26 Лютого 2011 Питання:

1) Громадянин хоче заповідати належне йому приватне підприємство фізичній особі. Яке повинне бути формулювання: «Заповідаю підприємство_____, власником якого я являюся, громадянину____»?.

Відповідь:

Однозначно це питання законом не врегульовано.
Рекомендовано (на рівні рішень методичних рад), що до складу спадкової маси (об’єктом спадкування)приватних підприємств може бути доля статутного фонду (статутний фонд)ПП.
Відповідно до ч.4 ст. 57 ГК України статут суб’єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб’єкта господарювання, а також інші відомості, пов’язані з особливостями організаційної форми суб’єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.
Але для однозначної відповіді на питання необхідно ознайомитись зі статутом ПП і врахувати ст. 1219 ЦК, стосовно прав та обов’язків особи, які не входять до складу спадщини, зокрема: право на участь у товариствах та право членства в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами. Тобто внести відповідні зміни до статуту ПП, з метою забезпечення переходу корпоративних прав у повному обсязі.
При цьому слід вказати, що є інші думки з цього питання. Деякі спеціалісти вважають:
1)предметом права на спадщину виступає саме підприємство, а не його майно або майнове право на підприємство;
2)предметом відчуження (спадкування) може бути не власне підприємство, а майнові права засновника (власника) щодо нього.

Експерт: Саяпіна Ірина