АВТОТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ ЯК ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ ЛІЗИНГУ

Т. П. КАРПЕЧКІН,
здобувач кафедри
цивільного права Одеської
національної юридичної академії
АВТОТРАНСПОРТНІ ЗАСОБИ
ЯК ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ ЛІЗИНГУ1
У світовій практиці найбільш привабливим предметом лізингових послуг є лізинг автотранспортних засобів. На думку українських спеціалістів, сучасний український лізинг не є винятком, згідно з діючим законодавством (Закон України «Про транспорт») безпосереднім предметом договору лізингу є транспортні засоби у широкому їх розумінні, зокрема, предметом договору лізингу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні автотранспортні засоби, самохідні машини і т. ін.
Лізинг морських, річкових суден передбачений та регулюється згідно з Кодексом торговельного мореплавання України від 23.05.1995 р. Виходячи з цього, всі вказані об’єкти можуть бути предметом договору лізингу та використовуватися з метою, передбаченою ст. 15 Кодексу.
Транспортні засоби, як предмети договору лізингу, що передаються лізингоодержувачу, повинні, перш за все, відповідати вимогам, установленим ст. 10 Закону України «Про транспорт», а саме: вимогам безпеки, охорони праці та екології, державним стандартам, мати відповідний сертифікат (при наявності його у лізингодавця).
Правове регулювання лізингу транспортних засобів здійснюється нормами гл. 58 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України), Законом України «Про фінансовий лізинг», Кодексом торговельного мореплавства України, а також у субсидіарному порядку загальними положеннями про найом (оренду) (пар. 1 гл. 58 ЦК України) з урахуванням особливостей, установлених спеціальними нормами про лізинг.
Найчастіше у нашій країні як предмет лізингу використовуються такі види транспортних засобів, як легкові автомобілі, дорожньо-будівельна техніка, вантажівки, сільськогосподарська техніка та ін.
Привабливість такого предмета лізингу обумовлена багатьма факторами, серед яких слід відзначити сформований споживчий попит, присутність вторинного ринку — вищенаведена техніка, як правило, достатньо ліквідна. Для лізингодавця це можливість у разі невиконання лізингоодержувачем узятих на себе зобов’язань, за договором лізингу, предмет договору лізингу, вилучений у недобросовісного лізингоодержувача, продати на вторинному ринку. Таким чином, ризик лізингодавця при правочинах з транспортними засобами значно зменшиться.
Крім того, захист лізингового договору, де предметом є транспортний засіб, забезпечується сукупністю різних механізмів, включаючи правове регулювання, а також аналіз фінансових наслідків прийняття лізингоодержувачем зобов’язань за договором лізингу. Загальною практикою для лізингодавця є інспекційні перевірки стану предмета лізингу (п. 1 ст. 10 Закону України «Про фінансовий лізинг») з метою контролю за використанням транспортного засобу.
Не дивлячись на наявність механізмів забезпечення зобов’язань за договором лізингу (гл. 49 ЦК України), у договорі лізингу транспортного засобу доцільно передбачити умови, згідно з якими лізингодавець може беззаперечно вступати у володіння предметом лізингу при невиконанні лізингоодержувачем відповідних до договору зобов’язань протягом дії договору лізингу.
Згідно із загальним правилом (п. 1 ст. 6 Закону України «Про фінансовий лізинг») договір лізингу транспортного засобу укладається в письмовій формі і не потребує нотаріального посвідчення та державної реєстрації. Проте необхідно зазначити, що положення п. 2 ст. 799 ЦК України передбачає, що договір найму (оренди) транспортного засобу при участі у ньому як суб’єкта договору фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню. У свою чергу законом не обумовлено статус фізичної особи, чітко не визначено, чи належить ця загальна норма законодавства, що регулює зобов’язання за договором найму (оренди) транспортного засобу, як аналогія закону, до лізингу транспортних засобів, де суб’єктом договору лізингу є фізична особа — підприємець.
Що стосується питання державної реєстрації, то такий порядок передбачений Правилами реєстрації автотранспортних засобів у Державній інспекції безпеки дорожнього руху Міністерства внутрішніх справ України та розповсюджується лише на транспортні засоби.
За загальним правилом, договір лізингу вважається укладеним, якщо між сторонами досягнута згода за всіма його суттєвими умовами, у тому числі умовою про предмет лізингу та продавця майна. У цьому зв’язку слід звернути особливу увагу на визначення предмета договору лізингу, це викликано тим, що транспортний засіб однієї й тієї ж марки може бути різної комплектації та різноманітної модифікації. Однією з важливих вимог законодавства щодо предмета лізингу є те, що надана у лізинг річ повинна визначатись індивідуальними ознаками (п. 1 ст. З Закону України «Про фінансовий лізинг»). Транспортний засіб, згідно з загальним правилом цивільного законодавства, буде відповідати індивідуально визначеній речі лише в тому разі, якщо буде наділено тільки йому властивими ознаками, що відрізняють її з безлічі однорідних речей, і тим самим є можливість індивідуалізувати таку річ (п. 1 ст. 184 ЦК України). У відповідності з вимогами ст. 188 ЦК України, яка виділяє складні речі, утворені з різних частин, але за своєю суттю є єдиним цілим, транспортний засіб повинен передаватись у комплекті з усіма речами, які входять до його складу. Предмет лізингу повинен бути переданий у лізинг разом з усіма його речами та документами (технічним паспортом та ін.), якщо інше не передбачено договором. Відповідно лізингоодержувач повинен отримати транспортний засіб, що є предметом лізингу, у стані, який відповідає умовам договору лізингу та призначенню даного майна (ст. 10 Закону України «Про фінансовий лізинг»). Точність у визначенні предмета лізингу має значення не тільки для дотримання вимог щодо укладення договору лізингу, а й для запобігання наступних додаткових витрат. Прикладом у даному випадку може бути встановлення додаткового обладнання на стадії отримання лізингоодержувачем транспортного засобу, якщо така необхідність виникає, а лізингоодержувач стверджує, що така комплектація передбачена договором лізингу.
У свою чергу, лізингоодержувач під час прийняття транспортного засобу, як предмета договору лізингу, приймає на себе такі зобов’язання:

КАРПЕЧКІН Т.П. отримати повну версію статті