АЛГОРИТМ ВИЗНАЧЕННЯ ЄДИНОГО ЗАСНОВНИКА ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

Державна реєстрація юридичних осіб вже не є новою серед повноважень нотаріусів, але все одно час від часу виникають питання, навіть у простому алгоритмі дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР).

Відповідно до ч. 2 ст. 141 Цивільного кодексу України товариство з обмеженою відповідальністю не може мати єдиним учасником інше господарське товариство, учасником якого є одна особа. Особа може бути учасником лише одного товариства з обмеженою відповідальністю, яке має одного учасника.

Отже, у разі реєстрації створення Товариства з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ), а також у разі зміни засновників такого товариства державний реєстратор має визначити:

1) якщо єдиним учасником нового ТОВ є господарське товариство і його єдиним засновником є фізична особа — відмова у державній реєстрації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» —документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

2) якщо єдиним засновником нового товариства є фізична особа — слід перевірити, чи не є така особа єдиним засновником іншого ТОВ, а інакше — відмова на тій самій підставі.

Слід також мати на увазі, що ці обставини треба перевіряти і при відчуженні частки у Статутному капіталі, щоб у результаті таких оборудок єдиним засновником товариства не залишилась така фізична особа чи господарське товариство, про які йшлося вище.

Для перевірки обставини, чи не є фізична особа єдиним засновником в якомусь іншому ТОВ, пропонується алгоритм дій, які виконували і виконують державні реєстратори районних державних адміністрацій та інші сумлінні державні реєстрації, адже іншого способу перевірити цю інформацію не існує.

ЮЛІЯ ПЕТУТІНА отримати повну версію статті