ДЕЯКІ ПИТАННЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НОТАРІУСА

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА,
приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу
ДЕЯКІ ПИТАННЯ ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НОТАРІУСА
Наказом Міністерства юстиції України від 14.03.2013 № 431/5 затверджено Правила професійної етики нотаріусів України, що визначають загальні стандарти професійної етики нотаріуса, морально-етичні принципи нотаріуса при здійсненні нотаріальної діяльності та професійно-етичні правила поведінки у відносинах з колегами, Нотаріальною палатою України, державними органами, установами, організаціями, фізичними та юридичними особами. У своїй роботі нотаріус має утримуватися від вчинення дій, що можуть бути використані для завдання шкоди професійній діяльності нотаріуса або підриву довіри і престижу професії в суспільстві. На нотаріуса покладається не тільки юридична відповідальність перед державою за виконання покладених на нього публічних повноважень, але й моральна відповідальність перед суспільством за свої дії та поведінку. У самій присязі нотаріуса, яку проголошують особи, яким уперше надається право займатися нотаріальною діяльністю, зазначено, що особа присягається виконувати обов’язки нотаріуса чесно й сумлінно, згідно з законом і совістю, поважати права та законні інтереси громадян і організацій, зберігати професійну таємницю, скрізь і завжди берегти чистоту високого звання нотаріуса.
Відповідальність нотаріуса, за своєю суттю, — це форма впливу держави на допущені порушення правових норм, на посягання на соціальні інтереси суспільства, права особи. Нотаріус відповідає за правомірність своїх дій не тільки перед особами, що звернулись за нотаріальною допомогою, але й перед суспільством в цілому.
У Конституції України задекларовано чотири види відповідальності (адміністративна, матеріальна, дисциплінарна, кримінальна). Юридична відповідальність — це міра державного примусу на виконання вимог права, що містять осуд дій правопорушника перед державою та суспільством. Специфіка юридичної відповідальності визначається її нерозривним зв’язком із державою; вона покладається за порушення правових норм.
Відповідальність нотаріуса визначається Законом України «Про нотаріат» (далі — Закон) і залежить від правового статусу такої особи.
Так, ст. 21 Закону передбачено, що шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних або недбалих дій державного нотаріуса, відшкодовується в порядку, передбаченому законодавством Украї­ни. Державний нотаріус перебуває в трудових відносинах із відповідним управлінням юстиції згідно зі ст. 21 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст. 130 Кодексу законів про працю України державний нотаріус несе матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну Міністерству юстиції України внаслідок порушення покладених на нього трудових обов’язків.
Згідно з Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 395/2011, фінансування Міністерства юстиції України здійснюється за рахунок відповідних статей державного бюджету України. Таким чином, постає питання відшкодування шкоди, завданої діями державного нотаріуса, за рахунок Міністерства юстиції України. За міністерством залишається право регресної вимоги до винного нотаріуса.
До дисциплінарного стягнення, що застосовується при дисциплінарній відповідальності нотаріусів, можна віднести:

ІРИНА СВЯТЕЦЬКА отримати повну версію статті