ВІДЧУЖЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯКИ: ДОКУМЕНТИ, ПЕРЕХІД ПРАВА ВЛАСНОСТІ, ОПОДАТКУВАННЯ

ВІКТОРІЯ НІКІТЕНКО,
приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області
ВІДЧУЖЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯКИ: ДОКУМЕНТИ, ПЕРЕХІД ПРАВА ВЛАСНОСТІ, ОПОДАТКУВАННЯ
Відповідні суб’єкти, або ж учасники цивільно-правових правовідносин мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод. Угоди про перехід права власності на земельні ділянки укладаються в письмовій формі і нотаріально посвідчуються. Відповідно до ст. 657 ЦК України договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається в письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. Згідно зі ст. 55 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р. № 3425-XII нотаріальне посвідчення правочинів щодо відчуження, іпотеки житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, проводиться за місцем розташування (реєстрації) цього майна або за місцем перебування (реєстрації) однієї із сторін відповідного правочину.
Відповідно до ст. 132 ЗК України угода про перехід права власності на земельну ділянку має містити: а) назву сторін (прізвище, ім’я та по батькові громадянина, назва юридичної особи); б) вид угоди; в) предмет угоди (земельна ділянка з визначенням місця розташування, площі, цільового призначення, складу угідь, правового режиму тощо); г) документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку; ґ) відомості про відсутність заборон на відчуження земельної ділянки; д) відомості про відсутність або наявність обмежень щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням (застава, оренда, сервітути тощо); е) договірну ціну; є) права та обов’язки сторін; ж) кадастровий номер земельної ділянки; з) момент переходу права власності на земельну ділянку. Для посвідчення таких угод нотаріусу окрім правовстановлювального документа надаються додаткові документи, з яких останній отримує необхідну для укладення правочину інформацію. Визначитися з переліком таких документів не наважусь, оскільки в кожному окрузі та в кожного окремо взятого нотаріуса своя «правда».
До створення єдиної реєстраційної системи землі та нерухомості інформацію щодо обмежень (обтяжень) земельної ділянки надають місцеві органи Держкомзему України, які ведуть державний земельний кадастр. Якщо земельна ділянка має обмеження чи обтяження, у договорі має бути зазначено зміст цих обмежень (обтяжень).

Вікторія НІКІТЕНКО отримати повну версію статті