Відібрання зразків для експертного дослідження

ОЛЕГ ПОПОВЧЕНКО,
кандидат юридичних наук, приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу
Відібрання зразків для експертного дослідження
Один з театральних класиків писав: Якщо в першій дії на стіні висить рушниця, то в останній вона обов’язково вистрелить.
З огляду на це проведу таку паралель: якщо на території України в нотаріусів періодично викрадають бланки, то рано чи пізно вони використовуються у злочинній діяльності. Причому, як доводить практика, зазначені бланки, як правило, «випливають» в економічно розвинених регіонах держави. Частина злочинів, пов’язаних з викраденими бланками, залишаються «латентними» і не виявляються. Наприклад, на викраденому бланку засвідчується підпис неіснуючих батьків, і дитина вивозиться за межі України з використанням також підробленого дитячого проїзного документа чи свідоцтва про народження. Але частина злочинів, пов’язаних з викраденими бланками, виявляється правоохоронними органами. Для прикладу: в регіони доставляється не розмитнений автотранспорт. На згаданий транспортний засіб виготовляють підроблений технічний паспорт. Коли ж знаходиться «покупець» на подібний автомобіль, то на його ім’я на викраденому бланку виготовляється підроблена довіреність на розпорядження згаданим авто. І з урахуванням дії новітнього Цивільного кодексу України в подібній довіреності нерідко зазначають, що термін її дії на кілька десятиліть, або взагалі не вказують його, зазначаючи, що вона діє до припинення її дії. Але коли такий «покупець» автомобіля звертається до нотаріуса, щоб посвідчити довіреність у порядку передоручення, або звертається в МРЕВ для зняття автомобіля з обліку, виявляється факт скоєння злочину з використанням викраденого бланка. Як правило, на викраденому бланку ставлять відбиток підробленої печатки конкретного нотаріуса і підробляють його підпис. Ми живемо у вік сучасних технологій, коли виготувати печатку досить нескладно й підробити підпис більшості нотаріусів також не є проблемою. Тим більше, що для отримання зразка відбитка печатки нотаріуса та отримання його підпису досить нотаріально завірити копію будь-якого документа. Навіть коли слідчий, у провадженні якого знаходиться кримінальна справа, розслідування котрої пов’язане з використанням нотаріального бланка, достовірно знає, що бланк викрадений, а також знає, де й коли його викрали, він змушений допитати нотаріуса, а також відібрати в нього зразки підпису і зразки відбитків печатки, оскільки суто теоретично слідчий не виключає, що на викраденому бланку стоїть відбиток справжньої печатки того нотаріуса, чиє прізвище на ній зазначено, а також його справжній підпис.
Відбиток справжньої чи підробленої печатки знаходиться на викраденому бланку, справжній підпис нотаріуса, чиє прізвище фігурує на відбитку печатки, чи підроблений,

Олег ПОПОВЧЕНКО отримати повну версію статті