ДЕЯКІ ПИТАННЯ ВЧИНЕННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСОМ ПРИ ЗВЕРНЕННІ СТЯГНЕННЯ НА ПРЕДМЕТ ЗАСТАВИ

ОЛЕГ ПЕЧЕНИЙ,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
ДЕЯКІ ПИТАННЯ ВЧИНЕННЯ ВИКОНАВЧОГО НАПИСУ НОТАРІУСОМ ПРИ ЗВЕРНЕННІ СТЯГНЕННЯ НА ПРЕДМЕТ ЗАСТАВИ
Відповідно до ст. 18 ЦК України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Виконавчий напис — це підтвердження нотаріусом наявності заборгованості між боржником і стягувачем та розпорядження про примусове стягнення з боржника заборгованості, вчинене на документах, які підтверджують безспірні зобов’язання останнього . Як нами вже відмічалося, за юридичною природою виконавчий напис є розпорядженням нотаріуса про примусове виконання зобов’язання по сплаті грошових сум чи передачі майна .
Оцінюючи виконавчий напис нотаріуса як юрисдикційну форму захисту прав кредитора, науковці вказують, що його вчинення в жодному разі не ставить під сумнів можливість судового захисту і не суперечить існуючому порядку, включаючи і положення Конституції щодо всебічної охорони власності. При цьому наводяться дві досить істотні обставини.
По-перше, при стягненні заборгованості в безспірному порядку за виконавчим написом нотаріуса боржник не позбавлений можливості захисту своїх прав та інтересів. Стягнення на підставі виконавчого напису нотаріуса здійснюється в рамках виконавчого провадження, де боржнику надається право на захист як в судовому, так і в адміністративному порядку. Спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, ухвалені (вчинені) під час примусового виконання виконавчих написів нотаріуса, належать до юрисдикції адміністративних судів (п. 5 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 р. № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби»).
По-друге

отримати повну версію статті