ДЕЯКІ ОСОБЛИВОСТІ ПОСВІДЧЕННЯ ДОГОВОРІВ ДАРУВАННЯ ЖИТЛА

Чи можливо посвідчення договору дарування житла з одночасним встановленням особистого сервітуту дарувальника на це житло?
За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Договір, що встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування (ст. 717 Цивільного кодексу (надалі – ЦК) України). У ч. 2 ст. 719 ЦК України зазначається, що договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Головна особливість договору дарування – це його безоплатний характер. Зрозуміло, що за цим договором повинен бути відсутній зустрічний еквівалент, як-от майно або грошові кошти. Тому якщо в договорі встановлено обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника дії майнового або немайнового характеру, то таку угоду не можна тлумачити як дарування. Разом з тим договором дарування може бути встановлено обов’язок обдаровуваного вчинити певні дії або дію майнового характеру, але тільки на користь третьої особи (наприклад, право довічного користування будинком, його частиною, який є дарунком, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо). Зрозуміло, що

Володимир МАРЧЕНКО отримати повну версію статті