Відчуження частки майна з виділенням її в натурі (тема до обговорення)

На сьогоднішній день чинним законодавством України не врегульовано таке питання, як відчуження власником частини власного майна з виділом цієї частини в натурі. Тобто виділ за Цивільним кодексом України, далі – ЦКУ, (ст.ст. 364, 370) можливий лише щодо майна, яке належить на праві спільної власності декільком співвласникам. Але в нотаріальній практиці трапляються випадки, коли власник бажає зробити відчуження частини належного йому майна з визначенням цієї частини в натурі (визначена частина великого будинку, частина земельної ділянки з прив’язкою до місцевості тощо), не бажаючи мати з особами, що набули право власності на таке майно, ніякої спільної власності. Яким же чином здійснити подібне відчуження? Чинне законодавство відповіді на це не дає. Спробуємо проаналізувати можливі варіанти.
Відповідно до статті 179 ЦКУ річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов’язки. Стаття 181 ЦКУ встановлює, що «до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення». Стаття 183 ЦКУ визначає, що подільною є річ, яку можна поділити без втрати її цільового призначення, а неподільною – річ, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення. Отже, якщо після поділу (виділу) речі її цільове призначення не втрачається (наприклад – земельна ділянка ділиться на 2 самостійні ділянки, або великий будинок є можливість поділити на два будинки, з влаштуванням двох окремих входів та капітальних перегородок, або навіть багатоповерхову будівлю з офісними приміщеннями власник бажає по частинах продати різним співвласникам з влаштуванням окремих офісів, до кожного з яких також є окремий вхід, зрозуміло що не з вулиці, а з самої будівлі) – поділ (виділ) є можливим. Стаття 319 ЦКУ гарантує власнику здійснення його права власності: «1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. 2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону». Не буде суперечити закону виділ в натурі частини належного власнику майна, якщо це є можливим (подільна річ), оскільки прямої заборони на таке чинне законодавство не містить. Головною проблемою в цьому випадку є відсутність чітко врегульованої законодавчої процедури такого виділу. Варіант, коли частина продається без виділу в натурі, і співвласник стає претендентом на будь-яку частку усього майна, нас в цьому випадку не влаштовує.
Згідно статті 202 ЦКУ «Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків… Одностороннім правочином є дія однієї сторони, яка може бути представлена однією або кількома особами». Чи може в нашому випадку особа вчинити односторонній правочин з виділу (в натурі) частини від належного йому майна, та

Андрій АСАУЛЮК отримати повну версію статті