«ДЕКРЕТНА ВІДПУСТКА» ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА

ІРИНА ЛОСИЦЯ,
кандидат юридичних наук, приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
ГАННА БОКАНЬ,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
«ДЕКРЕТНА ВІДПУСТКА» ПРИВАТНОГО НОТАРІУСА
Так сталося, що професія «нотаріус» — переважно жіноча професія. Крім того, що нотаріуси-жінки — грамотні досвідчені спеціалісти, вони ще й успішні мами.
Але за наявності гарантій, проголошених Конс¬титуцією України, щодо можливості поєд¬нувати працю з материнством, матеріальною і моральною підтримкою материнства і дитинст¬ва, включаючи надання оплачуваних відпусток та інших пільг вагітним жінкам і матерям, — у жінок-нотаріусів виникають певні труднощі з реалізацією норм чинного законодавства щодо використання державних пільг під час материнства.
Коли жінка працює на підприємстві, все зрозуміло: відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 126 календарних днів і більше з виплатою 100% середньомісячної заробітної плати; потім, за бажанням, відпустка для догляду за дитиною з виплатою державної допомоги. Але нотаріус — це особа, яка забезпечує себе роботою самостійно. Чи мають право нотаріуси-мами користуватися тими самими пільгами, про які згадано вище, чи ні? Та якщо так, то за яких умов? Спробуємо розібратися.
Хоча поняття «декретна відпустка» міцно увійшло в наше життя, але юридично такого виду відпустки немає. Термін «декретна відпуст¬ка» використовують у побутовому обігу, маючи на увазі як відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, так і відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до Закону України «Про відпуст¬ки» зазначені види відпусток відносяться до соціальних відпусток.
ВІДПУСТКА У ЗВ’ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ
Така відпустка надається жінкам на підставі листка непрацездатності, який видається за місцем спостереження за вагітною жінкою відповідно до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непраце¬здатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 р. № 455.
Тривалість цієї відпустки відповідно до ст. 17 Закону України «Про відпустки» становить:
1) до пологів — 70 календарних днів;
2) після пологів — 56 календарних днів (70 календарних днів — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
Крім того, за ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які по¬страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, загальна тривалість зазначеної відпустки становить 180 календарних днів (90 календарних днів «до родів» і 90 календарних днів «після родів»).
Така відпустка надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка з дня всиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів — при всиновленні двох і більше дітей). У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.
А тепер звернемося до Закону України «Про нотаріат».
Стаття 29-1 передбачає можливість приватного нотаріуса таким чином скористатися державною гарантією підтримки материнства: «Приватний нотаріус вправі зупинити нотаріальну діяльність за власним бажанням на строк, що не перевищує двох місяців протягом календарного року, або на більший строк за наявності поважних причин (вагітність, догляд за дитиною, хвороба тощо). Про зупинення нотаріальної діяльності на строк більше одного тижня приватний нотаріус зобов’язаний не пізніше ніж за один робочий день до зупинення нотаріальної діяльності письмово повідомити Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі із зазначенням причин та строку відсутності».
Крім того, не слід забувати, що при зупиненні нотаріальної діяльності на строк більше одного місяця, приватний нотаріус зобов’язаний укласти договір про його заміщення з іншим приватним нотаріусом (ст. 29-2 Закону України «Про нотаріат»). Порядок заміщення приватного нотаріуса передбачений наказом Міністерства юстиції України від 22.03.2011 р. № 871/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.03.2011 р. за № 388/19126, «Про затвердження Положення про порядок реєстрації приватної нотаріальної діяльності та заміщення приватного нотаріуса».
Тобто відпустка у значенні Закону України «Про відпустки» (ст. 2) приватному нотаріусу не може бути надана, тому що приватний нотаріус не перебуває у трудових відносинах з будь-яким роботодавцем. Проте зупинити на певний строк свою нотаріальну діяльність з такої поважної причини, як вагітність, догляд за дитиною тощо, приватний нотаріус має право. Очевидно, що строк, протягом якого приватний нотаріус за наявності певних умов може претендувати на соціальні виплати, пов’язані з вагітністю та пологами, можна лише умовно назвати «відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами».
Тепер розглянемо пов’язане з першим друге, не менш цікаве, питання: чи має право приватний нотаріус на отримання 100% середньо¬місячного доходу у період відпустки, пов’язаної з вагітністю та пологами, та механізм отримання цієї виплати.

Ірина ЛОСИЦЯ отримати повну версію статті