АГРАРНІ РОЗПИСКИ: НОВЕ ЧИ ДАВНО ЗАБУТЕ СТАРЕ?[1]

Пройшло півроку з моменту опублікування в журналі «Мала енциклопедія нотаріуса» першої статті щодо посвідчення аграрних розписок в Україні. Як і обіцяв, ділюсь і досвідом, і враженнями.

По-перше, Міністерство юстиції України своїм листом від 10.04.2015 № 13-32/143, підсумовуючи напрацьований досвід, надіслало лист-роз’яснення щодо особливостей посвідчення нотаріусами аграрних розписок.

Положеннями ст. 9 Закону України «Про аграрні розписки» встановлено, що аграрна розписка підлягає нотаріальному посвідченню в порядку, передбаченому Законом України «Про нотаріат» для правочинів, з урахуванням особливостей, встановлених  цим Законом.

Зокрема, можна вважати закінченим спір відносно того, одно- чи двостороннім правочином є аграрна розписка. Відповідно до Методичних рекомендацій Міністерства юстиції України від 10.04.2015 № 13-32/143 (далі — Методичні рекомендації) аграрна розписка укладається, підписується боржником і кредитором та посвідчується нотаріусом у двох примірниках, один з яких зберігається у справах нотаріуса, який вчиняє нотаріальні дії з їх посвідчення та реєстрації, а другий примірник передається кредитору за аграрною розпискою. За бажанням боржника за аграрною розпискою йому може бути надана посвідчена копія виданої ним аграрної розписки.

Тексти товарної та фінансової розписок викладаються на спеціальних бланках нотаріальних документів.

Вимоги до форм товарної та фінансової аграрної розписок та обов’язкові реквізити розписок (для обох видів аграрних розписок їх визначено по вісім) встановлено статтями 4,6 Закону України «Про нотаріат».

З погляду складання правочину ми знову повернулися до складного договору з елементами фінансового чи товарного кредиту та застави майбутнього врожаю.

Вчинення посвідчувальних написів здійснюється нотаріусом за формами № 84 (посвідчувальний напис на аграрній розписці за участю фізичної особи) або № 85 (посвідчувальний напис на аграрній розписці за участю юридичної особи) додатка 25 до Правил ведення нотаріального діловодства.

Якщо аграрна розписка видається двома і більше боржниками, серед яких є і фізичні, і юридичні особи, відповідно комбінуємо посвідчувальний напис за формами № 84 та 85. Оскільки аграрна розписка підписується і боржником, і кредитором, а посвідчувальні написи форм № 84, 85 передбачають підпис тільки боржника (боржників) та представника фінансової установи, яка поручається за цією аграрною розпискою, вважається за бажане внести зміни до форм посвідчувальних написів щодо підпису аграрної розписки кредитором.

Предметом за аграрною розпискою є рухоме майно, відповідно місцем посвідчення аграрної розписки є місце вираження волі боржника (ч. 1 ст. 211 Цивільного кодексу України).

Нотаріус при посвідченні аграрної роз­писки перевіряє наявність в осіб, що виступають боржниками за аграрною розпискою, права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або права користування земельною ділянкою для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції.



[1] Продовження, початок див. «Мала енциклопедія нотаріуса», 2015, № 1, с. 104–113.

Володимир Москівець отримати повну версію статті