ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО (АЛГОРИТМИ ДІЙ НОТАРІУСА ПРИ ВІДЧУЖЕННІ ТА СПАДКУВАННІ)

ІРИНА СОРОЧИНСЬКА,
приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу
ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО (АЛГОРИТМИ ДІЙ НОТАРІУСА ПРИ ВІДЧУЖЕННІ ТА СПАДКУВАННІ)
РОЗДІЛ І. РЕЄСТРАЦІЯ ПРАВ ВЛАСНОСТІ ПРИ ПОСВІДЧЕННІ ДОГОВОРІВ ПРО ВІДЧУЖЕННЯ МАЙНА
Алгоритм дій № 1 (реєстрація права власності на цілий об’єкт (1 суб’єкт) з відкриттям розділу та переходом права власності (1 суб’єкт)
1. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
1.1. Перевіряємо наявність всіх необхідних документів, їх копій та документів, що підтверджують внесення необхідних платежів.
Увага! При зверненні особи за довіреністю вона має подати також копію паспорта та РНОКПП довірителя або оригінали цих документів. При цьому справжність бланка, на якому викладена така довіреність, нотаріус перевіряє за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів, про що відповідно формує на білому аркуші паперу інформаційну довідку. Крім того, дійсність такої довіреності перевіряється нотаріусом у Єдиному реєстрі довіреностей, про що на бланку інформаційної системи Міністерства юстиції України нотаріус формує повний витяг перевірки дійсності довіреності. Сформовані інформаційна довідка та повний витяг про перевірку дійсності довіреності долучаються до документів, що зберігатимуться в архіві нотаріуса.
Звертаємо вашу увагу на те, що новела, закріплена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 ( далі — Порядок № 868) щодо можливості подання заяви та необхідних документів для проведення державної реєстрації прав шляхом надсилання поштою з описом вкладення, нотаріусів не стосується і нами застосовуватись не може, оскільки згідно з п. 5 Порядку № 868 серед суб’єктного складу бачимо лише орган державної реєстрації прав. Також, зважаючи на закріплену ч. 9 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі — Закон) норму щодо одночасності реєстрації (у той самий день) з вчиненням нотаріальної дії, особа у будь-якому разі має особисто звернутись за вчиненням нотаріальної дії, і лише в день вчинення нотаріальної дії можуть бути проведені відповідні реєстраційні дії.
1.2. Прораховуємо, які можуть бути платежі для проведення реєстрації речових прав і коли їх доцільно сплачувати.
1.2.1. При реєстрації права власності з відкриттям розділу:
а) за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (про реєстрацію права) — 120 грн.;
б) державне мито за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно — 119 грн.;
Увага! Відчужувач (продавець / дарувальник) звільняється від сплати державного мита, якщо право власності виникло та було зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно за законодавством, що діяло до 2013 року (п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» від 11.02.2010 № 1878-IV), та у випадках, передбачених ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93.
в) перевірка відсутності податкової застави за Державним реєстром обтяжень рухомого майна — 34 грн. Перевірку відсутності податкової застави за відчужувачем вважаємо за необхідне (згідно з нормативно-правовими актами) здійснити при відкритті розділу.
1.2.2. При вчиненні правочину:
а) пошук за об’єктом (вкладка в Державному реєстрі речових прав (далі — ДРРП) «документи» — витяг у порядку доступу нотаріусів) — 68 грн.;
б) пошук за суб’єктом (відчужувачем) (вкладка в ДРРП «Документи» — витяг у порядку доступу нота­ріусів) — 68 грн.
Увага! Інформація з Реєстру прав власності на нерухоме майно (далі — РПВН), Державного реєстру іпотек (далі — ДРІ), Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна (вкладка «Реєстри до 2013 року», пошук інформації до 2013 року) є безкоштовною.
1.2.3. При реєстрації переходу права власності:
а) державне мито за державну реєст­рацію права власності на нерухоме майно — 119 грн. (якщо набувач не звільнений за ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93);
б) за надання витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (про реєстрацію права) — 120 грн.;
в) перевірка відсутності податкової застави за Державним реєстром обтяжень рухомого майна — 34 грн. Перевірку відсутності податкової застави за набувачем вважаємо за необхідне (згідно з нормативно-правовими актами) здійснити при переході права власності.
2. ЕТАП ПРОВЕДЕННЯ РЕЄСТРАЦІЇ ПРАВА ВЛАСНОСТІ
(з відкриттям розділу)
2.1. ПОШУКИ
Здійснюємо попередні пошуки, тобто переглядаємо інформацію в усіх закладках ДРРП (пошук за суб’єктом, пошук за об’єктом, інформація в реєстрах до 2013 року).
Увага! Враховуємо, що Порядок № 868 визначив, у яких саме випадках здійснюються ті чи інші пошуки (пункти 95–98). Зокрема, пошуки для перевірки наявності відповідних записів у Єдиному реєстрі заборон відчуження об’єктів нерухомого майна та у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна здійснюємо завжди (і при відкритті розділу, і при всіх наступних переходах прав). Що ж до РПВН та ДРІ, то пошуки тут здійснюються лише під час проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відсутності державної реєстрації прав на об’єкт у ДРРП. Тобто якщо право власності на об’єкт нерухомості раніше було зареєстровано (відкритий розділ), то під час наступної реєстрації права власності на цей об’єкт здійснювати пошуки у РПВН та ДРІ вже не потрібно.
Увага! Всі пошуки без формування відомостей (витягів) — БЕЗКОШТОВНІ.
Увага! Пошук (перегляд) через вкладку в ДРРП «Документи» — витяг в порядку доступу нотаріусів (у момент натискання на кнопку «знайти») — ПЛАТНО. Від цієї дії поки що утримуємось.
Пошук заяв (закладка «Розширений пошук») — перевіряємо, чи по цьому об’єкту не зареєстрована заява іншим реєстратором.
Увага! У випадку, коли така заява зареєстрована іншим реєстратором або не задоволена, зупиняємось і не здійснюємо реєстраційних дій до тих пір, поки попередня заява не буде задоволена. На цьому етапі потрібно з’ясувати причину та обставини, чому попередній реєстратор не задовольнив заяву. Допоки ця заява задоволена не буде, ніяких подальших дій проводити не можна.
Пошук розділів — перевіряємо, чи дійсно об’єкт не зареєстровано у ДРРП. На панелі «Розділи» обираємо закладку «Пошук розділів», натискаємо на закладку «Розширений пошук». Здійснюємо ті ж дії, що і при пошуку заяв. Пошук здійснюється за адресою об’єкта нерухомого майна.
Увага! У випадку, коли об’єктом є земельна ділянка, обов’язковим ідентифікатором пошуку є кадастровий номер земельної ділянки. Якщо у правовстановлюючому документі місце розташування (адреса) земельної ділянки — територія сільської ради без зазначення вулиці та номера земельної ділянки, пошук здійснюємо тільки за кадастровим номером такої земельної ділянки.
Увага! Кожний пошук у цій закладці здійснюється окремо, щоб не звужувати параметри пошуку.
Пошук інших речових прав — пере­віряємо, чи не зареєстровані інші речові права. На панелі «Розділи» обираємо закладку «Пошук інших речових прав», натискаємо на закладку «Розширений пошук».
Пошук здійснюємо спочатку за адресою об’єкта нерухомого майна, після чого дані видаляємо. Повертаємося в закладку «Загальні параметри» і здійснюємо пошук за суб’єктом, а саме за прізвищем, ім’ям та по батькові відчужувача, після чого дані видаляємо. Повертаємося в закладку «Загальні параметри» і здійснюємо пошук за реєстраційним номером облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб — платників податків відчужувача.
Увага! Інше речове право може бути зареєстроване в спецрозділі, тому при пошуку необхідно буде ставити галочки в закладках «Розділи» та «Спецрозділи». Кожний пошук у такій закладці здійснюється окремо, щоб не звужувати параметри пошуку.
Пошук іпотек — перевіряємо, чи не зареєстровано іпотеку. На панелі «Розділи» обираємо закладку «Пошук іпотек», натискаємо на закладку «Розширений пошук».
Пошук здійснюємо за адресою об’єкта нерухомого майна.
Увага! Іпотека може бути зареєстрована в спецрозділі, тому при пошуку необхідно буде ставити галочки в закладках «Розділи» та «Спецрозділи». Кожний пошук у такій закладці здійснюється окремо, щоб не звужувати параметри пошуку.
Пошук обтяжень — перевіряємо, чи не зареєстровані обтяження. На панелі «Розділи» обираємо закладку «Пошук обтяжень», натискаємо на закладку «Розширений пошук».
Пошук здійснюємо спочатку за адресою об’єкта нерухомого майна, після чого дані видаляємо. Повертаємося в закладку «Загальні параметри» і здійснюємо пошук за суб’єктом, а саме за прізвищем, ім’ям та по батькові відчужувача, після чого дані видаляємо. Повертаємося в закладку «Загальні параметри» і здійснюємо пошук за реєстраційним номером облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб — платників податків відчужувача.
Увага! Обтяження можуть бути зареєстровані в спецрозділі, тому при пошуку необхідно буде ставити галочки в закладках «Розділи» та «Спецрозділи». Кожний пошук у такій закладці здійснюється окремо, щоб не звужувати параметри пошуку.
Пошук у реєстрах до 2013 року — на панелі «Реєстри до 2013 року» обираємо закладку «Розширений пошук», відкриваючи по черзі всі три старі реєстри.
Здійснюємо пошуки: у РПВН — за об’єктом; у реєстрі заборон — за об’єктом і суб’єктом одночасно; у реєстрі іпотек — за об’єктом.
Увага! При знайденні запису у РПВН в подальшому ми зможемо погасити тут запис та перенести до створеного нами нового розділу. Запис треба обов’язково погашати, якщо ми його переносимо.
Пошук податкової застави в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна здійснюємо за прізвищем, ім’ям та по батькові та за реєстраційним номером облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб — платників податків відчужувача. За умови відсутності будь-яких перешкод (іпотек, заборон, арештів та інших обтяжень в Державному реєстрі речових прав) формуємо витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна (друкується в двох примірниках).
В усіх випадках при вчиненні нотаріальних дій нотаріус в результаті проведених пошуків виготовляє витяги з урахуванням положень п. 1.5 Порядку доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.08.2011 № 1936а/5, та п. 5 Порядку використання даних Реєст­ру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна, Державного реєсстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 № 1844/5.
2.2. Реєструємо право власності в Державному реєстрі речових прав:
реєструємо заяву власника;
скануємо правовстановлювальний документ;
роздруковуємо інформацію за результатами пошуку заяв (за об’єктом);
формуємо та роздруковуємо рішення про реєстрацію права власності — 1 примірник;
відкриваємо розділ;
реєструємо право власності;
завершуємо відкриття розділу;
формуємо та роздруковуємо витяг у процедурі реєстрації — 2 примірники (один для власника, другий — для реєстраційної служби);
задовольняємо заяву;
заявник проставляє відмітку на рішенні про реєстрацію права власності про отримання документа (витягу про реєстрацію речових прав з ДРРП) із зазначенням підпису, прізвища та ініціалів і дати.

ІРИНА СОРОЧИНСЬКА отримати повну версію статті