суб’єктами у системі реєстрації прав та обтяжень на нерухоме майно та покладено на них обов’язки державних реєстраторів прав з реєстрації прав власності на об’єкти нерухомого майна, інших речових прав та їх обтяжень.
Крім того, держава зобов’язує нотаріуса у випадках, передбачених податковим законодавством, також здійснювати контроль за сплатою громадянами податку на доходи від відчуження рухомого та нерухомого майна, передання нерухомого майна в оренду, а також повідомляти державу про суму отриманих громадянами доходів та сплачених податків, контролювати сплату фізичними та юридичними особами збору за придбання нерухомого майна.
Делегування державою нотаріусам як самозайнятим особам додаткових завдань і функцій, поставлених перед державними органами, характеризує високий ступінь довіри держави до органів нотаріату та є по суті визнанням державою високої професійності нотаріусів.

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті