АЛГОРИТМ ДІЙ НОТАРІУСА ПРИ ЗАВЕДЕННІ, ФОРМУВАННІ ТА АРХІВУВАННІ СПАДКОВИХ СПРАВ

Нормативна основа

1) Цивільний кодекс України.

2) Закон України «Про нотаріат».

3) Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010.

4) Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян».

5) Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 «Про затвердження Порядку вчинення нота­ріальних дій нотаріусами України» (далі — Порядок).

6) Наказ Міністерства юстиції України від 22.12.2010 № 3253/5 «Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства» (далі — Правила діловодства).

7) Наказ Міністерства юстиції України від 07.07.2011 № 1810/5 «Про затвердження Положення про Спадковий реєстр».

Порядок заведення спадкової справи

Заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі (п.п. 3.3 п. 3 глави 10 розділу ІІ Порядку).

Якщо особа з’явилася до нотаріуса:

Без засвідчення справжності підпису на білому аркуші зі встановленням особи нотаріусом зі складанням службової відмітки, під якою ставиться підпис нотаріуса (п.п. 3.4 п. 3 глави 10 розділу ІІ Порядку: якщо спадкоємець особисто прибув до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, нотаріальне засвідчення справжності його підпису на таких заявах не вимагається. У цьому випадку нотаріус встановлює особу заявника, про що на заяві робиться відповідна службова відмітка. Ця відмітка скріплюється підписом нотаріуса).

Із засвідченням справжності підпису (підпис може бути засвідчено як тим нотаріусом, який заводить спадкову справу, так і іншим нотаріусом. Така заява потім може бути подана нотаріусу за місцем відкриття спадщини представником за довіреністю або відправлена поштою).

Якщо особа самостійно склала заяву та направила її поштою до нотаріуса, заява приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини (п.п. 3.5 п. 3 глави 10 розділу ІІ Порядку).

Спадкова справа заводиться нота­ріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першої заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину, заяви спадкоємця на одержання частини вкладу спадкодавця у банку (фінансовій установі), заяви про видачу свідоцтва виконавцю заповіту, заяви виконавця заповіту про відмову від здійснення своїх повноважень, заяви другого з подружжя про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, заяви про вжиття заходів до охорони спадкового майна, претензії кредиторів (п.п. 2.1 п. 2 глави 10 розділу ІІ Порядку).

ОЛЕНА КИРИЛЮК отримати повну версію статті