ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДОГОВОРУ, СТРОК ВИКОНАННЯ ЗА ЯКИМ НАСТАВ, А ТАКОЖ ЩО ТАКЕ НОВАЦІЯ ТА ЯК ЇЇ ЗАСТОСОВУВАТИ

ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДОГОВОРУ, СТРОК ВИКОНАННЯ ЗА ЯКИМ НАСТАВ, А ТАКОЖ
ЩО ТАКЕ НОВАЦІЯ ТА ЯК ЇЇ ЗАСТОСОВУВАТИ
Елена ЧУЕВА
ВНЕСЕНИЕ ИЗМЕНЕНИЙ В ДОГОВОР, СРОК ИСПОЛНЕНИЯ КОТОРОГО НАСТУПИЛ,
А ТАК ЖЕ ЧТО ТАКОЕ НОВАЦИЯ И КАК ЕЕ ПРИМЕНЯТЬ
Конституция гарантирует права,
нотариат их обеспечивает
Олег Колдаев
Переглядаючи сторінки форуму на сайті «Юридичний радник», звернула увагу на те, що досить часто в нотаріусів виникають питання, які начебто і не є спірними, оскільки в теорії на ці питання надані однозначні відповіді. Але якщо проблема існує, вважаю необхідним зупинитися на деяких з них.
Предметом дослідження цієї статті стане можливість внесення змін до договору, строк виконання за яким настав, щодо його пролонгації. Звернімося до конкретного прикладу. Громадянин А. уклав з громадянином Б. нотаріальний договір позики. В забезпечення своєчасного виконання цього зобов’язання громадянин Б. передав в іпотеку громадянину А. нерухоме майно. Строк виконання зобов’язання громадянина Б. за договором позики настав, але борг не повернуто. Сторони прийняли рішення про продовження терміну дії такого договору та звернулися до нотаріуса з проханням нотаріально посвідчити договір про внесення змін до договору позики, а відповідно і до іпотечного договору щодо строку їх дії через місяць після спливу терміну погашення позики. Чи вправі нотаріус вчинити нотаріальні дії, про які просять вказані громадяни? Безумовно, на це питання слід дати позитивну відповідь. Спробую обґрунтувати, чому.
Зміна строку виконання зобов’язання, як і будь-якої іншої умови договору, може мати місце за згодою сторін, якщо інше не встановлене договором або законом. Таке правило закріплене ч. 1 ст. 651 Цивільного кодексу України.
Оскільки закон не містить спеціальної норми про порядок та форму змін умов договору щодо строку виконання зобов’язання, такі зміни підпорядковуються загальним правилам зміни договору. Таким чином, відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчинюється у тій самій формі, що й договір. Тобто якщо договір позики та іпотечний договір нотаріально посвідчені, то, відповідно, нотаріальному посвідченню підлягають і договори про внесення змін до них.
Питання щодо можливості зміни строку виконання зобов’язання залежно від того, настав раніше узгоджений строк виконання чи ні, потрібно вирішити позитивно в тому розумінні, що сторони вправі змінити строк виконання зобов’язання як до настання раніш узгодженого строку виконання, так і після, тобто у стані прострочення боржника.
Таке твердження можна аргументувати наступним. Всім відомо, що

Олена Чуєва отримати повну версію статті