АЛГОРИТМ ДІЙ НОТАРІУСА ЩОДО ЗАВЕДЕННЯ СПАДКОВОЇ СПРАВИ1

І. Прийняття спадщини — звернення спадкоємця

Слід назвати такі способи подання заяви про прийняття спадщини:

особисте подання заяви про прийняття спадщини спадкоємцем нотаріусу за місцем відкриття спадщини;

надіслання заяви про прийняття спадщини, підпис спадкоємця на якій засвідчено нотаріусом, поштою;

подання представником спадкоємця за довіреністю (на подання заяви) заяви про прийняття спадщини, завіреної нотаріально або в установленому порядку.

Право вибору способу подання заяви про прийняття спадщини належить самому спадкоємцеві. При цьому слід мати на увазі, що у випадку, коли спадкоємець подає заяву особисто, в аспекті обчислення відповідних строків днем прийняття спадщини буде день подання такої заяви нотаріусу. До заяви про прийняття спадщини, яка надсилається поштою застосовуються правила ч. 2 ст. 255 Цивільного кодексу України (далі — ЦК України). Тобто заява, здана до установи зв’язку до закінчення останнього дня строку, вважається такою, що здана своєчасно, хоча нотаріусу вона надійшла після спливу строку.

Особа, яка досягла чотирнадцяти років, має право подати заяву про прийняття спадщини без згоди своїх батьків або піклувальника. Тобто навіть у тому випадку, коли батьки або піклувальник цієї особи заперечують проти подання нею заяви про прийняття спадщини, така заява може бути прийнята нотаріусом. На подання заяви особою, яка досягла чотирнадцяти років, згода органу опіки і піклування не вимагається.

Особа, яка обмежена судом у дієздатності, подає заяву про прийняття спадщини самостійно, без згоди піклувальника та органу опіки та піклування.

Від імені малолітньої особи заява про прийняття спадщини подається її батьками, а від імені недієздатної особи — опікуном. У цьому випадку також згода органу опіки та піклування не потрібна.

Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, має право відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Указане право реалізується шляхом подання заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини. Заява подається тому нотаріусу, якому була подана заява про прийняття спадщини.

Відкликання заяви про прийняття спадщини здійснюється в тій самій формі, що і прийняття спадщини.

Правові наслідки подання заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини такі:

особа, яка подала заяву, вважається такою, що не прийняла спадщину;

вказана особа протягом строку, що залишився вправі знову подати заяву про прийняття спадщини або про відмову від спадщини.

Якщо заяву про прийняття спадщини подано опікуном недієздатної особи, то в разі поновлення її цивільної дієздатності подану заяву може бути відкликано даною особою самостійно.

1. Засвідчена справжність підпису на заяві про прийняття спадщини (або видачу свідоцтва), у разі якщо така заява отримана поштою

Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоєм-цю пропонується надіслати заяву, оформлену належним чином, або прибути особисто до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.

Слід зауважити, що в разі надходження такої заяви поштою нотаріус повинен зареєструвати її в журналі реєстрації вхідних документів в порядку, передбаченому Правилами ведення нотаріального діловодства.

Володимир МАРЧЕНКО, Олег Печений отримати повну версію статті