ВТРАТА, ПОШКОДЖЕННЯ ДЕРЖАВНИХ АКТІВ НА ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ

ЛЮДМИЛА СПІЦИНА,
перший заступник начальника Головного управління Держкомзему у Запорізькій області
ВТРАТА, ПОШКОДЖЕННЯ ДЕРЖАВНИХ АКТІВ НА ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ
Заміна державного акта. Дублікат. Втрачений, зіпсований державний акт. А як бути із державним актом, якщо людина померла, але наявні орфографічні чи технічні помилки. Чи можлива видача дубліката в цьому випадку?
Кожного дня територіальні органи Держкомзему ведуть прийом громадян і стикаються з проблемами зіпсованих, втрачених державних актів. Зокрема, надходять численні скарги на допущені орфографічні і технічні помилки в дер¬жавних актах. І кожного дня держслужбовцю необхідно вирішувати проблему, яка створена землевпорядною організацією, територіальним органом Центру ДЗК, сільським землевпорядником, брати на себе відповідальність і в правовому полі захищати інтереси ні в чому не винного власника земельної ділянки. А чи є можливість у кожному випадку, керуючись нормами чинного законодавства, врегулювати проблему із заміною державного акта? Які наслідки заміни втраченого, зіпсованого державного акта на новий?
Нормативними документами, які регулюють процедуру заповнення, видачі державних актів, є: Земельний кодекс України; постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 № 439 «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку»; постанова Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 1021 «Про затвер¬дження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі»; Інструкція про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затверджена наказом Держкомзему України від 04.05.1999 № 43, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04.06.1999 за № 354/3647 (далі — Інструкція № 43); Інструкція про заповнення бланків дер¬жавних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затверджена наказом Держкомзему України від 22.06.2009 № 325, зареєстрованим у Мін’юсті 06.08.2009 за № 735/16751 (далі — Інструкція № 325).
Всі нормативні документи, які регламентували заповнення державних актів на право власності на землю, починаючи з 1993 року, забороняли будь-які виправлення у державному акті.
Вносити зміни до державного акта певний період було дозволено. Постановою Верховної Ради України від 13.03.1992 № 2201-XII «Про форми державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею» були затверджені форми державних актів, які передбачали внесення змін до них. На підставі Закону України від 11.12.2003 № 1377-IV «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» вищевказана постанова втратила чинність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 № 449 були затверджені нові форми державних актів, які внесення будь-яких змін не передбачали.
Пункт 3.9 Інструкції № 43 встановлював, що у разі будь-яких змін в розташуванні меж земельної ділянки або умов її передачі чи надання, які відбулися після видачі державного акта, ці зміни вносяться одночасно до обох примірників державного акта. Нові межі відображаються на плані земельної ділянки суцільною лінією чорною тушшю, а старі межі перекреслюються червоною тушшю. Кожен запис про зміни посвідчується підписом начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів Держкомзему України.
На сьогодні пункт 3.9 Інструкції, яким було передбачено внесення змін до

Людмила СПІЦИНА отримати повну версію статті