ВІДПОВІДІ НА ДЕЯКІ ПИТАННЯ ЗІ СПАДКОВОГО ПРАВА ЗА ПІДСУМКАМИ «КРЫМСКИХ ВСТРЕЧ НОТАРИУСОВ»
+ОЛЕНА ЧУЄВА,
приватний нотаріус Харківського міського
нотаріального округу, член кваліфікаційної комісії
нотаріату Головного управління юстиції у Харківській області,
член методичної ради нотаріусів Харківської області
ВІДПОВІДІ НА ДЕЯКІ ПИТАННЯ
ЗІ СПАДКОВОГО ПРАВА ЗА ПІДСУМКАМИ «КРЫМСКИХ ВСТРЕЧ НОТАРИУСОВ»
Питання: Подружжя потрапило в автокатастрофу. Чоловік помер в момент ДТП,
а дружина — наступної доби. Чи успадковує дружина майно чоловіка в такому випадку?
Відповідь: Згідно з ч. 4 ст. 1220 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України), якщо кілька осіб, які б могли спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. Але ж з поставленого питання не витікає, що дружина та чоловік померли під час автокатастрофи, тому після чоловіка відкривається спадщина і дружина закликається до спадкування.
***
Питання: Складено заповіт подружжя. Один з подружжя помирає. Чи мають право на спадкування обов’язкові спадкоємці померлого на майно, що є предметом заповіту подружжя?
Відповідь: Оскільки все майно померлого, у тому числі і майно, що є предметом заповіту подружжя, включається до спадкової маси, і закон не встановлює будь-яких виключень щодо майна подружжя (статті 1218, 1219 ЦК України), то можна зробити висновок, що право на обов’язкову частку у спадщині розповсюджується і на спадкове майно, що є предметом заповіту подружжя. Але ж очевидно, що право на таку частку можна оформити лише після смерті другого з подружжя.
***
Питання: Складено заповіт на все майно. Спадкоємець за заповітом (він же обов’язковий спадкоємець) одержує 1 / 3 частку від усього спадкового майна, обов’язкова частка дорівнює 1 / 6. Чи повинен нотаріус видавати обов’язковому спадкоємцю ще і свідоцтво про право на спадщину за законом на обов’язкову частку, чи обмежитися лише свідоцтвом про право на спадщину за заповітом?
Відповідь: Обов’язкова частка у спадщині — це мінімум того, що може отримати малолітній, неповнолітній чи непрацездатний спадкоємець (за винятком зменшення її за рішенням суду),
і необхідна вона для того, щоб матеріально забезпечити осіб, яких спадкодавець утримував чи зобов’язаний був утримувати (пп. 4.2.2. розділу 1 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов’язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя Міністерства юстиції України). Таким чином, з поставленого питання випливає, що обов’язковий спадкоємець одержав за заповітом частку, яка значно перевищує обов’язкову частку, яка належала б йому у спадщині. Відповідно свідоцтво про право на обов’язкову частку у спадщині в нотаріуса підстав видавати немає.
***
Питання: Чи може бути предметом заповідального відказу розпорядження щодо довічного утримання будь-якої особи?
Відповідь: Ні, таке розпорядження не може бути предметом заповідального відказу, оскільки така умова є предметом іншого правочину, а саме договору довічного утримання (статті 744, 746 ЦК України).
У листі Міністерства юстиції СРСР від 21.04.1980 р., яким користувалися нотаріуси при оформленні спадщини до моменту прийняття
ЦК України, навіть напряму було встановлено, що «… Не может быть удостоверено завещание под условием, заключающимся, например, в получении от наследника пожизненного содержания. В этом случае односторонняя сделка, какой является завещание, превращается в двухстороннюю возмездную сделку, совершенную на случай смерти. Такое завещание не может быть признано законным, т. к. ставит силу завещания в зависимость от выполнения определенных обязательств лицом, назначенным наследником, и ограничивает завещателя в свободе отмены или изменения завещания…» Ця теза не втратила актуальності й у наші дні.
***
Питання: У який строк укладається договір про заміну черговості одержання права на спадкування?
Увага
XЗавантажити статтю можуть тільки зареєстровані користувачі!