АЛГОРИТМ НОТАРІАЛЬНОЇ ДІЇ: ПЕРЕДАЧА ЗАЯВИ. ЗАКЛИК ДО ПЕРЕМОГИ ПРАВА НАД ПРАКТИКОЮ

Увага! У цьому матеріалі застосовано методичний аналіз законодавства, який виявив наявність переважно неправильної практики вчинення такої нотаріальної дії, як «передача заяви». Починаючи роботу над цим матеріалом, я особисто не очікувала таких результатів аналізу. Тому прошу уважно вивчити аргументацію і взяти на замітку виявлені мною хибності в існуючій практиці.
Майже у всіх регіонах України склалася абсолютно різна, часто суперечлива і така, що не відповідає нормам законодавства, практика вчинення цієї нотаріальної дії. Опитування нотаріусів у приватних розмовах виявило таке: і засвідчення, і не засвідчення підпису заявника на заяві, і виготовлення її у двох і в одному, а іноді навіть жодного примірника заяви не подавалось. Переважно нотаріус виготовляв «супровідний» лист з приблизним текстом «прошу нотаріуса передати заяву з таким-то змістом…», на ньому вчинявся якийсь незрозумілий запис і все це передавалось до адресата. Або напис вчинявся на окремому листі, на бланку контори, рідше — на спеціальному бланку нотаріальних документів. Чесно кажучи, я ще не зустрічала жодної нотаріальної дії, яка б була настільки багата на варіативні способи вчинення.
Не звертаючись до історичного екскурсу, спробуємо визначитись з максимально юридично чистими варіантами виконання вимог Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, Правил ведення нотаріального діловодства та інших нормативно-правових актів.

ЮЛІЯ ПЕТУТІНА отримати повну версію статті