ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ПРАВ У РАЗІ ПОДІЛУ АБО ВИДІЛУ ЧАСТКИ З ОБ’ЄКТА НЕРУХОМОГО МАЙНА

ОЛЬГА ГРИБАНОВА,
приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу
ДЕРЖАВНА РЕЄСТРАЦІЯ ПРАВ У РАЗІ ПОДІЛУ АБО ВИДІЛУ ЧАСТКИ З ОБ’ЄКТА НЕРУХОМОГО МАЙНА
Згідно зі статтями 367, 372 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України) майно, що є у спільній частковій власності або у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними. У разі такого поділу право спільної часткової або сумісної власності на майно припиняється. Договір про поділ нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Згідно зі ст. 364 ЦК України договір про виділ у натурі частки з нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Необхідно з’ясувати порядок здійснення державної реєстрації прав у разі поділу або виділу частки з об’єкта нерухомого майна, а також те, хто здійснює таку реєстрацію: орган державної реєстрації чи нотаріус; який документ встановлює право власності на такі об’єкти. Звернемося до нормативних актів, які регулюють таку реєст­рацію.
Стаття 21 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі — Закон про державну реєстрацію речових прав) встановлює порядок державної реєстрації прав у разі поділу або виділу частки з об’єкта нерухомого майна.

Ольга ГРИБАНОВА отримати повну версію статті