ВІДМОВА У ВИДАЧІ СВІДОЦТВА ПРО ПРАВО НА СПАДЩИНУ
У зв’язку з війною багато спадкоємців не встигли прийняти спадщину. Але не завжди саме війна є поважною причиною пропуску строку. Звісно, прерогативу встановлення таких фактів має суд.
Нотаріусу ж потрібно вчинити правильно процесуальну дію щодо відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину, щоб не зашкодити ані собі, ані спадкоємцям.
А тому на нотаріуса покладається завдання:
1) відмовити у вчиненні нотаріальної дії, якщо вона суперечить вимогам чинного законодавства;
2) обґрунтувати своє рішення на підставі норм чинного законодавства.
Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії повинна бути викладена грамотно та чітко, з посиланням на відповідні нормативні акти, яким протирічить вимога особи, що звернулася за видачею свідоцтва про право на спадщину.
Адже особа може оскаржити відмову для суду, який ретельно вивчатиме усі матеріали справи.
До речі, у справах про спадкування нотаріус може бути відповідачем лише у разі оскарження відмови у вчинені нотаріальної дії або процедури її вчинення (постанова Пленуму ВСУ 30.05.2008 № 7).
В разі подання позову щодо оскарження нотаріальної дії з підстав недотримання приватним нотаріусом вимог чинного законодавства при їх вчиненні – відповідачем буде сам приватний нотаріус. У разі пред’явлення позовних вимог до державного нотаріуса – відповідачем буде відповідна ДНК.
Зразок заяви спадкоємця про видачу свідоцтва про право на спадщину з вимогою про надання постанови у разі відмови та Зразок постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину — розміщено у МЕН № 1 за 2023 рік (стаття Олени Чуєвої) http://surl.li/gbmld