ЧИ ДІЄ МІНСЬКА КОНВЕНЦІЯ В УКРАЇНІ?

Нотаріуси звикли до того, що документи, оформлені, складені і засвідчені компетентними органами на території країн-учасниць СНД, приймаються в Україні без легалізації, і наявність гербової печатки на документі є достатньою для подальшого оформлення та використання таких документів в нашій країні. До переліку країн-учасниць СНД входять: Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Киргизька Республіка, Республіка Молдова, Російська Федерація, Республіка Таджикистан, Туркменістан, Республіка Узбекистан та Україна.

Ми також всі пам’ятаємо роз’яснення Міністерства юстиції України за сприянням Міністерства закордонних справ України щодо застосування міжнародних договорів України про правову допомогу в частині, що стосується скасування вимоги легалізації офіційних документів, виданих компетентними органами договірних сторін у вигляді листа від 11.05.2010 № 26-26/291, у якому є посилання на норми Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року (далі — Конвенція).

Восени 2018 року з’явилася усна інформація, що Республіка Білорусь вимагає проставлення апостилю на документах, виданих офіційними органами України, тому Україна, у свою чергу, також почала вимагати легалізовані документи з Республіки Білорусь.

Незважаючи на конфлікт між Україною та Російською Федерацією, офіційні документи, оформлені в Росії, приймаються без легалізації в рамках вказаної вище Конвенції.

Спробуємо зрозуміти ситуацію, що склалася, розібравши її поетапно.

Отже, вказана вище Конвенція на сьогоднішній день є чинною в редакції від 21.01.2006. Держави — члени Співдружності Незалежних Держав, учасники цієї Конвенції і досі прагнуть забезпечити громадянам договірних сторін і особам, що проживають на їх територіях, надання у відношенні особистих і майнових прав такого ж правового захисту, як і власним громадянам. Стаття 13 Конвенції про дійсність документів залишилась незмінною і уточнень стосовно того, хто саме надає такі документи, звісно ж, немає.

Ірина Писанчин отримати повну версію статті