ВІДЧУЖЕННЯ МАЙНА ЗА ПІДРОБЛЕНИМИ ДОКУМЕНТАМИ, ЯКІ ПОЗБАВИЛИ ВЛАСНИКА ПРАВА ВЛАСНОСТІ
Як витребувати нерухоме майно із чужого незаконного володіння і скасувати рішення, записи про державну реєстрацію права власності на це майно за незаконним володільцем?
На основі аналізу судової практики можна зробити наступні висновки.
Власник може витребувати належне йому майно тільки від особи, яка є останнім набувачем такого майна, незалежно від того, кому і скільки разів таке майно було відчужене до того моменту, як воно потрапило у володіння останнього набувача.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення і спричиненим цими діями наслідкам.
Якщо позивач вважає, що його право порушене тим, що право власності зареєстроване за відповідачем, то належним способом захисту є віндикаційний позов, оскільки його задоволення, тобто рішення суду про витребування нерухомого майна із чужого незаконного володіння, є підставою для внесення відповідного запису до державного реєстру. Натомість вимоги про скасування рішень, записів про державну реєстрацію права власності на це майно за незаконним володільцем не є потрібними для ефективного відновлення порушеного права.
Для застосування позовної давності за заявою сторони у спорі суд має дослідити питання її перебігу окремо за кожною звернутою до цієї сторони позовною вимогою. Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовних вимог, звернутих позивачем до того відповідача у спорі, який заявляє про застосування позовної давності.
Детальний аналіз – в МЕН № 1 (2023) http://surl.li/gbmld