Казус по спадщині — 2015
Консультативно-методичною радою з питань нотаріату при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області для формування єдиної нотаріальної практики Харківської області запропонований для вирішення Казус наступного змісту:
Після померлої у 1995 році громадянки В. залишився житловий будинок з надвірними будівлями, який їй належить на праві приватної особистої власності. Заяви про прийняття спадщини до нотаріуса подали чоловік П. та два сини Б. та Г. Свої спадкові права спадкоємці не оформляли та свідоцтва про право на спадщину не отримували.
У 1997 році помер громадянин П., після смерті якого спадщину прийняв син Г., а син Б. спадщину не прийняв. Дружина спадкодавця П. померла раніше, більше спадкодавець у зареєстрованому шлюбі не перебував. Спадкові права спадкоємець не оформлював.
У 2007 році помер громадянин Г. Його дружина від прийняття спадщини відмовилась на користь дочки З., про що подала заяву до нотаріуса, а дочка З. подала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
У 2014 році помер громадянин Б, який у зареєстрованому шлюбі не перебував, ні з ким з жінок не проживав однією сім’єю. Його син Д. спадщину не прийняв, так як на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем не проживав та заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав. Заяви про прийняття спадщини до нотаріуса подали онука К. (дочка сина Д.) та племінниця З, батько якої (рідний брат спадкодавця Б. – громадянин Г.) помер у 2007 році.
ПИТАННЯ:
- Кому із спадкоємців та після яких спадкодавців нотаріус повинен видати свідоцтва про право на спадщину?
- Які документи необхідно надати нотаріусу для отримання свідоцтва про право на спадщину?
- Підготувати та надати проекти свідоцтв про право на спадщину та заяв про видачу таких свідоцтв.
У вирішенні казусу прийняли участь всі державні нотаріальні контори та близько однієї п’ятої чисельності діючих приватних нотаріусів міста Харкова та Харківської області.
Майже всі нотаріуси вирішили казус правильно.
Особливо слід відзначити державні нотаріальні контори, а також приватних нотаріусів Скорбач Я.С., Смоляну В.В., Федоненко Н.О., Бінус О.О., Гуменну О.О., Зубарєва І.Ю., Васильєву В.І., Назаренко О.О., Назаренко В.П., Остраницину О.Б., які творчо підійшли до вирішення казусу, надали змістовні відповіді та зразки документів.
Зразки свідоцтв про право на спадщину без зауважень надані державними нотаріальними конторами: Богодухівською, Близнюківською та Кегичівською. Серед приватних нотаріусів без зауважень зразки свідоцтв, наданих нотаріусами: Зубарєв І.Ю., Скорбач Я.С., Смоляна, Федоненко Н.О.
До характерних зауважень, виявлених в процесі роботи з надісланими відповідями, слід зазначити наступне:
- в свідоцтві про право на спадщину наявне посилання на ст.1263 ЦКУ замість ст.1262 ЦКУ;
- об’єкт спадкування “частина житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель”, замість “частка у праві власності на житловий будинок з надвірними будинками”
Деякі нотаріуси надіслали відповіді без зразків документів та переліку документів, необхідних для оформлення спадщини.
Рішення
Свідоцтво про право на спадщину за законом після померлого Г. буде видане дочці померлого З. (з урахуванням ½ частки у спадщині, від якої відмовилася дружина спадкодавця).
Спадщина, на яку буде видане свідоцтво після Г., буде складатися з 2/3 часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок з надвірними будівлями, які належали спадкодавцю Г. наступним чином: 1/3 частка, яку Г. прийняв після спадкодавця В., але юридично не оформив своїх спадкових прав, та інша 1/3 частка, яку Г., в свою чергу, прийняв після спадкодавця П., який прийняв спадщину після своєї померлої дружини В., але юридично не оформив своїх спадкових прав.
Зі змісту казусу вбачається, що спадкова справа після спадкодавців В. та Г. заведена. Оскільки у казусі не уточнено, яким саме чином спадкоємець Г. прийняв спадщину після спадкодавця П., то у разі прийняття спадщини спадкоємцем Г. після спадкодавця П. в порядку ч. 1. ст.549 ЦК УРСР (в ред. 1963 року, — спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном і відповідної заяви не подавав), заводити спадкову справу після П. не потрібно, але перед видачею свідоцтва по спадковій справі після Г., необхідно зробити пошуки про заповіти П. та спадкові справи після П.).
Після смерті гр. Б., який є рідним братом для гр. Г, батьком гр. Д., дядьком для гр. З., дідом для гр. К., залишилась спадщина, яка складається з 1/3 частки у праві спільної часткової власності на житловий будинок з надвірними будівлями, яку він прийняв від померлої матері В., але не оформив своїх спадкових прав. Виникає питання, який спадкоємець ближчий до спадкодавця за родинними зв’язками.
Спадкоємець першої черги син Д. спадщину не прийняв, так як разом зі спадкодавцем не проживав та заяви про прийняття спадщини не подавав. Згідно статті 1258 Цивільного кодексу України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від право спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 Цивільного кодексу України.
Отже, у спадкодавця Б. батьки В. та П. померли, в зареєстрованому шлюбі він не перебував, син Д. спадщину не прийняв. Тобто, спадкоємці першої черги відсутні.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так з боку матері. За умовами казусу – рідний брат спадкодавця гр. Г. помер раніш за нього.
Згідно частини 3 статті 1266 Цивільного кодексу України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Згідно статті 1265 Цивільного кодексу України у п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, куди входять онуки.
Отже, племінниця спадкодавця закликається до спадкоємства на частку свого раніш померлого батька – рідного брата спадкодавця, який є спадкоємцем другої черги, як це передбачено статтею 1266 Цивільного кодексу України.
Свідоцтво про право на спадщину після померлого гр. Б. видається його племінниці гр. З.
Перелік документів, необхідних для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті гр. Г.
- свідоцтва про смерть гр.В. та, в разі доцільності, її батьків;
- свідоцтво про смерть гр. П. та, по можливості, його батьків;
- свідоцтво про одруження гр. В. и гр.П.;
- свідоцтво про смерть гр.Г.;
- свідоцтво про народження гр.Г.;
- свідоцтво про одруження гр. Г.;
- свідоцтво про народження гр. Б.;
- свідоцтво про народження гр.З;
- свідоцтво про одруження гр.З (у разі одруження);
- документи, що підтверджують факт прийняття спадщини після померлих та факт прийняття спадщини померлими, зокрема докази прийняття спадщини Г. після П., якщо відповідна заява ним не подавалася;
- документи, що підтверджують місце відкриття спадщини після померлих;
- правовстановлюючі документи на нерухоме майно;
- довідка за запитом нотаріуса з відповідного органу щодо підтвердження належності житлового будинку громадянці В. з наведенням технічних характеристик будинку (наявності самовільних будівель, площі будинку, тощо);
- паспорт та довідка із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків спадкоємця.
Перелік документів, необхідних для отримання спадщини після смерті громадянина Б:
- свідоцтва про смерть гр. В. та, по можливості, її батьків;
- свідоцтво про смерть гр. П. та, в разуі доцільності, його батьків;
- свідоцтво про одруження гр. В. та гр.П.;
- свідоцтво про смерть гр.Б.;
- свідоцтво про смерть гр.Г.;
- свідоцтво про народження гр.Г.;
- свідоцтво про одруження гр. Г.;
- свідоцтво про народження гр. Б.;
- свідоцтво про народження гр.З;
- свідоцтво про одруження гр.З (у разі одруження);
- свідоцтво про народження Д.;
- свідоцтво про народження К.;
- свідоцтво про одруження К. ( у разі одруження);
- документи, що підтверджують факт прийняття спадщини після померлих;
- документи, що підтверджують місце відкриття спадщини після померлих (довідки про реєстрацію громадян В., П., Г. Б.), правовстановлюючі документи на нерухоме майно;
- довідка за запитом нотаріуса з відповідного органу щодо підтвердження належності житлового будинку громадянці В. з наведенням технічних характеристик будинку (наявності самовільних будівель, площі будинку, тощо).
- звіт про оцінку майна;
- паспорт та довідка із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків спадкоємця.
Також нотаріус повинен буде перевірити за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про податкові застави, отримати Витяги за результатом пошуку інформації про зареєстровані речові права, обтяження на об’єкт нерухомого майна у порядку доступу нотаріусів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отримати інформаційні довідки.
При видачі свідоцтв про право на спадщину нотаріус повинен користуватися формами, які передбачені Правилами ведення нотаріального діловодства, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 22 грудня 2010 року № 3253/5, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2010 року за № 1318/18613, зі змінами. а саме:
при видачі свідоцтва про право на спадщину на ім’я З. по спадковій справі до майна померлого Г. – формою № 6 ( з елементами форми № 7);
при видачі свідоцтва про право на спадщину на ім’я З. по спадковій справі до майна померлого Б. – формою № 4 ( з елементами форми № 6);
а також – керуватися п. 6.19 вищезазначених Правил, відповідно до якого у разі відсутності необхідних посвідчувальних написів чи свідоцтв, які б відповідали вчинюваній нотаріальній дії, нотаріус може застосовувати ту з форм, яка найбільше відповідає цій нотаріальній дії, із застосуванням окремих елементів інших посвідчувальних написів та свідоцтв.
З Р А З К И
Зареєстровано в книзі обліку та реєстрації
спадкових справ №___________________
Спадкова справа № 15/2007
01 квітня 2015 року
ДЕРЖАВНА НОТАРІАЛЬНА КОНТОРА
(ПРИВАТНОМУ НОТАРІУСУ)
ЗАЙЦЕВОЇ ІРИНИ ГРИГОРІВНИ (З.)
зареєстрованої в місті Харкові, вулиця Новгородська,
будинок № 10, квартира № 15.
ЗАЯВА
10 січня 2007 року помер мій батько – ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ (Г.), 01 січня 1937 року народження, який постійно проживав у місті Харкові, вулиця Новгородська, будинок № 10, квартира 15.
Після його смерті залишилась спадщина, яка складається з 2/3 часток у праві спільної часткової власності на ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК № 100 з надвірними будівлями по вулиці Клапцова в місті Харкові, що належав матері спадкодавця ГРИШКО ВІРІ ВАСИЛІВНІ (В.), померлій 10 лютого 1995 року, спадкоємцями якої в рівних частках (по 1/2) були її чоловік ГРИШКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ (П.). та син ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ (Г.), які спадщину прийняли, про що подали відповідні заяви нотаріусу, але не оформили своїх спадкових прав.
Зазначене майно є приватною особистою власністю спадкодавця.
Батько спадкодавця ГРИШКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ (П.) помер 10 березня 1997 року. На час відкриття спадщини ГРИШКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ (П.) в шлюбі не перебував, ні з ким з жінок не проживав однією сім’єю.
Його єдиним спадкоємцем був його син ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ, який спадщину прийняв, але не оформив своїх спадкових прав.
Спадкоємцем за законом є я, ЗАЙЦЕВА ЗОЯ ГРИГОРІВНА (З.), дочка спадкодавця.
Спадщину я прийняла, про що подала заяву до нотаріуса.
Дружина спадкодавця ГРИШКО ЛІДІЯ БОРИСІВНА від прийняття спадщини відмовилась на мою користь, про що подала заяву до нотаріуса.
Інших дітей та інших спадкоємців, передбачених чинним законодавством України, у спадкодавця ГРИШКА ГРИГОРІЯ ПЕТРОВИЧА, його батьків ГРИШКО ВІРИ ВАСИЛІВНИ та ГРИШКА ПЕТРА ПЕТРОВИЧА немає.
Мені нотаріусом доведено до відома зміст статтей 162, 163 та 174 Податкового кодексу України про те, що військовий збір та дохід, отриманий платником податку в результаті прийняття ним у спадщину майна, підлягає оподаткуванню згідно норм вищевказаних статтей Податкового кодексу України.
Цією заявою повідомляю, що я вільно володію українською мовою.
Я стверджую в присутності нотаріуса, що в дієздатності не обмежена, під опікою, піклуванням не перебуваю.
Додаючи необхідні документи, прошу оформити спадкову справу та видати свідоцтво про право на спадщину за законом на вказане спадкове майно.
Місто Харків, Україна, першого квітня дві тисячі п’ятнадцятого року
Підпис____________________________________________________________
Особу ЗАЙЦЕВОЇ ЗОЯ ГРИГОРІВНИ, 01 липня 1965 року народження, встановлено по паспорту ММ 222222, виданому МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 25 липня 2000 року.
Справжність її підпису та дієздатність перевірено.
ДЕРЖАВНИЙ (ПРИВАТНИЙ) НОТАРІУС
Перевірено та повернено:
договір дарування, посвідчений 30 грудня 1994 року Другою Харківською державною нотаріальною конторою та зареєстрований у реєстрі за № 5543; право власності зареєстроване Державним комунальним підприємством Харківського міського бюро технічної інвентаризації 15 січня 1995 року за № 6789, згідно якого житловий будинок з надвірними будівлями за адресою: м.Харків, вулиця Клапцова № 100 в місті Харкові належав ГРИШКО ВІРІ ВАСИЛІВНІ (В.).
ДЕРЖАВНИЙ (ПРИВАТНИЙ) НОТАРІУС
СВІДОЦТВО
ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ ЗА ЗАКОНОМ
Місто Харків, Україна, першого квітня дві тисячі п’ятнадцятого року.
Я, НОТАРІУС Н.Н., державний нотаріус державної нотаріальної контори (приватний нотаріус нотаріального округу), посвідчую, що на підставі статті 1261 Цивільного кодексу України спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ГРИШКА ГРИГОРІЯ ПЕТРОВИЧА, 01 січня 1937 року народження, який помер 10 січня 2007 року, є його:
- дочка ЗАЙЦЕВА ЗОЯ ГРИГОРІВНА, 01 липня 1965 року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків 2424242424, що проживає в місті Харкові, вулиця Новгородська, будинок № 10, квартира № 15, у тому числі з урахуванням 1/2 частки спадкового майна, від якої відмовилась дружина спадкодавця ГРИШКО ЛІДІЯ БОРИСІВНА.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з:
- 2/3 (двох третіх) часток у праві спільної часткової власності на ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК № 100 (сто) з надвірними будівлями, що розташований за адресою: місто Харків, вулиця Клапцова.
На земельній ділянці розташований житловий будинок літ. «А-1», дерев’яний, обкладений цеглою, загальною площею 87,7 кв.м., житловою площею 56,0 кв.м., та надвірні будівлі при ньому: сарай літ. Б., льох літ. В, гараж літ. Г, літня кухня літ. Д, душ літ. К, огорожа 1-4.
Зазначена частка житлового будинку з надвірними будівлями належала на праві приватної власності на підставі Договору дарування, посвідченого 30 грудня 1994 року Другою Харківською державною нотаріальною конторою та зареєстрованого у реєстрі за № 5543, право власності на яку зареєстроване Державним комунальним підприємством Харківського міського бюро технічної інвентаризації 15 січня 1995 року за № 6789, ГРИШКО ВІРІ ВАСИЛІВНІ, померлій 10 лютого 1995 року, спадкоємцями якої були на 1/2 частку – її син ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав, та на 1/2 частку — її чоловік ГРИШКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав та помер 10 березня 1997 року, спадкоємцем якого, у свою чергу, був його син ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав.
Право власності на 2/3 частки у праві власності на житловий будинку з надвірними будівлями підлягає державній реєстрації.
Спадкова справа № 15/2007
Зареєстровано в реєстрі за № 100
Стягнуто державного мита: 34,00 грн. («за домовленістю»)
ДЕРЖАВНИЙ (ПРИВАТНИЙ) НОТАРІУС
Зареєстровано в книзі обліку та реєстрації
спадкових справ №___________________
Спадкова справа № 20/2015
01 квітня 2015 року
ДЕРЖАВНА НОТАРІАЛЬНА КОНТОРА
(ПРИВАТНОМУ НОТАРІУСУ)
ЗАЙЦЕВОЇ ІРИНИ ГРИГОРІВНИ (З.)
зареєстрованої в місті Харкові, вулиця Новгородська
будинок № 10, квартира № 15.
ЗАЯВА
20 листопада 2014 року помер мій дядько ГРИШКО БОРИС ПЕТРОВИЧ (Б.) 01 липня 1941 року народження, який постійно проживав у місті Харкові, проспект Перемоги, будинок № 40, квартира 15.
Після його смерті залишилась спадщина, яка складається з:
1/3 частки у праві спільної часткової власності на ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК з надвірними будівлями № 100 по вулиці Клапцова в місті Харкові, що належав матері спадкодавця ГРИШКО ВІРІ ВАСИЛІВНІ, померлій 10 лютого 1995 року, спадщину після смерті якої він прийняв, але не оформив своїх спадкових прав.
Зазначене майно є приватною особистою власністю спадкодавця.
Батько спадкодавця ГРИШКО ПЕТРО ПЕТРОВИЧ помер 10 березня 1997 року.
На час відкриття спадщини спадкодавець в шлюбі не перебував, ні з ким з жінок не проживав однією сім’єю.
Син спадкодавця ГРИШКО ДМИТРО БОРИСОВИЧ (Д). спадщину не прийняв, так як на час відкриття спадщини разом зі спадкодавцем не проживав та заяву про прийняття спадщини не подав.
Рідний брат спадкодавця, а мій батько ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ (Г.), помер 10 січня 2007 року.
Мені доведено до відома нотаріусом про те, що заяву про прийняття спадщини подала онука спадкодавця КОТОВА КАТЕРИНА ДМИТРІВНА (К.), яка є спадкоємцем за законом п’ятої черги згідно статті 1265 Цивільного кодексу України, у зв’язку з чим повідомляю, що оскільки мій батько ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ (рідний брат спадкодавця ГРИШКА БОРИСА ПЕТРОВИЧА) помер раніш відкриття спадщини, я, ЗАЙЦЕВА ІРИНА ГРИГОРІВНА, племінниця спадкодавця, маю закликатися до спадкоємства згідно статті 1266 Цивільного кодексу України, на частку спадщини свого раніш померлого батька ГРИШКА ГРИГОРІЯ ПЕТРОВИЧА.
Спадщину я прийняла, про що подала заяву до нотаріуса.
Інших дітей та інших спадкоємців, передбачених чинним законодавством України, у спадкодавця ГРИШКА БОРИСА ПЕТРОВИЧА та мого батька ГРИШКА ГРИГОРІЯ ПЕТРОВИЧА немає.
Мені нотаріусом доведено до відома зміст статтей 162, 163 та 174 Податкового кодексу України про те, що військовий збір та дохід, отриманий платником податку в результаті прийняття ним у спадщину майна, підлягає оподаткуванню згідно норм вищевказаних статтей Податкового кодексу України.
Цією заявою повідомляю, що я вільно володію українською мовою.
Я стверджую в присутності нотаріуса, що в дієздатності не обмежена, під опікою, піклуванням не перебуваю.
Додаючи необхідні документи, прошу оформити спадкову справу та видати свідоцтво про право на спадщину за законом на вказане спадкове майно.
Місто Харків, Україна, першого квітня дві тисячі п’ятнадцятого року
Підпис____________________________________________________________
Особу ЗАЙЦЕВОЇ ІРИНИ ГРИГОРІВНИ, 01 липня 1965 року народження, встановлено по паспорту ММ 222222, виданому МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 25 липня 2000 року.
Справжність її підпису та дієздатність перевірено.
ДЕРЖАВНИЙ (ПРИВАТНИЙ) НОТАРІУС
СВІДОЦТВО
ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ ЗА ЗАКОНОМ
Місто Харків, Україна, першого квітня дві тисячі п’ятнадцятого року.
Я, НОТАРІУС Н.Н., державний нотаріус державної нотаріальної контори (приватний нотаріус нотаріального округу), посвідчую, що на підставі статті 1262 Цивільного кодексу України спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ГРИШКО БОРИСА ПЕТРОВИЧА, 01 липня 1941 року народження, який помер 20 листопада 2014 року, згідно зі статтею 1266 Цивільного кодексу України є його:
- племінниця ЗАЙЦЕВА ЗОЯ ГРИГОРІВНА, 01 липня 1965 року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб – платників податків 2424242424, що проживає в місті Харкові, вулиця Новгородська,будинок № 10, квартира № 15, батько якої ГРИШКО ГРИГОРІЙ ПЕТРОВИЧ, помер 10 січня 2007 року.
Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з:
- 1/3 (однієї третьої) частки у праві спільної часткової власності на ЖИТЛОВИЙ БУДИНОК № 100 (сто) з надвірними будівлями, що розташований за адресою: місто Харків, вулиця Клапцова.
На земельній ділянці розташований житловий будинок літ. «А-1», дерев’яний, обкладений цеглою, загальною площею 87,7 кв.м., житловою площею 56,0 кв.м., та надвірні будівлі при ньому: сарай літ. Б., льох літ. В, гараж літ. Г, літня кухня літ. Д, душ літ. К, огорожа 1-4.
Зазначена частка житлового будинку належала на праві приватної власності на підставі Договору дарування, посвідченого 30 грудня 1994 року Другою Харківською державною нотаріальною конторою та зареєстрованого у реєстрі за № 5543, право власності на яку зареєстроване Державним комунальним підприємством Харківського міського бюро технічної інвентаризації 15 січня 1995 року за № 6789, ГРИШКО ВІРІ ВАСИЛІВН., яка померла 10 лютого 1995 року, спадкоємцем якої був її син ГРИШКО БОРИС ПЕТРОВИЧ, який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав.
Вартість спадкового майна — 150000,00 (сто п’ятдесят тисяч) грн.
Право власності на 1/3 частку у праві власності на житловий будинкок з надвірними будівлями підлягає державній реєстрації.
Спадкова справа № 20/2015
Зареєстровано в реєстрі за № 111
Стягнуто державного мита: 34,00 грн. («за домовленістю»)
ДЕРЖАВНИЙ (ПРИВАТНИЙ) НОТАРІУС
зразок листа спадкоємцю, що не може бути закликаний до спадкування
(бажано направити рекомендованим листом з повідомленням)
УКРАЇНА
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА НОТАРІАЛЬНА КОНТОРА
(ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО НОТАРІАЛЬНОГО ОКРУГУ)
(адреса, реквізити)
_______________№___
на № _______________ КОТОВА КАТЕРИНА ДМИТРІВНА
Садовий проїзд, будинок № 1, квартира № 1, місто Харків, 61000.
«По спадковій справі № 20/2015»
Шановна Катерина Дмитрівна!
Ваша заява про прийняття спадщини була зареєстрована в у книзі обліку і реєстрації спадкових справ харківської державної нотаріальної контори (приватного нотаріуса) за № 82 від 28 березня 2015 року та долучена до спадкової справи № 20/2015.
Повідомляю, що Ви вважаєтесь спадкоємцем за законом п’ятої черги після смерті Вашого дідуся ГРИШКО БОРИСА ПЕТРОВИЧА, померлого 20 листопада 2014 року, який на день смерті був зареєстрований за адресою: м. Харків, проспект Перемоги, будинок № 40, квартира 15.
Видача свідоцтва про право на спадщину за законом, як спадкоємиці п’ятої черги, на майно, яке належало Вашому діду, не вбачається можливим в зв’язку з тим, що до нотаріуса заяву про прийняття спадщини подала племінниця спадкодавця ЗАЙЦЕВА Ірина Григорівна на частку свого раніш померлого батька (рідного брата спадкодавця) ГРИШКА Григорія Петровича.
У зв’язку з цим роз’яснюємо наступне:
Згідно статті 1258 Цивільного кодексу України (далі за текстом – ЦК України) спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Відповідно до статті 1259 ЦК України черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.
Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
На підставі частини 5 статті 1224 ЦК України за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Відповідно до часттини 3 статті 1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Статтею 1262 ЦК України передбачено, що у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. Племінницею ЗАЙЦЕВОЮ Іриною Григорівною надані усі необхідні документи які підтверджують родині відносини.
В зв’язку з вищевикладеним видати Вам Свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті вашого діда немає правових підстав.
Якщо ви маєте намір звернутися до суду з позовом про усунення від права на спадкування спадкоємців за законом ІІ черги або про визнання за Вами права власності в порядку спадкування на спадкове майно Вам необхідно на протязі ОДНОГО МІСЯЦЯ з моменту отримання цього листа надати на адресу харківської державної нотаріальної контори (приватному нотаріусу) обґрунтовану письмову заяву та повідомлення суду про надходження Вашої позовної заяви або ухвалу суду про заборону видачі свідоцтва про право на спадщину до вирішення справи у суді.
В разі неотримання нотаріусом в зазначений вище термін вказаних документів свідоцтво про право на спадщину за законом буде видано племінниці спадкодавця ЗАЙЦЕВІЙ Ірині Григорівні згідно статті 1266 Цивільного кодексу України.
Приватний нотаріус
Завідувач державної нотаріальної
контори прізвище, ініціали
УКРАЇНА
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ЮСТИЦІЇ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ХАРКІВСЬКА ДЕРЖАВНА НОТАРІАЛЬНА КОНТОРА
(ПРИВАТНИЙ НОТАРІУС ХАРКІВСЬКОГО МІСЬКОГО НОТАРІАЛЬНОГО ОКРУГУ)
(адреса, реквізити)
28 березня 2015 № _______/01-16
Котовій Катерині Дмитрівні
61000, м. Харків
Садовий проїзд, буд. № 1, кв. № 1
Шановна Катерина Дмитрівна!
Ваша заява про прийняття спадщини була зареєстрована в у книзі обліку і реєстрації спадкових справ харківської державної нотаріальної контори (приватного нотаріуса) за № 82 від 28 березня 2015 року та долучена до спадкової справи № 20/2015.
Повідомляю, що Ви вважаєтесь спадкоємцем за законом п’ятої черги після смерті Вашого дідуся - ГРИШКО БОРИСА ПЕТРОВИЧА, померлого 20 листопада 2014 року, який на день смерті був зареєстрований за адресою: м. Харків, проспект Перемоги, будинок № 40, квартира 15.
Видача свідоцтва про право на спадщину за законом, як спадкоємиці п’ятої черги, на майно, яке належало Вашому діду, не вбачається можливим в зв’язку з тим, що є спадкоємець другої черги, який спадщину прийняв.
Згідно ст. 1258 Цивільного кодексу України (далі за текстом – ЦК України) «Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.»
Відповідно до ст. 1259 ЦК України «Черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.
Фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані».
На підставі ч. 5 ст. 1224 ЦК України «…за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані…».
Відповідно до ст. 1266 ч. 3 ЦК України, «Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини».
Ст. 1262 ЦК України, передбачено, що: «У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.». Спадкоємцем другої черги надані усі необхідні документи які підтверджують родині відносини.
У ст. 1269 ЦК України зазначено, що: «Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.»
В зв’язку з вищевикладеним відповідно до ст. ст. 1224, 1258, 1259, 1262, 1269, 1273 ЦК України, видати Вам Свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті вашого діда, немає правових підстав.
Якщо ви маєте намір звернутися до суду з позовом про усунення від права на спадкування спадкоємців за законом ІІ черги, Вам необхідно на протязі 10 днів з моменту отримання цього листа, надати на адресу харківської державної нотаріальної контори (приватному нотаріусу) копію позовної заяви з відміткою суду про прийняття її в провадження.
В разі ненадання позовної заяви з відміткою суду про прийняття її в провадження, свідоцтво про право на спадщину отримає спадкоємець ІІ черги за законом.
Приватний нотаріус
Завідувач державної нотаріальної
контори прізвище, ініціали