АЛІМЕНТНИЙ ДОГОВІР: ДО ПИТАННЯ ЗНАЧЕННЯ, ТЕРМІНОЛОГІЇ ТА ПОНЯТТЯ

ОЛЬГА ІЄВІНЯ,
кандидат юридичних наук, професор кафедри цивільно-правових дисциплін юридичного факультету Національної академії внутрішніх справ
АЛІМЕНТНИЙ ДОГОВІР: ДО ПИТАННЯ ЗНАЧЕННЯ, ТЕРМІНОЛОГІЇ ТА ПОНЯТТЯ
Стаття 7 Сімейного кодексу України, прийнятого 10 січня 2002 року, передбачила можливість врегулювання сімейних відносин за домовленістю (договором) між їх учасниками. Зазначене нововведення є яскравим прикладом втілення у сімейному законодавстві України приватноправової концепції.
Можливість договірного регулювання відносин сторін, особливо що стосується такої спірної і навіть часто конфліктної сфери як аліментування, перш за все спонукає сторін до пошуків компромісного рішення, свідчить про їх здатність до продовження конструктивного діалогу у ситуації, коли йдеться про припинення шлюбних відносин (оскільки саме у зв’язку з розірванням шлюбу найчасніше виникає питання щодо аліментування), дає більше шансів до збереження нормальних взаємовідносин, ніж у разі залучення до вирішення цієї проблеми органів державної влади. Водночас, добровільний характер виплати аліментів за аліментним договором, не позбавляє сторону-отримувача можливості захисту своїх прав. Так, відповідно до ч. 2 статті 78 СК «Договір подружжя про надання утримання» зазначається, що у разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором про надання утримання аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Аналогічне правило міститься у ч. 2 статті 109 та ч. 2 статті 189 Сімейного ко¬дексу України у разі невиконання договору між подружжям про розмір та сплату аліментів на дитину. Крім зазначеного, до позитивних рис аліментного договору відноситься те,що він дає можливість забезпечити надання утримання у ситуаціях, коли за законом права на нього у особи не виникає. Таким чином, можливість укладання аліментного договору, будучи, з одно¬го боку, результатом вільного волевиявлення сторін, а з іншого, користуючись визнанням та відповідним захистом відповідно до законодавства, може розглядатися як один з засобів збереження нормальних взаємовідносин між особами у кризових ситуаціях розпаду сім’ї, що в цілому має сприяти стабілізації відносин у суспільстві в цілому.
Підкреслюючи значення аліментного договору слід звернути увагу на те

Ольга ІЄВІНЯ отримати повну версію статті