ДЕЯКІ АСПЕКТИ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗА МІСЦЕМ ПОСТІЙНОГО ПРОЖИВАННЯ

ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу, член Консультативно-методичної ради при Департаменті нотаріату, фінансового моніторингу юридичних послуг та реєстрації адвокатських об’єднань при Міністерстві юстиції України, член Кваліфікаційної комісії нотаріату Головного управління юстиції в Харківській області
ДЕЯКІ АСПЕКТИ ПРИЙНЯТТЯ СПАДЩИНИ ЗА МІСЦЕМ ПОСТІЙНОГО ПРОЖИВАННЯ
Як відомо, Цивільний кодекс України 2003 року встановив, що спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого цим Кодексом, він не заявив про відмову від неї.
З реалізацією цієї, на перший погляд, простої та зрозумілої норми на практиці у нотаріусів виникають деякі питання. Спробуємо на них відповісти.
Про що ж саме йдеться? Нотаріусу після спливу шестимісячного терміну для подання заяви про прийняття спадщини спадкоємцем надається довідка ЖЕД про те, що вказаний спадкоємець фактично проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, але не був зареєстрований за вказаною адресою. Чи вправі нотаріус прийняти такий документ та вважати цього спадкоємця таким, що прийняв спадщину, оскільки в ст. 1268 Цивільного кодексу України йдеться не про факт реєстрації, а про факт спільного проживання з померлим?
Перш за все, варто звернутися до законодавчого визначення терміна «проживання». З цього приводу Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановив, що реєстрацією є внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації. У свою чергу ст. 6 цього Закону зазначає, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.

Олена Чуєва отримати повну версію статті