Деякі особливості відчуження майна боржника (банкрута)

Висвітлено, хто бере участь при укладанні договорів відчуження майна боржника; від кого та які документи має витребовувати нотаріус безпосередньо до посвідчення договору відчуження майна боржника; хто чиї інтереси при цьому представляє; що робити нотаріусу з обтяженням майна боржника. Наведено відповідний зразок договору.
Ключові слова: господарська діяльність, кредиторська заборгованість, податкове зобов’язання, податковий борг, банкрут, досудова санація, санація, розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор, комітет кредиторів, посвідчення договору.
Освещено, кто принимает участие при заключении договоров отчуждения имущества должника; от кого и какие документы должен истребовать нотариус непосредственно перед удостоверением договора отчуждения имущества должника; кто чьи интересы при этом представляет; что делать нотариусу с отягощением имущества должника. Приведен соответствующий образец договора.
Ключевые слова: хозяйственная деятельность, кредиторская задолженность, налоговое обязательство, налоговый долг, банкрот, досудебная санация, санация, распорядитель имущества, управляющий санацией, ликвидатор, комитет кредиторов, удостоверение договора.
Господарська діяльність будь-якого підприємства, як державної, так і недержавної форми власності, несе в собі ризик зіткнення як з об’єктивних, так і з суб’єктивних причин, із ситуацією, коли виникає заборгованість перед кредиторами (юридичними та/або фізичними особами, які мають безперечні, документально підтверджені докази грошових зобов’язань боржника), а саме: своєчасно не погашені банківські кредити, неоплачені цінні папери; заборгованість по заробітній платні перед працівниками, обов’язкових податках і зборах перед державним цільовими фондами. Треба чітко розрізняти механізм і способи погашення підприємствами кредиторської заборгованості як у процесі безпосередньої господарської діяльності як такої, так і на стадії банкрутства.
А) Якщо у підприємства на певній стадії господарської діяльності виникла заборгованість перед своїми кредиторами (постачальниками робіт, матеріалів, обладнання, послуг тощо), але воно має можливість виконати зобов’язання за рахунок коштів, отриманих від реалізації своїх певних матеріальних активів (кошти, матеріальні й нематеріальні цінності, що належать юридичній особі за правом власності або повного господарського відання), то підприємство-боржник добровільно, на власний розсуд, визначає об’єкти продажу, черговість і порядок їх реалізації.
Б) У випадку виникнення у підприємства податкового зобов’язання або податкового боргу, усі його активи передаються в податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом і не потребує письмового оформлення.
***З метою сплати податкових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків, дії підприємства повинні бути спрямовані на самостійну сплату податкового зобов’язання або погашення податкового боргу за будь-які власні кошти, у тому числі отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна й немайнових цінностей, випуску цінних паперів, у тому числі корпоративних прав; отримані у позику (кредит), а також з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених відповідними статтями Закону України № 2181-III від 21 грудня 2000 р. «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» [1] (далі – Закон № 2181). При цьому для своєчасного узгодження операцій з активами платника податків керівник податкового органу призначає з числа службових осіб такого податкового органу податкового керуючого. Для узгодження окремої операції на підставі відповідної цивільно-правової угоди платник податків надає податковому керуючому запит, в якому роз’яснюється зміст операції та фінансово-економічні наслідки її проведення. Податковий керуючий має право видати припис про заборону здійснення такої операції, у разі коли за його висновками цінові умови та/або форми розрахунку за такою операцією призведуть до зменшення спроможності платника податків вчасно або в повному обсязі погасити податковий борг. Зазначений припис має бути затверджений керівником відповідного податкового органу. У разі коли припис не видається протягом десяти робочих днів з моменту надходження зазначеного запиту, операція вважається узгодженою.
***У разі, коли інші, передбачені Законом № 2181, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів через проведення публічних торгів на умовах змагальності.
Цим же Законом № 2181 встановлюється порядок:

Владислав ПЕТРУШЕНКО отримати повну версію статті