ВИЗНАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ОПІКИ НАД МАЙНОМ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ, ЯКА ВИЗНАНА БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ, А ТАКОЖ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ, МІСЦЕ ПЕРЕБУВАННЯ ЯКОЇ НЕВІДОМЕ. ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ

ІРИНА БІЛОУС,
юрист
ВИЗНАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ ОПІКИ НАД МАЙНОМ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ, ЯКА ВИЗНАНА БЕЗВІСНО ВІДСУТНЬОЮ, А ТАКОЖ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ, МІСЦЕ ПЕРЕБУВАННЯ ЯКОЇ НЕВІДОМЕ. ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ
Визнання фізичної особи безвісно відсутньою слугує насамперед захистом її майнових інтересів та інтересів осіб, з якими вона перебуває у цивільних відносинах. Гарантією від необґрунтованого визнання особи безвісно відсутньою є те, що рішення про визнання особи такою приймає лише суд.
Питання визнання фізичної особи безвісно відсутньою та встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, а також фізичної особи, місце перебування якої невідоме, на сьогодні регулюється Цивільним кодексом України (далі — ЦК України), Цивільним процесуальним кодексом України (далі — ЦПК України), Законом України «Про нотаріат» (далі — Закон) та Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (далі — Порядок). Також є роз’яснення Міністерства юстиції України «Встановлення опіки над майном фізичної особи, визнаної судом безвісно відсутньою» від 04.02.2011 (далі — Роз’яснення), які слід застосовувати враховуючи зміни до діючого законодавства.
Статтею 43 ЦК України закріплено, що фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. Разом з тим ст. 43 ЦК України не встановлено переліку правових наслідків визнання особи безвісно відсутньою, проте зміст інших норм цивільного та сімейного законодавства дає можливість виділити, зокрема, такі наслідки:
• нотаріус за останнім місцем проживання такої особи встановлює над її майном опіку. Опікун управляє майном в інтересах особи, яка визнана безвісно відсутньою, в тому числі надає утримання особам, яких був зобов’язаний утримувати безвісно відсутній (ст. 44 ЦК України);
• чоловік або дружина безвісно відсутнього одержують право розірвати шлюб у спрощеному порядку в органах державної реєстрації актів цивільного стану (п. 1 ч. 1 ст. 107 Сімейного кодексу України (далі — СК України));
• припиняються зобов’язання, нерозривно пов’язані з особою безвісно відсутнього (наприклад, участь у повному товаристві, представництво за довіреністю, договір доручення) (статті 129, 248, 1008 ЦК України).
Слід звернути увагу на те, що закон розрізняє поняття «фізична особа, місце перебування якої невідоме» та «фізична особа, визнана безвісно відсутньою» (ст. 44 ЦК України).
Відмінність полягає в тому, що безвісно відсутньою фізична особа вважається лише з моменту набрання чинності рішенням суду про визнання її такою. До цього (але з моменту звернення заявника або органу опіки та піклування до нотаріуса з відповідною заявою та за умови, що протягом одного року в місці постійного проживання особи немає відомостей про місце її перебування) особа вважається такою, місце перебування якої невідоме.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 ЦПК України права, свободи та інтереси особи, яка визнана безвісно відсутньою, захищає опікун, призначений для опіки над її майном.
Порядок визнання особи безвісно відсутньою визначений ЦПК України та має певну послідовність. Спочатку заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна. Суд розглядає справу в порядку окремого провадження у складі одного судді і двох народних засідателів за участю заявника і заінтересованих осіб.
На підставі рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус за останнім місцем її проживання описує належне їй майно та встановлює над ним опіку. До винесення судом рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою нотаріус, на підставі заяви заінтересованої особи або органу опіки та піклування, за останнім відомим місцем проживання такої особи може здійснити опис належного їй майна, призначити опікуна майна та передати йому майно на зберігання (ст. 44 ЦК України).
Заінтересованими особами можуть бути:
• фізичні особи, яким встановлення опіки над майном безвісно відсутньої фізичної особи необхідне для здійснення суб’єктивних або охоронюваних законом інтересів (наприклад, дружина або чоловік, батьки, діти);
• органи опіки та піклування — при вирішенні питань про вжиття заходів щодо охорони майна безвісно відсутнього .
Виникає питання: чи може нотаріус здійснити опис і призначити опікуна майна на підставі однієї заяви заінтересованої особи? Якщо це так, то будь-хто може прийти до нотаріуса з такою заявою і, як наслідок, управляти майном особи як опікун.
На підтвердження факту того, що місце перебування особи невідоме до суду (при розгляді справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою) обов’язково подаються:
• довідка про місце проживання особи;
• довідка з останнього місця роботи;
• довідка з адресного бюро.
Вважаю доречним витребувати ці документи також і при призначенні опікуна майна.
Складання опису майна, призначення опікунів над цим майном та виключення майна з опису здійснюється за правилами вжиття заходів щодо охорони спадкового майна (глава 9 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України).
Опис майна провадиться за участю опікуна, заінтересованих осіб, якщо вони того бажають, і не менше як двох свідків. Ця нотаріальна дія вчиняється після її оплати.
У акті опису мають бути зазначені:

ІРИНА БІЛОУС отримати повну версію статті