ДЕЯКІ ПИТАННЯ ПРИПИНЕННЯ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ НА ПІДСТАВІ СУДОВОГО РІШЕННЯ, ЩО НЕ ПОВ’ЯЗАНЕ З БАНКРУТСТВОМ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

ОЛЕНА ПЕЛИПЕНКО,
юрист, м. Київ
ДЕЯКІ ПИТАННЯ ПРИПИНЕННЯ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ НА ПІДСТАВІ СУДОВОГО РІШЕННЯ, ЩО НЕ ПОВ’ЯЗАНЕ З БАНКРУТСТВОМ ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ
У цій публікації пропонується розглянути питання судового розгляду справ про припинення юридичної особи, що не пов’язані з її банкрутством, зокрема питання підвідомчості справ, строків позовної давності пред’явлення відповідних позовів, осіб, які можуть звернутись із таким позовом до суду, та підстав постановлення судових рішень про припинення юридичної особи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі — ЦК) юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно зі ст. 247 Господарського кодексу Украї¬ни від 16.01.2003 р. № 436-IV (далі — ГК) у разі здійснення суб’єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації цього суб’єкта господарювання відповідно до ст. 59 цього Кодексу.
Вказані норми кореспондується із нормами Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (далі — Закон про реєстрацію), якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи або припинення підприєм¬ницької діяльності фізичної особи — підприємця.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону про реєстрацію підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юри¬дичної особи, є:
визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом;
провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
невідповідність мінімального розміру статутного капіталу юридичної особи вимогам закону;
неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Серед іншого підставою для звернення до суду про припинення юридичної особи, в тому числі визнання реєстраційних документів недійсними, є наявність таких ознак фіктивності діяльності суб’єкта господарювання (ст. 551 ГК):

Олена ПЕЛИПЕНКО отримати повну версію статті