ВСТАНОВЛЕННЯ НОТАРІУСОМ ПРАВОСУБ’ЄКТНОСТІ ОСІБ ЯК ПЕРЕДУМОВА ОХОРОНИ ЇХ ПРАВ ТА ІНТЕРЕСІВ

МИРОСЛАВА ДЯКОВИЧ,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права і процесу Львівського національного університету імені Івана Франка
ВСТАНОВЛЕННЯ НОТАРІУСОМ ПРАВОСУБ’ЄКТНОСТІ ОСІБ ЯК ПЕРЕДУМОВА ОХОРОНИ ЇХ ПРАВ ТА ІНТЕРЕСІВ
Більшість правовідносин у цивільному праві виникає на підставі законних дій, наприклад, договорів. На жаль, ще доволі чимала кількість цивільних правовідносин виникає внаслідок порушення суб’єктивних цивільних прав. У юридичній літературі, присвяченій захисту цивільних прав і відповідальності у цивільному праві, ці правовідносини характеризуються вченими-правознавцями як охоронні правовідносини. Так, Ю.Х. Калмиков вважав, що «охоронні норми спрямовані на попередження або усунення протиправних дій» . Інші вчені особливістю охоронних правовідносин вважають те, що вони виникають на основі охоронних норм, є формою, в якій реалізуються санкції, встановлені законом на випадок неправомірної поведінки . Охоронні правовідносини виникають не за згодою сторін та незалежно від їх волі. Підставою виникнення охоронних правовідносин є юридичні факти, які вказані в законі. Виникнення і реалізація охоронного правовідношення пов’язані з відновленням становища, яке існувало до порушення права. Ми вважаємо, що охоронне правовідношення може виникнути не тільки при порушенні суб’єктивного права, а й при створенні загрози його порушення або посягання на нього.
Охоронне правовідношення може бути реалізоване як у добровільній, так і в примусовій формі. Важливим правовим інструментом у реалізації охоронного правовідношення у договірній формі є договір. Згідно з цивільним законодавством нотаріус здійснює захист прав та інтересів осіб (ст.18 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України)) .
Нотаріуси виконують одну з важливих функцій щодо охорони та захисту прав і законних інтересів громадян та юридичних осіб. Серед науковців існує дискусія з приводу питання розширення функцій нотаріуса, оскільки поняття охорони тісно пов’язане з заходами, які спрямовані на попередження порушення прав.
Обов’язковими учасниками будь-якого охоронного правовідношення є суб’єкти. Відповідно до положень ст. 2 ЦК України ними є фізичні особи, юридичні особи, а також держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб’єкти публічного права. Для того, щоб вказані суб’єкти могли бути учасниками цих правовідносин, вони мають бути наділені правосуб’єктністю. Важливим моментом при посвідченні нотаріусом правочину є з’ясування ним обсягу цивільної дієздатності фізичних та правоздатності і дієздатності юридичних осіб, які є учасниками правочину (ст. 44 Закону «Про нотаріат») .
За законодавством цивільна дієздатність — це здатність особи своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов’язки, самостійно їх виконувати та відповідати у разі їх невиконання. Наявність цивільної дієздатності в особи пов’язується із:

Мирослава ДЯКОВИЧ отримати повну версію статті