13 Травня 2025

ВІДМЕЖУВАННЯ ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО СВІДОЦТВА ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ ВІД ВИЗНАННЯ ЙОГО НЕДІЙСНИМ

photo_2025-05-13_14-37-39

Слід розмежовувати внесення змін до свідоцтва про право на спадщину від визнання його недійсним.

Недійсність свідоцтва обумовлена певними «вадами», які існували в момент його видачі (зокрема, особа, якій видане свідоцтво, не мала права на спадкування, нікчемність заповіту). Тобто підстава недійсності свідоцтва як документа має існувати в момент його видачі.

Підстави внесення змін до свідоцтва не пов’язані з протиправною поведінкою (це можуть бути, зокрема, обставини які існували, але не були відомі всім учасникам спадкових відносин або ж виникли тільки після видачі свідоцтва про право на спадщину).

Внесення змін до свідоцтва про право на спадщину можливе як згідно з рішенням суду, так і за згодою усіх спадкоємців, які прийняли спадщину, натомість визнання свідоцтва недійсним допускається тільки на підставі рішення суду.

У ЦК не визначено підстав внесення змін до свідоцтва про право на спадщину. До них, зокрема, можливо віднести:
- прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину (ч. 2 ст. 1272 ЦК);
- прийняття спадщини спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, однак якому судом визначено додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК);
- виявлення спадкоємця, який вважається таким, що прийняв спадщину (частини 3 і 4 ст. 1268 ЦК), але не отримав свідоцтва про право на спадщину і виявив намір його отримати;
- виявлення спадкового майна, на яке не було раніше видане свідоцтво про право на спадщину, внаслідок чого частки спадкоємців у спадщині змінилися, зокрема змінився розмір обов’язкової частки у спадщині (ст. 1241 ЦК);
- зменшення розміру частки спадкоємця у спадщині за рішенням суду (наприклад, ч. 1 ст. 1241 ЦК);
- виявлення спадкоємця, який вважається таким, що прийняв спадщину, але не отримав свідоцтва про право на спадщину і виявив намір його отримати.

Виявлення спадкового майна, на яке не було раніше видане свідоцтво про право на спадщину, внаслідок чого частки спадкоємців у спадщині змінилися, є підставою для внесення змін до свідоцтва про право на спадщину, а не визнання його недійсним.

Внесення змін до свідоцтва про право на спадщину є належним способом захисту права у випадку, коли на момент розгляду справи судом відповідне спадкове майно належить спадкоємцям, яким видане оспорюване свідоцтво, а їх задоволення створює умови для отримання спадкоємцями у нотаріуса нових свідоцтв про право на спадщину. Такі вимоги не можуть бути задоволені у випадку, коли спадкоємець або один з них помер. У такому разі у спорах між спадкоємцями (їх правонаступниками) належним є такий спосіб захисту, як визнання права на частку у спадщині.

Ольга Розгон у своїй статті в МЕН №1 за 2025 рік аналізує вказане відмежування на прикладах судової практики.

Продовжується передплата на 2025 рік:

Одержувач: ЮВПП «Страйд»

Код ЄДРПОУ 32335789

п/р UA483223130000026008000035847 в Філія АТ «Укрексімбанк» в м. Харкові МФО 322313

 

Призначення платежу: Передплата за журнал „МЕН” на 2025 р. Без ПДВ. (вказати свої ПІБ та адресу).

Вартість передплати на 2025 рік — 3000 грн.

Можна також оформити передплату на 2024 рік та отримати всі номери:

Вартість передплати на 2024 рік - 2400 грн.

Вартість передплати на І або ІІ півріччя 2024 року — 1200 грн.

Для довідок: (050) 109-39-19, e-mail: stride.zakaz@ukr.net