БУДІВНИЦТВО – САМОЧИННЕ ЧИ НІ? АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО,
приватний нотаріус Севастопольського міського нотаріального округу
БУДІВНИЦТВО – САМОЧИННЕ ЧИ НІ? АНАЛІЗ ЗАКОНОДАВСТВА
Людина бажає розпочати будівництво. Які дії потрібні для правомірності цього процесу? Чи залежать ці дії від об’єкта, який людина планує будувати?
Стаття 376 Цивільного кодексу України (далі – ЦК):
1. Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Вказана норма містить критерії, за наявності яких будівництво буде вважатися самочинним:
– земельна ділянка, на який здійснюється або було здійснене будівництво, не була відведена для цієї мети;
– забудова проводиться або була проведена без одержання у встановленому порядку дозволу чи належно затвердженого проекту;
– забудова проводиться або була проведена з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Як бачимо, первинним моментом для здійс­нення законного будівництва є набуття права на земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Щоб здійснити будівництво, громадянин чи юридична особа зобов’язані набути у встановленому порядку право власності чи право користування земельною ділянкою та зареєструвати обраний титул використання землі відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Коли особа набула відповідного права на земельну ділянку, вона приступає до наступного етапу – оформлення необхідних для будівництва документів. Варто відразу звернути увагу на формулювання ч. 1 ст. 376 ЦК: «… без належного дозволу чи належно затвердженого проекту…» Як ми бачимо, вживається сполучник «чи», що означає, що для здійснення будівництва потрібен або дозвіл, або затверджений проект. Ця норма ЦК відповідає чинному законо­давству у сфері забудови – порядок здійснення будівництва залежить від об’єкта:

Вікторія ГОЛОБОРОДЬКО отримати повну версію статті