ДЕЯКІ АСПЕКТИ ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ДІЇ ЗА КОРДОНОМ У НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ
НАТАЛІЯ САУТЕНКО,
приватний нотаріус, м. Харків
ДЕЯКІ АСПЕКТИ ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ДІЇ ЗА КОРДОНОМ У НОТАРІАЛЬНІЙ ПРАКТИЦІ
Питання вчинення нотаріальних дій нотаріусами України для дій за кордоном регламентуються ст. 9 Конституції України, Законом України «Про нотаріат», Інструкцією про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2009 р. № 61 «Про надання повноважень на проставлення апостиля, передбаченого Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів», Законом України «Про міжнародне приватне право». Вчинення таких нотаріальних дій регулюється також роз’ясненнями Міністерства юстиції України від 01.02.1998 р. та від 12.01.2011 р.
Статтею 98 України «Про нотаріат» передбачено, що нотаріуси відповідно до законодавства України, міжнародних договорів застосовують норми іноземного права та приймають документи, складені відповідно до вимог іноземного права, а також вчиняють посвідчувальні написи за формою, передбаченою іноземним законодавством, якщо це не суперечить законодавству України. Тобто існують дві умови оформлення документів. По-перше, документи оформлюються з урахуванням законодавства іноземної держави. По-друге, законодавство іноземної держави не повинно суперечити законодавству України.
Обов’язковим при вчиненні таких нотаріальних дій є виконання положень ст. 47 Закону України «Про нотаріат» щодо оформлення документів. Так, закон вимагає, щоб тексти нотаріально посвідчуваних правочинів, заяв, засвідчуваних копій (фотокопій) документів і витягів з них, тексти перекладів та заяв були написані зрозуміло і чітко, дати, що стосуються змісту посвідчуваних правочинів, були позначені хоча б один раз словами, а назви юридичних осіб та їх податковий номер за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців — без скорочень із зазначенням їх місцезнаходження. Прізвища, імена та по батькові фізичних осіб, їх місце проживання та податковий номер за даними Державного реєстру фізичних осіб платників податків, крім уповноважених представників юридичних осіб, повинні бути написані повністю, а у випадках, передбачених законами, — із зазначенням дати їх народження.
Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем.
Документи, викладені на двох і більше аркушах, що подаються для вчинення нотаріальної дії, повинні бути прошиті у спосіб, що унеможливлює їх роз’єднання без порушення цілісності, а аркуші пронумеровані й скріплені печаткою юридичної особи, яка видала документ.
Аналізуючи наведені вище нормативні документи та роз’яснення, можна дійти висновку, що найчастіше типовими помилками та недоліками в роботі нотаріусів при вчинені таких нотаріальних дій є:
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!