17 Лютого 2010 Питання:

Опікунська рада видала дозвіл опікуну-бабусі (батьки дитини позбавлені батьківських прав) подарувати малолітній-підопічній (12 років) частку квартири і одночасно надала опікуну право представляти підопічну при підписанні договору дарування. Тобто за цим рішенням бабуся повинна підписувати договір і за себе, і за підопічну. Запитання: при такому порядку підписання чи порушується ст.238 ЦК? Який може бути вихід із цієї ситуації? Питання термінове, тому дуже прошу, допомогти при першій можливості. Дякую.

Відповідь:

Дійсно ст. 238 ЦКУ встановлені деякі обмеження щодо укладання правочинів представником. А саме, згідно ч. 4 цієї статті «представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом».
Але ч. 1 ст. 68 ЦКУ встановлено, що «опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позички.» Таким чином, законом встановлені виключення з загального правила щодо договорів дарування між опікуном та підопічним.
Єдина вимога, встановлена Цивільним кодексом для такого роду правочинів, — це необхідність одержання дозволу органу опіки та піклування (ст. 71 ЦКУ).

Експерт: Чуєва Олена