Викуп земельної ділянки в органах місцевого самоврядування. Підкажіть, будь ласка, який порядок посвідчення договорів викупу земельних ділянок від територіальної громади та які потрібні документи від територіальної громади на земельну ділянку для викупу земельної ділянки? Дякую.
Відповідь:
Порядок викупу земельних ділянок комунальної і державної власності визначено ЗК України, який передбачає продаж земельних ділянок на конкурентних і на неконкурентних засадах. Випадки відчуження земельних ділянок державної і комунальної власності на неконкурентних засадах наведені у ст. 134 ЗК. Порядок продажу земельних ділянок на неконкурентних засадах визначено ст. 128 ЗК.
Документи, необхідні для посвідчення правочину щодо продажу земельної ділянки державної власності на неконкурентних засадах:
• рішення про продаж земельної ділянки, що є підставою для укладання договору купівлі-продажу;
• експертна грошова оцінка земельної ділянки із висновком державної землевпорядної експертизи (стаття 21 Закону України «Про оцінку земель»);
• витяг про земельну ділянку із Державного земельного кадастру;
• витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (про право власності за державою чи територіальною громадою);
• документи про особу (установчі документи для юридичної особи, документ, що посвідчує особу, для громадянина);
• документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці (за наявності на ділянці таких об’єктів);
• землевпорядна документація (не є обов’язковою, але нотаріус може її витребувати для уточнення існуючих обмежень, обтяжень на земельну ділянку).
Порядок продажу земельних ділянок, в тому числі державної і комунальної власності, на конкурентних засадах визначено главою 21 ЗК України.
Зазначені вище документи надаються організатором та учасниками торгів при формуванні лотів та для організації і проведення торгів. Документація щодо кожного лота оформляється в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві.
Торги завершуються після підписання протоколу торгів. У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються: номер лота; стартова ціна; ціна продажу лота; відомості про переможця; номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Один примірник протоколу видається переможцю.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених ч. 29 ст. 137 ЗК. Сторони договору купівлі-продажу — організатор торгів і переможець.
У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них. Укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки нотаріально посвідчується.
Для посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки нотаріусу подається протокол торгів з інформацією про земельну ділянку, відповідальність за достовірність якої покладається на організатора земельних торгів. Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення торгів, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.
У разі визнання переможцем торгів іноземну державу чи іноземну юридичну особу договір купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення укладається після отримання погодження Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України про продаж земельних ділянок цим особам у випадках і в порядку, встановлених законом. У разі відмови Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України у цьому погодженні торги за таким лотом вважаються такими, що не відбулися.
Ціна продажу земельної ділянки, а також плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на торгах, підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору. В обов’язковому порядку в договорі купівлі-продажу повинно бути вказано, плата за який термін користування повинна бути сплачена не пізніше трьох банківських днів (річна плата; за весь період користування тощо).
Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот. Якщо договір не укладено, то право власності за покупцем не реєструється. Питання, яка доля правочину та зареєстрованого права власності після анулювання результатів торгів, залишається нез’ясованим.