Внесення змін до іпотечного договору та випуск заставної

На базі аналізу природи заставної та інших аспектів її руху дано відповідь на запитання щодо зміни рішення сторін із приводу випуску заставної. Зроблено висновок, що можливість випуску заставної має бути відображена в самому іпотечному договорі та не залишати сумнівів.
Ключові слова: договір іпотеки, заставна, істотна умова договору, розмір основного зобов’язання, виконання основного зобов’язання частинами.
На базе анализа природы закладной и других аспектов ее движения дан ответ на вопрос об изменении решения сторон по поводу выпуска закладной. Сделан вывод, что возможность выпуска закладной должна быть отображена в самом ипотечном договоре и не оставлять сомнений.
Ключевые слова: договор ипотеки, закладная, существенное условие договора, размер основного обязательства, исполнение основного обязательства частями.
У відповідності до ст. 19 Закону України «Про іпотеку» [1] зміни та доповнення до іпотечного договору підлягають нотаріальному посвідченню. Відповідні відомості про зміну умов обтяження нерухомого майна іпотекою підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.
Після оформлення заставної зміни й доповнення до іпотечного договору та договору, яким обумовлене основне зобов’язання, вносяться після анулювання заставної та видачі нової заставної в порядку, встановленому ч. 4 ст. 20 вищезгаданого Закону, а саме: анулювання заставної та видача нової заставної здійснюється за згодою між іпотекодавцем, боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, та власником заставної. На практиці дедалі частіше постає питання внесення змін до іпотечного договору у зв’язку з тим, що сторони переглянули своє відношення до випуску заставної. Для отримання відповіді на запитання: чи є можливість внести відповідні зміни до іпотечного договору? — хотілося б нагадати таке. Заставна — це борговий цінний папір, який засвідчує безумовне право його власника на отримання від боржника виконання за основним зобов’язанням, за умови, що воно підлягає виконанню в грошовій формі, а в разі невиконання основного зобов’язання — право звернути стягнення на предмет іпотеки. Закон вимагає обов’язково в іпотечному договорі серед інших істотних умов посилатися на випуск заставної або її відсутність. Тому вважаю неприпустимим використання деякими банками формулювання: «Сторони передбачають можливість випуску заставної». На мій погляд, визначитися про можливість випуску або відсутність випуску заставної сторони повинні ще перед укладанням іпотечного договору, бо законодавець назвав це істотною умовою договору. Виходячи з норм Цивільного кодексу України [2], доки сторони не домовилися з приводу істотних умов, договір не може вважатись укладеним, тому рішення щодо можливості випуску заставної повинно бути відображене в самому договорі та не залишати сумнівів.
Для відповіді на поставлене запитання щодо зміни рішення сторін із приводу випуску заставної проаналізуємо природу заставної та інші аспекти її руху. Заставна може передаватися її власником будь-якій особі шляхом учинення індосаменту відповідно до закону. Наступний власник заставної має ті ж права, що мав

Наталія Саутенко отримати повну версію статті