ВЗАЄМОДІЯ ЦИВІЛЬНОГО ТА ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА (на прикладі оподаткування нерухомості при її продажу)

ВАСИЛЬ КРАТ,
кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права № 1 Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»
ВЗАЄМОДІЯ ЦИВІЛЬНОГО ТА ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА
(на прикладі оподаткування нерухомості при її продажу)
За загальним правилом, до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом (ч. 2 ст. 1 ЦК України).
ЦК України допускається можливість застосування положень цивільного законодавства до регулювання майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин у разі прямої вказівки закону про це. Однак чинне українське законодавство відповідних посилань не містить. Втім, публічне законодавство невпинно тяжіє до: а) «запозичення» цивілістичного інструментарію при регулюванні публічних відносин; б) тлумачення на власний лад цивілістичних понять; в) врегулювання певних споконвічно цивілістичних конструкцій внаслідок відсутності їх приватноправового регулювання .
Однак це не виключає й інших рівнів взаємодії, що «яскраво» простежується на прикладі оподаткування нерухомості при її продажу (обміні). Оскільки законодавець досить неоднозначно та суперечливо використав цивільно-правові конструкції в ст. 172 Податкового кодексу України (далі — ПК), яка присвячена оподаткуванню доходів фізичної особи від продажу нерухомості.
1. Загальні зауваги
По-перше, під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування (п. 172.8 ст. 172 ПК України). Тлумачення визначення терміна «продаж» дозволяє припустити, що ця конструкція з метою оподаткування охоплюється не тільки договорами купівлі-продажу та міни, але й іншими, які опосередковують перехід права власності на нерухомість. До таких також можна віднести: договір ренти, довічного утримання та спадковий договір.
Наприклад, Державна податкова адміністрація України вказує, що відчуження майна за договором довічного утримання з метою одержання за нього грошової компенсації у вигляді матеріального забезпечення для цілей оподаткування податком на доходи фізичних осіб розглядається як продаж такого майна .
При цьому до продажу, в розумінні ПК України, відносяться не тільки договори, але й інші правочини (наприклад, передання господарському товариству його учасниками у власність майна як вкладу до статутного (складеного) капіталу). Однак законодавець для нього встановлює спеціальні правила, які регулюють оподаткування інвестиційного активу. Зокрема, придбанням інвестиційного активу вважаються також операції з внесення платником податку коштів або майна до статутного капіталу юридичної особи — резидента в обмін на емітовані ним корпоративні права (п. 170.2.2 ст. 170 ПК України).
По-друге

Василь КРАТ отримати повну версію статті