ДОГОВІР УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

ЮРІЙ МИЦА,
кандидат юридичних наук, заступник директора з економіко-правових питань ТОВ «Будівельна компанія «Укртехносфера», м. Харків
ДОГОВІР УПРАВЛІННЯ МАЙНОМ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА
У сучасній цивілістичній доктрині доволі дискусійним є саме поняття «управління»: спірними є його зміст, галузева належність пов’язаних з ним юридичних конструкцій, форми прояву в цивілістичному вимірі тощо. Зазначена концептуальна невизначеність навіть на рівні абстрактної категорії, звичайно, негативно відбивається на вирішенні конкретних теоретичних і практичних питань, пов’язаних із застосуванням цивільно-правової конструкції управління, і насам­перед — конструкції управління майном, яка, на відміну від конструкції управління юридичною особою, на поточний момент недостатньо висвітлена у вітчизняній літературі.
Договір управління майном, як він визначений у ст. 1029 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України), є лише однією із можливих підстав виникнення правовідносин з управління майном. У літературі слушно наголошується, що вказані правовідносини можуть виникати з різних підстав, а останні можуть як складатися з одного юридичного факту (наприклад, договору управління майном), так і становити юридичний склад (наприклад, акт органу опіки та піклування або рішення суду та договір управління майном). Але в будь-якому випадку до правовідносин з управління майном слід застосовувати загальні засади такого управління, визначені главою 70 ЦК України .
Наведений вище висновок є доволі категоричним, але слід зазначити, що практика вищих судових інстанцій України останніми роками поступово проявляє певну тенденцію до його схвалення та прийняття як керівного в своїй діяльності. Так, в практиці Верховного Суду України послідовно визнається, що договір про участь у фонді фінансування будівництва за своєю правовою природою є особливим різновидом договору управління майном (грошовими коштами), яке має здійснюватися відповідно до вимог ЦК України та Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» . Як договір управління майном (грошовими коштами) кваліфікується в судовій практиці також і договір купівлі-продажу (оплатного відступлення) майнових прав на об’єкт (частину об’єкта) нерухомості, що будується . Так само відповідно до правил про управління майном, визначених у главі 70 ЦК України, має здійснюватися й управління майном, переданим в іпотеку, якщо відповідно до законодавства про іпотеку суд встановить таке управління. При цьому умови управління визначаються не договором, а судовим рішенням . Нарешті, в судовій практиці навіть простежується позиція щодо допустимості поширення норм, що містяться в главі 70 ЦК України, на правовідносини з управління державним майном . Щоправда, в цьому аспекті наявні й діаметрально протилежні позиції .
Сформовано в практиці судів України й деякі обмежувальні підходи, які слід враховувати під час укладання та виконання договорів управління майном (в тому числі й на стадії вибору моделі договірних відносин). Так, згідно з

МИЦА ЮРІЙ отримати повну версію статті