ВЕКСЕЛЬ (ІІІ частина)

В попередніх статтях ми звернулися до теорії вексельного обігу. Імовірно, звернення до теорії і не найбільш улюблена нами справа, але вчинити протест векселя без знання основних положень вексельного законодавства неможливо. Враховуючи попередні матеріали, спробуємо створити найбільш вірогідні алгоритми для опротестування векселів.
На перший погляд, опротестування простого векселя не викликає особливих труднощів, оскільки у випадку з простим векселем здійснюється лише один вид протесту – «про неоплату».
Розглянемо такі схеми:
І. ТОВ «Ромашка» видало ТОВ «Барвінок» простий вексель зі строком платежу «1 грудня 2005 року». У день платежу ТОВ «Барвінок» звернулося до векселедавця з вимогою про оплату векселя, але ТОВ «Ромашка» вексель не оплатило. Відмова векселедавця від оплати векселя повинна бути посвідчена протестом в неплатежі.
Згідно зі ст. 38 «Уніфікованого закону про переказні і прості векселі», векселедержатель векселя зі строком платежу «на відповідний день» може звернутися за оплатою векселя або в день, коли вексель підлягає сплаті, або в один з двох наступних за цим робочих днів. Ці строки пред’явлення векселя до платежу є також і строками, в які має бути вчинений протест векселя в неоплаті. Тому, у наведеному прикладі, ТОВ «Барвінок» повинно 2 грудня пред’явити вексель нотаріусу для вчинення протесту в неоплаті. Протест векселя в неоплаті згідно ст. 44 «Уніфікованого закону про переказні і прості векселі» має бути вчинений в один з двох робочих днів, які слідують за днем, в який вексель підлягає оплаті, тобто 2 або 3 грудня 2005 року. Вексель для опротестування передається нотаріусу разом з листом з проханням опротестувати вексель та описом, в якому повинно зазначатися:
– найменування та адреса векселедавця;
– строк платежу;
– сума платежу;
– докладне найменування та адреси всіх надписувачів;
– причини опротестування;
– найменування векселедержателя, на прохання якого повинно бути вчинено протестування.
Нотаріус в цей же день повинен пред’явити векселедавцю вимогу про оплату векселя. Якщо векселедавець оплатить вексель, нотаріус має, не вчиняючи протесту, повернути векселедержателю вексель з поміткою про оплату суми векселя та інших відповідних сум. Якщо ж, до дванадцятої години наступного дня векселедавець не оплатив вексель, нотаріус вчиняє протест векселя в неоплаті, і робить на векселі відмітку про вчинення протесту.
Розробляємо перший алгоритм:
1) перед тим, як прийняти вексель до опротестування, необхідно перевірити вексель на наявність у ньому всіх необхідних реквізитів, відсутність дефектів форми векселя;
2) з’ясувати законність видачі векселя (якщо пам’ятаєте, вексель, згідно зі ст. 4 Закону України «Про обіг векселів в Україні», може видаватися лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги. Крім того, законодавець підклав нам з Вами ще одну… «радість» шляхом внесення змін до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 6 вересня 2005 року № 2798-IV.Якщо нотаріусу подано до опротестування вексель, щодо якого постановлено судом ухвалу про заборону будь-яких операцій за ним, то нотаріус повинен повідомити суд про подачу такого векселя для протесту. Що робити з векселем, за яким почався перебіг строків, і який нотаріус вже прийняв до опротестування (тим більше, що згідно ст. 74 «Уніфікованого закону про переказні та прості векселі» не допускається застосування яких-небудь, не встановлених законом або судом, пільгових строків) – не відомо, і не менш цікаве питання: а яким чином нотаріус повинен

Олена СІРЯКОВА отримати повну версію статті