ВІДМОВА СПАДКОЄМЦІВ ВІД ПРИЙНЯТТЯ МАЙНА ЯК ПІДСТАВА ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ (ДОГЛЯДУ)

ВАСИЛЬ КРАТ,
кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
ВІДМОВА СПАДКОЄМЦІВ ВІД ПРИЙНЯТТЯ МАЙНА ЯК ПІДСТАВА ПРИПИНЕННЯ ДОГОВОРУ ДОВІЧНОГО УТРИМАННЯ (ДОГЛЯДУ)
Відповідно до ч. 2 ст. 757 Цивільного кодексу України , якщо у набувача немає спадкоємців або вони відмовилися від прийняття майна, переданого відчужувачем, відчужувач набуває право власності на це майно. У цьому разі договір довічного утримання (догляду) припиняється. Тобто однією з підстав припинення договору є відмова спадкоємців від прийняття майна, переданого відчужувачем за договором довічного утримання (догляду).
Слід зауважити, що як у доктрині, так і в правозастосовчій практиці існують неоднозначні підходи до розуміння того, що таке «відмова від прийняття майна» та яка процедура оформлення припинення договору довічного утримання (догляду).
І. ПОРІВНЯЛЬНИЙ ТА ІСТОРИЧНИЙ РАКУРС
1. Необхідно підкреслити, що в інших державах, в цивільному законодавстві яких договір довічного утримання є поіменованим, закріплюються досить різні підходи щодо впливу смерті набувача на договір і можливості спадкоємців його припинити. Зокрема:
а) спадкоємець може відмовитися від зобов’язання, і це обумовлює припинення договору довічного утримання (ч. 2 ст. 950 Цивільного кодексу Грузії , ст. 989 Цивільного кодексу Туркменістану );
б) при відмові спадкоємця (спадкоємців) від прийняття спадщини майно повертається одержувачеві утримання, внаслідок чого договір припиняється (ч. 2 ст. 623 Цивільного кодексу Республіки Таджикистан );
в) у разі відсутності у набувача спадкоємців або при їх відмові від виконання договору відчуження житлового будинку (частини будинку), квартири з умовою довічного утримання, будинок (частина будинку), квартира, передані набувачу, повертаються відчужувачу (ст. 534 Цивільного кодексу Республіки Узбекистан ).
2. «Прототипом» ст. 757 ЦК України була ст. 429 ЦК УРСР 1963 року , в якій передбачалося, що при відсутності у набувача майна спадкоємців або при відмові їх від договору довічного утримання будинок, що був відчужений з умовою довічного утримання, повертається відчужувачеві.
Певною мірою своєрідна деталізація положень ст. 429 ЦК УРСР 1963 року відбулася на рівні Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР від 31.10.1975 № 45/5. Зокрема, у разі смерті набувача будинку за договором довічного утримання, при відсутності у нього спадкоємців або при відмові їх від договору довічного утримання, державний нотаріус за письмовою заявою відчужувача анулює цей договір, про що на всіх примірниках його робиться відповідний напис з посиланням на ст. 429 ЦК УРСР. Факт смерті набувача підтверджується свідоцтвом органу загсу про смерть. Відчужувачу жилого будинку повертається приєднаний до примірника договору довічного утримання первинний документ про право власності на будинок (або його дублікат), який знаходиться в справах державної нотаріальної контори. Разом з листом державного нотаріуса про анулювання договору довічного утримання цей правовстановлюючий документ (або дублікат) подається для перереєстрації його у відповідному виконавчому комітеті місцевої Ради депутатів трудящих (п. 71 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР від 31.10.1975 № 45/5 ).
Втім, у науково-практичній літературі при коментуванні ст. 429 ЦК УРСР 1963 року лише відтворювалися її законодавчі положення без пояснення, що, власне, охоплюється відмовою спадкоємців від договору та яка процедура припинення довічного утримання . І тільки в останні роки чинності ЦК УРСР 1963 року вказувалося, що припинення договору довічного утримання відбувається при відмові спадкоємців від прийняття спадщини .
У проекті ЦК 1996 року пропонувалося пов’язувати припинення договору довічного утримання з відмовою від договору (ч. 2 ст. 802) . Хоча вже в прийнятому ЦК України з’явилася «відмова від прийняття майна».
ІІ. ВІДМОВА СПАДКОЄМЦІВ ВІД ПРИЙНЯТТЯ МАЙНА
1. У сучасній науково-практичній літературі висловлювалися різноманітні підходи до тлумачення такої підстави припинення договору довічного утримання (догляду), як відмова від прийняття майна. Їх узагальнення свідчить, що відмова від прийняття майна:
а) прирівнюється до відмови від прийняття спадщини спадкоємцями . Причому навіть з таким варіантом тлумачення, до якого відноситься «закінчення терміну для прийняття спадщини» ;
б) моделюється як окрема правова конструкція , правда, без пояснень, яким чином відмова такого роду має здійснюватися та які форми вираження вона має.

Василь КРАТ отримати повну версію статті