Новини законодавства
Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України щодо гуманізації кримінальної відповідальності
Верховна Рада України постановляє:
I. Внести до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України такі зміни:
1. У Кримінальному кодексі України (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., N 25 — 26, ст. 131):
1) частину другу статті 4 викласти в такій редакції:
«2. Злочинність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння»;
2) статтю 5 викласти в такій редакції:
«Стаття 5. Зворотна дія закону про кримінальну відповідальність у часі
1. Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.
2. Закон про кримінальну відповідальність, що встановлює злочинність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі.
3. Закон про кримінальну відповідальність, що частково пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
4. Якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію в часі має той закон, що скасовує злочинність діяння, пом’якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи»;
3) у частині четвертій статті 28 слова «(три і більше)» замінити словами «(п’ять і більше)»;
4) у частині першій статей 45 і 46 після слова «тяжкості» доповнити словами «або необережний злочин середньої тяжкості»;
5) частину четверту статті 52 після слів «в санкції статті» — доповнити словами «(санкції частини статті)»;
6) у статті 53:
частину третю після слів «в санкції статті» доповнити словами «(санкції частини статті)»;
після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту:
«4. З урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф з розстрочкою виплати певними частинами строком до трьох років».
У зв’язку з цим частину четверту вважати частиною п’ятою;
7) частину другу статті 55 після слів «в санкції статті» доповнити словами «(санкції частини статті)»;
8) частину другу статті 63 доповнити словами «за винятком випадків, передбачених Загальною частиною цього Кодексу»;
9) у статті 65:
пункт 1 частини першої після слів «у санкції статті» доповнити словами «(санкції частини статті)»;
частину другу доповнити реченням такого змісту: «Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинений злочин призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження вчинення нею нових злочинів»;
10) частину першу статті 66 доповнити пунктом 21 такого змісту:
«21) надання медичної або іншої допомоги потерпілому безпосередньо після вчинення злочину»;
11) статтю 68 після частини першої доповнити двома новими частинами такого змісту:
«2. За вчинення готування до злочину строк або розмір покарання не може перевищувати половини максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу.
3. За вчинення замаху на злочин строк або розмір покарання не може перевищувати двох третин максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу».
У зв’язку з цим частину другу вважати частиною четвертою;
12) у статті 69:
частину першу викласти в такій редакції:
«1. За наявності кількох обставин, що пом’якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого злочину, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м’якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за цей злочин. У цьому випадку суд не має права призначити покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої для такого виду покарання в Загальній частині цього Кодексу»;
частину другу після слів «в санкції статті» доповнити словами «(санкції частини статті)»;
13) доповнити статтею 691 такого змісту:
«Стаття 691. Призначення покарання за наявності обставин, що пом’якшують покарання
1. За наявності обставин, що пом’якшують покарання, передбачених пунктами 1 та 2 частини першої статті 66 цього Кодексу, відсутності обставин, що обтяжують покарання, а також при визнанні підсудним своєї вини, строк або розмір покарання не може перевищувати двох третин максимального строку або розміру найбільш суворого виду покарання, передбаченого відповідною санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу»;
14) частину другу статті 70 після слів «санкцією статті» доповнити словами «(санкцією частини статті)»;
15) частину четверту статті 71 після слів «за сукупністю вироків» доповнити словами «крім випадків, коли воно визначається шляхом поглинення одного покарання іншим, призначеним у максимальному розмірі»;
16) статтю 72 доповнити частиною шостою такого змісту:
«6. Встановлені в частині першій цієї статті правила співвідношення видів покарань можуть застосовуватись в інших випадках, передбачених Загальною частиною цього Кодексу»;
17) частину третю статті 74 доповнити реченням такого змісту: «У разі якщо така межа передбачає більш м’який вид покарання, відбуте засудженим покарання зараховується з перерахуванням за правилами, встановленими частиною першою статті 72 цього Кодексу»;
18) частину першу статті 97 після слів «невеликої тяжкості» доповнити словами «або необережний злочин середньої тяжкості»;
19) у статті 102:
перше речення частини першої викласти в такій редакції:
«1. Покарання у виді позбавлення волі особам, які не досягли до вчинення злочину вісімнадцятирічного віку, може бути призначене на строк від шести місяців до десяти років, крім випадків, передбачених пунктом 5 частини третьої цієї статті»;
у пункті 1 частини третьої слова «двох років» замінити словами «одного року шести місяців»;
20) частину другу статті 104 після слів «засудження до» доповнити словами «арешту або»;
21) пункт 3 частини другої статті 115 доповнити словами «або викраденої людини»;
22) абзац другий частини другої статті 125 після слова «карається» доповнити словами «штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або»;
23) статтю 127 викласти в такій редакції:
«Стаття 127. Катування
1. Катування, тобто умисне заподіяння сильного фізичного болю або фізичного чи морального страждання шляхом нанесення побоїв, мучення або інших насильницьких дій з метою примусити потерпілого чи іншу особу вчинити дії, що суперечать їх волі, у тому числі отримати від нього або іншої особи відомості чи визнання, або з метою покарати його чи іншу особу за дії, скоєні ним або іншою особою чи у скоєнні яких він або інша особа підозрюється, а також з метою залякування чи дискримінації його або інших осіб —
карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням свого службового становища, —
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років»;
24) абзац другий частини першої статті 136 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин»;
25) абзац другий частини першої статті 139 після слів «до трьох років» доповнити словами «або громадськими роботами на строк до двохсот годин»;
26) абзац перший частини першої статті 141 після слова «смерть» доповнити словом «пацієнта»;
27) в абзаці першому частини другої статті 157 слова «або іншим способом» виключити;
28) абзац другий частини першої статей 164 і 165 після слова «карається» доповнити словами «штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або»;
29) абзац другий частини першої статей 168, 190 і 192 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин»;
30) абзац другий частини першої статей 169, 174, 180, 197 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин»;
31) абзац другий частини першої статті 178 викласти в такій редакції:
«карається штрафом до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від шістдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
32) абзац другий частини першої статті 179 викласти в такій редакції:
«караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від шістдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
33) в абзаці другому частини другої статті 183 слова «позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
34) у статті 185:
абзац другий частини першої викласти в такій редакції:
«карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від вісімдесяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років»;
абзац другий частини другої після слова «карається» доповнити словами «арештом на строк від трьох до шести місяців або»;
у пунктах 3 і 4 примітки цифри «185 — 191″ і «189 — 191″ замінити відповідно цифрами «185 — 191, 194″ і «189 — 191, 194″;
35) абзац другий частини першої статті 186 викласти в такій редакції:
«карається штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до чотирьох років»;
36) статтю 188 виключити;
37) статтю 193 викласти в такій редакції:
«Стаття 193. Незаконне привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї
1. Незаконне привласнення особою знайденого чи такого, що випадково опинилося у неї, чужого майна або скарбу, які мають особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність, —
карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців»;
38) у статті 194:
абзац другий частини першої викласти в такій редакції:
«карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
в абзаці другому частини другої слово «п’ятнадцяти» замінити словом «десяти»;
39) в абзаці другому частини першої статті 1941 слова «позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
40) абзац другий частини першої статті 195 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від шістдесяти до ста двадцяти годин»;
41) в абзаці другому частини першої статті 196 слова «до чотирьох років, або позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
42) в абзаці другому частини першої статті 200 слова «позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
43) в абзаці другому частини третьої статті 207 слова «від трьох до семи» замінити словами «від двох до п’яти»;
44) в абзаці другому частини другої статті 210 слова «від двох до восьми» замінити словами «від двох до шести»;
45) в абзаці другому частини другої статті 211 слова «від трьох до десяти» замінити словами «від двох до шести»;
46) у назві, в абзаці першому частин першої та третьої статті 212 слова «зборів, інших обов’язкових платежів» замінити словами «зборів (обов’язкових платежів)»;
47) абзац другий частини першої статті 215 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від ста до двохсот сорока годин»;
48) в абзаці першому частини першої статті 218 слова «громадянина — засновника або власника суб’єкта господарської діяльності, а також службової особи суб’єкта господарської діяльності» замінити словами «громадянина — засновника (учасника) або службової особи суб’єкта господарської діяльності», а слова «громадянина — суб’єкта підприємницької діяльності» замінити словами «громадянина — підприємця»;
49) в абзаці першому частини першої статті 219 слово «власником» замінити словами «громадянином — засновником (учасником)»;
50) в абзаці першому частини першої статті 220 слова «громадянином — засновником або власником суб’єкта господарської діяльності, а також» замінити словами «громадянином — засновником (учасником) або»;
51) абзац перший частини першої статті 221 викласти в такій редакції:
«1. Умисне приховування майна, відомостей про майно, передача майна в інше володіння або його відчуження чи знищення, а також фальсифікація, приховування або знищення документів, які відображають господарську чи фінансову діяльність, якщо ці дії вчинені громадянином — засновником (учасником) або службовою особою суб’єкта господарської діяльності в період провадження у справі про банкрутство і завдали великої матеріальної шкоди»;
52) в абзаці першому частини першої статті 222 слова «засновником чи власником суб’єкта господарської діяльності, а також службовою особою суб’єкта господарської діяльності» замінити словами «громадянином — засновником (учасником) або службовою особою суб’єкта господарської діяльності»;
53) у статті 228:
в абзаці другому частини першої слова «від трьох до семи» замінити словами «від двох до п’яти»;
в абзаці другому частини другої слова «від семи до дванадцяти» замінити словами «від трьох до шести»;
54) абзац другий частини першої статті 247 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот годин»;
55) абзац другий частини першої статті 248 після слова «громадян» доповнити словами «або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин»;
56) в абзаці другому частини першої статті 254 слова «або позбавленням волі на той самий строк» виключити;
57) абзац другий частини другої статті 263 викласти в такій редакції:
«караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років»;
58) абзац другий частини першої статті 269 після слів «до двох років» доповнити словами «або обмеженням волі до двох років»;
59) в абзаці другому частини третьої статті 276 слова «від семи до дванадцяти» замінити словами «від п’яти до десяти»;
60) абзац другий частини першої статті 277 після слів «до двох років» доповнити словами «або обмеженням волі на той самий строк»;
61) абзац перший частини третьої статті 281 доповнити словами «або інші тяжкі наслідки»;
62) в абзаці другому частини третьої статті 286 слова «від семи до дванадцяти» замінити словами «від п’яти до десяти»;
63) у статті 289:
в абзаці другому частини першої слова «позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років» замінити словами «обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк»;
абзац другий частини третьої викласти в такій редакції:
«караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої»;
64) в абзаці другому частини першої статті 298 слова «позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
65) абзац другий частини першої статті 309 викласти в такій редакції:
«караються штрафом від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
66) абзац перший частини першої статті 310 доповнити словами «у кількості понад сто рослин»;
67) у статті 311:
в абзаці другому частини другої слова «від трьох до восьми» замінити словами «від двох до п’яти»;
в абзаці другому частини третьої слова «від шести до дванадцяти» замінити словами «від п’яти до восьми»;
68) абзац другий частини першої статті 312 викласти в такій редакції:
«караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
69) абзац другий частини першої статті 313 після слова «громадян» доповнити словами «або арештом на строк від трьох до шести місяців»;
70) в абзаці другому частини другої статті 317 слова «від п’яти до дванадцяти» замінити словами «від чотирьох до восьми»;
71) абзац другий частини першої статті 319 викласти в такій редакції:
«карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років»;
72) в абзаці другому частини першої статті 322 слова «позбавленням волі на строк до трьох років» замінити словами «обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
73) у статті 344:
абзац другий частини першої викласти в такій редакції:
«карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк»;
абзац другий частини другої викласти в такій редакції:
«караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого»;
74) абзац другий частини першої статті 346 викласти в такій редакції:
«карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк»;
75) у статті 364:
в абзаці другому частини другої слова «від п’яти до восьми» замінити словами «від трьох до шести»;
в абзаці другому частини третьої слово «дванадцяти» замінити словом «десяти»;
76) абзац перший частини другої статей 365 і 373 доповнити словами «за відсутності ознак катування»;
77) у назві статті 371 слова «привід або арешт» замінити словами «привід, арешт або тримання під вартою»;
78) у статті 413:
назву викласти в такій редакції:
«Стаття 413. Втрата військового майна»;
частину першу виключити;
в абзаці першому частини третьої слова «Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті» замінити словами «Ті самі діяння»;
79) статті 419 і 420 викласти в такій редакції:
«Стаття 419. Порушення правил несення прикордонної служби
1. Порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, якщо це спричинило тяжкі наслідки, —
карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Стаття 420. Порушення правил несення бойового чергування
1. Порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, якщо це спричинило тяжкі наслідки, —
карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
2. Те саме діяння, вчинене в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, —
карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років»;
80) у статті 423:
в абзаці другому частини другої слово «восьми» замінити словом «шести»;
в абзаці другому частини третьої слово «дванадцяти» замінити словом «десяти».
2. У Кримінально-процесуальному кодексі України:
1) у частині другій статті 112 слова та цифри «частинами 2 і 3 статті 188″ виключити;
2) у статті 425 слова та цифри «частиною 1 статті 188″ виключити.
II. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім абзаців третього — п’ятого підпункту 6 пункту 1 розділу I цього Закону щодо розстрочки виплати штрафу певними частинами, що набирає чинності з 1 січня 2009 року.
2. Звільнити від покарання (основного і додаткового) відповідно до частини другої статті 74 Кримінального кодексу України осіб, засуджених за діяння, кримінальна відповідальність за які скасована цим Законом.
3. Закрити всі кримінальні справи стосовно осіб, які вчинили діяння, кримінальна відповідальність за які скасована цим Законом.
4. Особи, які відбувають покарання, призначене за сукупністю злочинів або за сукупністю вироків, у разі звільнення їх від відбування покарання за окремі злочини відповідно до пункту 2 цього розділу продовжують відбувати покарання, призначене судом за інші злочини, що входять у сукупність, якщо це покарання ними ще не відбуте.
5. Зменшити відповідно до частини третьої статті 74 Кримінального кодексу України міри покарання, призначені до набрання чинності цим Законом, якщо вони перевищують санкції, встановлені цим Законом, до максимальних меж покарання, встановлених цим Законом. Зменшити відповідно до пункту 1 частини третьої статті 102 Кримінального кодексу України до одного року шести місяців строк покарання у виді позбавлення волі, призначений неповнолітнім, які вчинили повторно злочин невеликої тяжкості. Зменшити відповідно до пункту 4 частини третьої статті 102 Кримінального кодексу України до десяти років строк покарання у виді позбавлення волі, призначений неповнолітнім віком до 16 років.
6. Переглянути кримінальні справи стосовно осіб, які вчинили злочин, передбачений статтею 188 Кримінального кодексу України, для вирішення питання щодо зміни кваліфікації дій цих осіб на інші відповідні частини статей Кримінального кодексу України.
7. Питання, передбачені в пунктах 3 — 6 цього розділу, вирішуються судом за поданням адміністрації місця виконання покарання або прокурора у відкритому судовому засіданні за участю прокурора і представника адміністрації місця виконання покарання у разі, якщо справа розглядається за її поданням. Органи, які виконують вироки судів, зобов’язані надавати судам необхідні матеріали стосовно осіб, які відбувають покарання.
Ухвалу (постанову) суду з цих питань може бути оскаржено засудженим чи його захисником або внесено на неї відповідне подання прокурора в порядку, передбаченому Кримінально-процесуальним кодексом України.
8. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців після набрання чинності цим Законом подати Верховній Раді України пропозиції про внесення змін до законодавчих актів України щодо порядку виконання покарання у виді штрафу з розстрочкою його виплати певними частинами.
Президент України В. ЮЩЕНКО
м. Київ
15 квітня 2008 року
N 270-VI
Наказ Міністерства економіки України Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
від 4 квітня 2008 року N 108
17 квітня 2008 р. за N 326/15017
Відповідно до підпункту 8 пункту 9 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 N 274, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
форму оголошення про проведення відкритих, двоступеневих торгів і редукціону та Інструкцію щодо її заповнення;
форму оголошення про результати проведення процедури закупівлі та Інструкцію щодо її заповнення;
форму оголошення про проведення попередньої кваліфікації та Інструкцію щодо її заповнення;
форму звіту про результати проведення процедур відкритих і двоступеневих торгів та Інструкцію щодо її заповнення;
форму звіту про результати проведення процедури редукціону та Інструкцію щодо її заповнення;
форму звіту про результати проведення процедури торгів з обмеженою участю та Інструкцію щодо її заповнення;
форму звіту про результати проведення процедури запиту цінових пропозицій (котирувань) та Інструкцію щодо її заповнення;
форму звіту про результати проведення процедури закупівлі в одного учасника та Інструкцію щодо її заповнення;
форму протоколу про розкриття тендерних (цінових) пропозицій;
форму протоколу оцінки тендерних (цінових) пропозицій;
форму реєстру отриманих тендерних (цінових) пропозицій.
2. Департаменту державних резервів та товарних бірж в установленому законодавством порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра економіки України А. А. Максюту.
Міністр Б. М. Данилишин
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства економіки України
від 4 квітня 2008 р. N 108
ОГОЛОШЕННЯ
про проведення відкритих, двоступеневих торгів і редукціону
Перед заповненням уважно ознайомтеся з Інструкцією щодо заповнення форми оголошення про проведення відкритих, двоступеневих торгів і редукціону.
1. Інформація не для друку:
1.1. Головний розпорядник коштів (повне найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ).
1.2. Джерело фінансування закупівлі.
1.3. Розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість закупівлі.
2. Замовник:
2.1. Повне найменування.
2.2. Ідентифікаційний код за ЄДРПОУ (не для друку).
2.3. Місцезнаходження.
2.4. Відповідальний за проведення торгів (прізвище, ім’я, по батькові, номер телефону та телефаксу із зазначенням коду міжміського телефонного зв’язку, e-mail).
3. Інформація про предмет закупівлі:
3.1. Предмет закупівлі.
3.2. Вид та кількість поставки товарів, вид проведення робіт та надання послуг.
3.3. Місце і строк (поставки товарів, виконання (проведення) робіт або надання послуг).
4. Процедура закупівлі.
5. Отримання тендерної документації:
5.1. Місце.
5.2. Способи.
6. Тендерне забезпечення:
6.1. Спосіб (форма) надання.
6.2. Розмір.
7. Умови подання тендерних пропозицій:
7.1. Місце.
7.2. Спосіб.
7.3. Кінцевий строк.
8. Розкриття тендерних пропозицій:
8.1. Місце.
8.2. Дата.
8.3. Час.
9. Додаткова інформація.
10. Посада, прізвище та ініціали особи, що підписує оголошення.
_________________________________
(підпис, М. П.)
Директор департаменту державних
резервів та товарних бірж
Т. А. Дергалюк
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства економіки України
від 4 квітня 2008 р. N 108
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
17 квітня 2008 р. за N 326/15017
ІНСТРУКЦІЯ
щодо заповнення форми оголошення про проведення відкритих, двоступеневих торгів і редукціону
1. Оголошення подається тільки стосовно одного окремого предмета закупівлі, що зазначається в пункті 3 оголошення.
2. Оголошення готується українською мовою та однією з іноземних мов, що використовуються у міжнародній торгівлі, у випадках, передбачених пунктом 15 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 N 274 (далі — Тимчасове положення), засвідчується печаткою замовника.
3. Дата заповнюється в такому порядку: число, місяць, рік, час.
4. Щодо пункту 1 оголошення.
Головний розпорядник коштів зазначається відповідно до бюджетного законодавства. Джерело фінансування закупівлі визначається за підпунктом 4 пункту 2 Тимчасового положення. У разі, коли замовником є підприємство, що здійснює закупівлі за власні кошти, у підпункті 1.2 зазначається: «Кошти підприємства». Розмір бюджетного призначення або очікувана вартість закупівлі зазначається в гривнях (цифрами та словами).
Підпункт 1.1 не заповнюється замовником у разі, якщо це не передбачено його правовим статусом.
5. Щодо пункту 2 оголошення.
Замовник визначається відповідно до підпунктів 8 і 13 пункту 2 Тимчасового положення. У разі здійснення закупівлі підприємствами замовник визначається за абзацом четвертим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 N 274 «Про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти».
У підпункті 2.3 зазначається найменування населеного пункту, району, адміністративно-територіального суб’єкта (область, Автономна Республіка Крим, місто Київ або Севастополь), вулиця, номер будинку, поштовий індекс.
6. Щодо пункту 3 оголошення.
Інформація про предмет закупівлі зазначається відповідно до пунктів 3 і 4 Тимчасового положення. Замовник також зазначає загальну інформацію про вид, у тому числі необхідні його технічні та інші параметри, кількість, місце поставки товарів, проведення робіт, надання послуг, строк поставки товарів, виконання робіт або надання послуг.
7. Щодо пункту 5 оголошення.
У підпункті 5.1 зазначається найменування населеного пункту, району, адміністративно-територіального суб’єкта (область, Автономна Республіка Крим, місто Київ або Севастополь), вулиця, номер будинку, поштовий індекс, номер кімнати.
У підпункті 5.2 зазначається спосіб (способи) отримання тендерної документації (особисто або поштою, тощо), яка готується замовником.
8. Щодо пункту 6 оголошення.
8.1. Щодо підпункту 6.1. Спосіб надання тендерного забезпечення визначається замовником відповідно до підпункту 6 пункту 2 Тимчасового положення.
8.2. Щодо підпункту 6.2. Розмір тендерного забезпечення визначається відповідно до пункту 43 Тимчасового положення у гривнях (цифрами та словами), виходячи з очікуваної вартості закупівлі. У разі, коли замовник надає можливість учасникам торгів подавати свої тендерні пропозиції до окремих частин предмета закупівлі (встановлення такої можливості зазначається в підпункті 3.1 пункту 3 оголошення), розмір тендерного забезпечення визначається відповідно до пункту 43 Тимчасового положення у гривнях (цифрами та словами), виходячи з очікуваної вартості, встановленої замовником частини (частин) предмета закупівлі. У разі, коли замовник не вимагає тендерного забезпечення, робиться запис: «Тендерне забезпечення не вимагається».
9. Щодо пункту 7 оголошення.
9.1. У підпункті 7.1 зазначається найменування населеного пункту, району, адміністративно-територіального суб’єкта (область, Автономна Республіка Крим, місто Київ або Севастополь), вулиця, номер будинку, поштовий індекс.
9.2. У підпункті 7.2 зазначається спосіб подання тендерних пропозицій (особисто та/або поштою тощо).
9.3. Щодо підпункту 7.3. Строк подання тендерних пропозицій установлюється в межах 30 календарних днів від дати опублікування оголошення про проведення торгів. В окремих випадках цей строк може бути зменшено до 15 календарних днів. При застосуванні процедури двоступеневих торгів строк подання попередніх пропозицій не може бути меншим ніж 30 календарних днів від дня опублікування оголошення про проведення процедури двоступеневих торгів. При застосування процедури редукціону строк подання попередніх тендерних пропозицій становить не менше ніж 15 календарних днів від дати опублікування оголошення про проведення процедури редукціону.
10. Щодо пункту 8 оголошення.
10.1. У підпункті 8.1 зазначається найменування населеного пункту, району, адміністративно-територіального суб’єкта (область, Автономна Республіка Крим, місто Київ або Севастополь), вулиця, номер будинку, поштовий індекс, номер кімнати.
10.2. Щодо підпункту 8.2, підпункту 8.3. Відповідно до пункту 53 Тимчасового положення розкриття тендерних пропозицій відбувається у день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в тендерній документації.
11. Щодо пункту 9 оголошення.
У цьому пункті замовник зазначає таку інформацію:
способи зв’язку для отримання додаткової інформації;
основні кваліфікаційні вимоги відповідно до пункту 24 Тимчасового положення, яким повинні відповідати учасники процедури закупівлі;
перелік критеріїв, що визначаються замовником під час оцінки тендерних пропозицій, у разі застосування процедури двоступеневих торгів.
Директор департаменту державних
резервів та товарних бірж
Т. А. Дергалюк
ПОСТАНОВА
від 17 квітня 2008 р. N 394
Київ
Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів
Дію постанови зупинено
(згідно з Указом Президента України
від 25 квітня 2008 року N 406/2008)
Додатково див.
конституційне подання Президента України
від 25 квітня 2008 року
Відповідно до пунктів 1, 3, 6 і 9 статті 116 Конституції України, статей 124, 127 і 128, пункту 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, статті 82 і підпункту 7 пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів, що додається.
2. Міністерству фінансів разом з Міністерством охорони навколишнього природного середовища та Державним комітетом із земельних ресурсів передбачити у проекті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» кошти для проведення робіт з підготовки земельних ділянок до продажу на аукціонах.
3. Міністерству охорони навколишнього природного середовища разом з Міністерством фінансів, Міністерством економіки, Міністерством палива та енергетики, Міністерством юстиції та Державним комітетом із земельних ресурсів розглянути у двотижневий строк питання щодо внесення до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і Земельного кодексу України змін стосовно можливості набуття права на оренду земельних ділянок на неконкурентних засадах юридичними та фізичними особами, які здійснюють будівництво і обслуговування лінійних об’єктів та об’єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, державних та комунальних навчальних закладів, інших об’єктів соціального призначення.
4. Державному комітетові із земельних ресурсів:
1) разом з Державним комітетом з питань регуляторної політики та підприємництва затвердити ліцензійні умови проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт та земельних торгів для забезпечення прозорої процедури видачі суб’єктам господарювання відповідних ліцензій;
2) забезпечити підготовку:
ліцитаторів з проведення земельних аукціонів з видачею особам, що успішно склали іспит, відповідного кваліфікаційного свідоцтва;
на договірних умовах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, які здійснюють організацію земельних аукціонів, документації на земельні ділянки, що підлягають продажу;
3) вжити заходів до запобігання зміні цільового призначення (функціонального використання) земельних ділянок сільськогосподарського призначення з метою подальшого продажу на аукціонах таких ділянок та права на їх оренду;
4) подати пропозиції щодо внесення змін до Методики експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1531 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 42, ст. 1941), стосовно розрахунку вартості права на оренду земельної ділянки залежно від встановленої ставки орендної плати, строку оренди, місця розташування земельної ділянки та її функціонального використання.
5. У додатку до Положення про технічний паспорт земельної ділянки, яка виставляється на земельні торги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 р. N 648 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 21, ст. 1026), пункт 5 розділу III виключити.
6. Визнати таким, що втратив чинність, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 р. N 90 «Деякі питання проведення земельних аукціонів» (Офіційний вісник України, 2008 р., N 16, ст. 406).
Прем’єр-міністр України Ю. ТИМОШЕНКО
Інд. 22
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 17 квітня 2008 р. N 394
проведення у 2008 році земельних аукціонів
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру підготовки, організації та проведення у 2008 році земельних аукціонів (далі — аукціон) для продажу земельних ділянок або надання права на їх оренду.
Дія Порядку не поширюється на продаж та оренду земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти, що підлягають приватизації, ділянок приватної власності, а також на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
аукціон — форма проведення земельних торгів, за якою об’єкт торгів продається учаснику, що запропонував за нього найвищу ціну, яка фіксується у ході проведення торгів ліцитатором;
виконавець — юридична особа, що має ліцензію на проведення земельних торгів;
крок аукціону — мінімальна надбавка, на яку в ході аукціону здійснюється підвищення стартової та кожної наступної ціни лота;
ліцитатор — фізична особа із спеціальною підготовкою, яка безпосередньо проводить аукціон;
лот — земельна ділянка із якісними та кількісними характеристиками, що виставляється для продажу на аукціоні або надання права на її оренду за результатами аукціону;
організатор — орган державної влади, орган місцевого самоврядування, який згідно з абзацом першим пункту 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України здійснює розпорядження земельними ділянками у межах відповідної території, або державний виконавець, який здійснює продаж конфіскованих за рішенням суду земельних ділянок;
переможець — особа з числа учасників, яка у ході аукціону запропонувала за лот найвищу ціну;
стартова ціна — ціна земельної ділянки або розмір орендної плати, з яких розпочинається продаж лота на аукціоні;
учасник — особа, яка відповідає встановленим законодавством вимогам, подала відповідні документи та зареєстрована виконавцем відповідно до цього Порядку.
3. Об’єктами земельних торгів можуть бути:
земельні ділянки у межах та за межами населених пунктів відповідного цільового призначення (функціонального використання);
земельні ділянки у межах та за межами населених пунктів відповідного цільового (у тому числі сільськогосподарського) призначення (функціонального використання), право на оренду яких може бути надано за результатами аукціону;
земельні ділянки, конфісковані за рішенням суду.
4. Для забезпечення продажу земельних ділянок (надання їх в оренду) за найвищою ціною (орендною платою) у разі виникнення потреби у зміні їх цільового призначення такі ділянки виставляються на аукціоні після прийняття рішення про зміну цільового призначення.
Підготовка лотів до продажу на аукціоні
5. Підготовка лотів до продажу на аукціоні триває не більш як три місяці та включає забезпечення організатором в установленому законодавством порядку:
формування і затвердження переліку земельних ділянок для їх продажу або надання права на їх оренду;
оприлюднення повідомлення про виставлення земельних ділянок на аукціоні шляхом:
- опублікування відомостей про такі земельні ділянки в офіційних друкованих засобах масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження та безоплатно на веб-сайтах Держкомзему і його територіальних органів із зазначенням розміру та місцезнаходження земельної ділянки, її цільового призначення, номера телефону, за яким можна отримати додаткову інформацію;
- розміщення на земельних ділянках рекламних інформаційних щитів;
складення проекту землеустрою у разі його відсутності;
визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками встановленого зразка (якщо межі ділянки не визначені чи не закріплені);
проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок та встановлення стартової ціни з урахуванням ринкової вартості, що склалася у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. Експертна грошова оцінка лота проводиться відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 р. N 1531 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 42, ст. 1941). Стартова ціна лота не може бути меншою від ціни, встановленої за результатами експертної грошової оцінки;
виготовлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 р. N 648 (Офіційний вісник України, 2002 р., N 21, ст. 1026) технічного паспорта земельної ділянки (у разі її продажу); технічної документації із землеустрою (у разі надання права на оренду земельної ділянки);
складення проекту договору купівлі-продажу або оренди земельної ділянки (далі — договір купівлі-продажу або оренди). В договорі оренди, зокрема, визначається строк оренди, розмір орендної плати за земельну ділянку та порядок і умови перегляду розміру орендної плати, визначеного за результатами аукціону;
визначення наявних та можливих обмежень і обтяжень прав на земельні ділянки, видів функціонального використання ділянок відповідно до проектів землеустрою;
формування інформаційної картки на лот із зазначених у цьому пункті документів і матеріалів;
визначення на конкурентних засадах виконавця;
передачі відповідних матеріалів виконавцю.
Аукціон проводиться виключно за умови виконання зазначених в абзацах другому — чотирнадцятому цього пункту вимог.
Документи щодо кожного лота, який виставляється на аукціоні, формуються організатором в окрему справу і після закінчення аукціону передаються його переможцю. У разі продажу земельної ділянки зазначені документи передаються переможцю за умови, що він здійснив відповідно до договору купівлі-продажу розрахунки за придбаний на аукціоні лот. Переможець після отримання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, передає його для державної реєстрації в установленому порядку.
6. Формування лота для продажу на аукціоні здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки відповідно до вимог проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів (планів земельно-господарського устрою населених пунктів), генерального плану населеного пункту, земельно-кадастрової та містобудівної документації.
7. Умови, оголошені перед проведенням аукціону, під час укладення договору купівлі-продажу або оренди зміні не підлягають.
Підготовка та проведення аукціону
8. Аукціон проводиться виконавцем на підставі договору з організатором.
Організатор протягом п’яти днів після підписання зазначеного договору публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації загальнодержавної та місцевої сфери розповсюдження оголошення із зазначенням дати проведення аукціону та лотів, що виставляються на ньому. Зазначена інформація разом з проектом договору купівлі-продажу або оренди безоплатно розміщується також на веб-сайтах Держкомзему і його територіальних органів.
Оголошення повинне включати відомості про:
розмір та місцезнаходження земельної ділянки;
цільове призначення земельної ділянки та встановлені обмеження і обтяження прав на неї;
стартову ціну;
кількісні та якісні характеристики земельної ділянки, що зазначені у її технічному паспорті (технічній документації із землеустрою);
місце і час проведення аукціону;
розмір реєстраційного та гарантійного внесків учасника і порядок їх сплати;
найменування та місцезнаходження організатора, виконавця, номер телефону, за яким можна отримати додаткову інформацію та дізнатися, де можна ознайомитися з технічним паспортом земельної ділянки, технічною документацією із землеустрою, проектом договору купівлі-продажу або оренди;
дату початку та закінчення приймання документів для осіб, що бажають взяти участь в аукціоні.
Аукціон проводиться не раніше ніж через 30 днів після опублікування зазначеного оголошення.
9. Організатор має право відмовитися від проведення аукціону не пізніше ніж за 10 днів до його початку з обов’язковим негайним розміщенням в друкованих засобах масової інформації, в яких публікувалося оголошення про проведення аукціону, та безоплатно на веб-сайтах Держкомзему і його територіальних органів офіційного повідомлення про скасування аукціону із зазначенням причини.
Повідомлення про скасування аукціону не пізніше ніж наступного дня після прийняття рішення про його скасування надсилається організатором усім учасникам, які подали заяви про участь в аукціоні.
У разі скасування аукціону організатор повертає учасникам реєстраційні та гарантійні внески, сплачені ними у зв’язку з поданням заяв про участь в аукціоні, не пізніше ніж протягом п’яти банківських днів.
Рішення про скасування аукціону може бути оскаржено в судовому порядку.
10. В аукціоні можуть брати участь особи, які відповідно до Земельного кодексу України мають право на набуття у власність земельних ділянок (права на їх оренду), а також сплатили реєстраційний та гарантійний внески. Розмір таких внесків визначається організатором.
Учасник має право оглянути земельну ділянку до проведення аукціону.
Організатор зобов’язаний створити можливості для доступу учасників до земельної ділянки, що виставляється на аукціоні або передається в оренду, з метою її огляду, а також надати один примірник проекту договору купівлі-продажу або оренди.
Під час проведення аукціону мають право бути присутні представники засобів масової інформації та громадських організацій.
11. Для участі в аукціоні учасник подає організатору:
заяву про участь в аукціоні (не пізніше ніж за три робочих дні до дати його проведення) з наданням згоди щодо умов повернення або утримання реєстраційних та гарантійних внесків;
копію установчих документів (для юридичних осіб) або копію паспорта (для фізичних осіб);
документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків.
Представник юридичної особи подає також відповідне доручення та копію паспорта.
Представник організатора приймає документи особисто в учасників — фізичних осіб та представників учасників — юридичних осіб і видає довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку.
12. Представник організатора після отримання документів, зазначених у пункті 11 цього Порядку, записує у книгу реєстрації учасників (яку організатор передає виконавцю для проведення аукціону) порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати.
Крім того, в книзі зазначається:
для фізичних осіб — прізвище, ім’я та по батькові, зареєстроване місце проживання та ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів. Для іноземних громадян та осіб без громадянства — громадянство, прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), постійне місце проживання за межами України;
для юридичних осіб (заснованих громадянами України або юридичними особами України) — найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;
для іноземних юридичних осіб, спільних підприємств — найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована така юридична особа.
13. Після реєстрації учаснику видається вхідний квиток, інформаційна картка на лот та картка учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення аукціону).
14. У день проведення аукціону виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов’язаний пред’явити паспорт (доручення на вчинення дій під час аукціону, зокрема участь в торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт). Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером, яка повертається після закінчення аукціону. Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку аукціону. Виконавець зобов’язаний завершити реєстрацію усіх учасників, що з’явилися на аукціон не пізніше ніж за 20 хвилин до його початку. Незареєстровані особи на торги не допускаються.
15. Зразки зазначених у пунктах 11 — 14 цього Порядку документів, а також форма примірного договору купівлі-продажу або оренди затверджуються Держкомземом.
16. Інформація про особу учасника (його представника), що міститься в поданих ним документах, не підлягає розголошенню, крім випадків, установлених законом.
17. Аукціон починається з оголошення ліцитатором порядку його проведення.
Лот виставляється на аукціоні за наявності не менш як двох учасників.
Ліцитатор оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місце розташування, розмір, цільове призначення та можливі види функціонального використання земельної ділянки, а також стартову ціну лота.
18. Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот.
Якщо протягом трьох хвилин після триразового оголошення стартової ціни ніхто з учасників не висловив бажання придбати лот за ціною, оголошеною ліцитатором, лот знімається з продажу на цьому аукціоні.
У разі коли про готовність придбати лот за стартовою ціною сповістили не менш як два учасники, ліцитатор збільшує стартову ціну або ціну чи розмір орендної плати, запропоновану учасником (далі — ціна), на крок аукціону з подальшим послідовним збільшенням ціни.
Значення кроку аукціону встановлюється організатором у межах до 10 відсотків стартової ціни.
Учасникам, які відмовилися придбати лот за стартовою ціною, гарантійні внески не повертаються.
19. У ході аукціону учасники повідомляють про намір придбати лот за оголошеною ліцитатором ціною двома способами: підняттям таблички з номером, повернутим до ліцитатора, що засвідчує прийняття ціни, запропонованої ліцитатором (прийняття пропозиції ціни без голосу), або підняттям таблички з одночасним оголошенням своєї пропозиції стосовно ціни лота, яка повинна бути більшою, ніж названа ліцитатором ціна, мінімум на один крок аукціону, але обов’язково кратною кроку (пропозиція ціни з голосу).
Якщо запропонована учасником ціна перевищує оголошену ліцитатором ціну, ліцитатор називає номер учасника і повідомляє про його пропозицію.
У разі коли ціна, запропонована з голосу одним із учасників, більша за ціну, оголошену ліцитатором, але не кратна кроку аукціону, ліцитатор трактує таку пропозицію як згоду учасника збільшити ціну на відповідну кількість кроків аукціону, називає номер цього учасника і запропоновану ним ціну, кратну кроку аукціону.
Якщо учасник підняв табличку та оголосив ціну, меншу за оголошену ліцитатором або попереднім учасником, ліцитатор повторює свою ціну або ціну попереднього учасника, вважаючи підняття таблички учасником, що запропонував меншу ціну, за згоду прийняти ціну, яку назвав ліцитатор або попередній учасник. Після цього ліцитатор оголошує наступну ціну, збільшену на крок аукціону.
Мовчання учасника, що першим підняв табличку з номером після оголошення ліцитатором ціни, трактується як згода учасника на запропоновану ліцитатором ціну. Після цього ліцитатор називає номер учасника, що першим підняв табличку, і оголошує наступну ціну, збільшену на крок аукціону.
У разі коли після оголошення запропонованої ліцитатором ціни одночасно декілька учасників піднімають свої таблички з номером (прийняття пропозиції ціни без голосу), ліцитатор називає нову ціну, збільшену на крок аукціону, не оголошуючи номерів учасників до того моменту, коли будь-який з них не оголосить свою ціну або ліцитатор не визначить, який з учасників підняв табличку першим при черговому збільшенні оголошеної ліцитатором ціни.
Якщо при послідовному збільшенні ціни ліцитатором одночасно декілька учасників залишають свої таблички піднятими, ліцитатор у будь-який момент на свій розсуд може запропонувати їм оголосити свою ціну і після першого оголошення одним з учасників своєї пропозиції назвати номер учасника, що оголосив пропозицію, а також ціну, запропоновану таким учасником, а потім оголосити наступну ціну, збільшену на крок аукціону.
У разі коли два або більше учасників одночасно погодилися з оголошеною ціною, але не погодилися з наступною ціною, збільшеною на крок аукціону, ліцитатор може оголосити про зменшення кроку аукціону і назвати наступну ціну, збільшену на новий крок аукціону. Якщо після цього ніхто з учасників не висловить бажання придбати лот за оголошеною ліцитатором останньою ціною, ліцитатор може запропонувати їм оголосити свою ціну. Після оголошення одним з учасників своєї пропозиції ліцитатор називає номер учасника, що оголосив пропозицію, а також ціну, запропоновану таким учасником. У разі коли ще один з учасників погодиться з такою ціною, ліцитатор продовжує збільшувати ціну на новий крок аукціону. Якщо ніхто із зазначених учасників не погодиться із збільшенням ціни, ліцитатор зупиняє торги за цим лотом і проводить консультації з організатором та учасниками, після яких торги поновлюються або лот знімається з торгів.
У разі коли протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не буде запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга) та проголошенням слова «Продано», називає ціну продажу лота, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час аукціону.
20. У протоколі зазначається назва лота, стартова ціна та результати торгів (остаточна ціна продажу, прізвище, ім’я та по батькові або найменування переможця). Протокол підписується переможцем і ліцитатором та затверджується організатором у день проведення аукціону.
Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь в аукціоні. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У цьому разі протокол підписується ліцитатором та затверджується організатором у день проведення аукціону, сума гарантійного внеску переможцю не повертається.
За умови наявності достатньої кількості учасників, що виявили бажання придбати зазначений лот, організатор поновлює торги за цим об’єктом у день проведення аукціону.
21. Усі спори (розбіжності) щодо порядку проведення аукціону розв’язуються (врегульовуються) під час його проведення ліцитатором за погодженням з організатором.
22. Повторний аукціон щодо знятого з продажу лота проводиться не раніше ніж через місяць після проведення попереднього аукціону згідно з цим Порядком.
23. Гарантійний внесок перераховується всім учасникам відповідно до пункту 41 цього Порядку на їх поточні рахунки, зазначені в документах, які додаються до заяви про участь в аукціоні, крім переможця та учасників, які не виявили бажання придбати лот за стартовою ціною.
24. Реєстраційні внески поверненню не підлягають, крім випадків, передбачених цим Порядком.
25. За рішенням ліцитатора під час торгів за певним лотом у залі можуть бути присутні учасники, які не беруть участі в торгах за цим лотом, а також особи, що не є учасниками, за запрошенням організатора.
26. Після закінчення торгів за кожним лотом ліцитатор має право оголосити перерву на 15 хвилин.
27. Під час проведення аукціону (від моменту його початку до завершення) не дозволяється:
втручання в будь-який спосіб у торги осіб, що не заявлені в торгах за конкретним лотом;
переміщення у залі, де проводяться торги, без дозволу ліцитатора;
вчинення інших дій, що порушують порядок проведення торгів.
28. Ліцитатор для усунення порушень та поновлення порядку має право:
усно попередити учасника чи запрошену особу про усунення порушень, але не більше одного разу за кожний вид порушень;
вимагати від учасника чи запрошеної особи залишити зал торгів за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
тимчасово припинити проведення аукціону та оголосити перерву у разі порушення учасниками правил проведення торгів.
29. У процесі проведення аукціону організатор веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, пропозиції учасників, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може бути також внесена інша інформація.
Завірена організатором копія протоколу видається переможцю.
30. Аукціон вважається таким, що закінчився, після підписання договору купівлі-продажу або оренди.
Результати аукціону
31. Протягом 30 днів після проведення аукціону організатор публікує в друкованих засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про його проведення, та безоплатно на веб-сайтах Держкомзему і його територіальних органів повідомлення про результати торгів за кожним лотом із зазначенням:
місця розташування та розміру земельної ділянки;
ціни продажу земельної ділянки або розміру орендної плати, визначених за результатами аукціону;
цільового призначення земельної ділянки.
32. Аукціон визнається таким, що не відбувся, у разі:
відсутності учасників або наявності на торгах лише одного учасника;
коли жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову;
несплати в установлений строк переможцем належної суми за придбаний лот (у разі продажу земельної ділянки).
Рішення про визнання аукціону таким, що не відбувся, приймається організатором у триденний строк після виникнення підстави для такого визнання.
33. Результати аукціону анулюються організатором у п’ятиденний строк з моменту його проведення у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або оренди чи підписання протоколу із зазначенням результатів аукціону.
Результати аукціону анулюються також у разі непогодження Кабінетом Міністрів України продажу земельної ділянки іноземному громадянину, іноземній юридичній особі, спільному підприємству — переможцю аукціону (у цьому разі такому переможцю повертається гарантійний внесок у повному обсязі).
Рішення про анулювання результатів аукціону може бути оскаржено у судовому порядку.
34. Результати аукціону, проведеного з порушенням вимог цього Порядку, можуть бути визнані у судовому порядку недійсними.
Визнання результатів аукціону недійсними тягне за собою визнання недійсним договору купівлі-продажу або оренди, укладеного з переможцем.
35. У разі прийняття рішення про визнання аукціону таким, що не відбувся, анулювання або визнання недійсними його результатів, повторний аукціон може бути проведений не пізніше ніж через шість місяців з дня прийняття такого рішення.
Якщо повторний аукціон проводиться у зв’язку з тим, що жоден з учасників не виявив бажання придбати відповідний лот за стартовою ціною, можливе зниження стартової ціни лота організатором, але не нижче ціни, що визначена за результатами експертної грошової оцінки, з дотриманням вимог, установлених цим Порядком.
Повторний аукціон проводиться відповідно до цього Порядку.
36. До участі у повторному аукціоні не допускаються переможці попередніх торгів, що не сплатили в установлений строк вартості лота за договором, відмовилися від укладення договору купівлі-продажу або оренди чи від підписання протоколу із зазначенням результатів аукціону.
37. У разі виникнення підстави для оскарження порядку проведення аукціону або прийнятих рішень, дій чи бездіяльності до моменту укладення договору купівлі-продажу або оренди учасник протягом 10 календарних днів після проведення аукціону та виникнення такої підстави має право подати скаргу організатору.
Подання скарги зупиняє процедуру проведення аукціону на строк розгляду скарги, але не більш як на 10 календарних днів.
Протягом п’яти календарних днів з моменту надходження скарги організатор зобов’язаний повідомити всіх учасників, яких вона стосується, про зміст скарги, час і місце розгляду та запросити їх взяти участь у розгляді. Учасник, що не взяв участь у розгляді скарги, позбавляється права на подальше звернення з вимогами, аналогічними до тих, що розглянуті.
У разі коли питання, порушені у скарзі, не врегульовано шляхом переговорів на підставі взаємної згоди, організатор протягом 10 календарних днів з моменту її надходження приймає обґрунтоване рішення із зазначенням причин незадоволення скарги або заходів, що вживатимуться для врегулювання конфлікту, якщо скаргу задоволено повністю або частково.
Організатор надає учасникам, що подали скаргу, по одному примірнику рішення щодо розгляду скарги протягом п’яти робочих днів після його прийняття.
38. У разі виявлення під час розгляду скарги учасника порушень порядку проведення аукціону, які впливають на об’єктивність визначення переможця, призводять до дискримінації учасників або іншим чином порушують їх права, організатор має право визнати результати такої процедури недійсними та розпочати організацію повторних торгів.
39. Спори, що виникають за результатами аукціону, розв’язуються у судовому порядку.
40. Проведення аукціону здійснюється за рахунок коштів організатора та реєстраційних внесків його учасників.
Розмір реєстраційного внеску визначається організатором та обчислюється з урахуванням потреби у покритті витрат, пов’язаних з організацією та проведенням аукціону. Максимальний розмір реєстраційного внеску не повинен перевищувати 50 відсотків мінімальної заробітної плати на дату публікації оголошення про проведення аукціону.
41. У разі відмови організатора від проведення аукціону сплачені суми реєстраційних внесків за вирахуванням платежів за банківські перекази повертаються у п’ятиденний строк з моменту прийняття відповідного рішення усім учасникам у повному обсязі, а витрати, пов’язані з організацією та проведенням аукціону, провадяться за рахунок організатора. В інших випадках суми реєстраційних внесків не повертаються.
Розмір гарантійного внеску визначається організатором у межах від п’яти до десяти відсотків стартової ціни. Суми гарантійних внесків за вирахуванням платежів за банківські перекази протягом п’яти банківських днів з моменту укладення договору купівлі-продажу або оренди, прийняття рішення про визнання аукціону таким, що не відбувся, скасування аукціону або анулювання його результатів повертаються усім учасникам, які не були визнані переможцями, крім випадків, передбачених цим Порядком.
42. Організатор може відповідно до договору з виконавцем сплачувати йому винагороду у розмірі до п’яти відсотків вартості лота, але не більш як 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі коли лот не проданий, організатор відшкодовує виконавцю витрати, пов’язані з організацією та проведенням аукціону, якщо це передбачено в договорі.
43. Земельна ділянка не може бути придбана або надана в оренду за рахунок бюджетних коштів.
44. Іноземні юридичні особи оплачують вартість лотів відповідно до закону в національній валюті на загальних підставах і лише з банківських рахунків.
45. Сума гарантійного внеску, сплаченого переможцем, зараховується в рахунок виконання ним зобов’язань за укладеним договором купівлі-продажу або оренди.
У разі відмови від укладення договору купівлі-продажу або оренди гарантійний внесок переможцю не повертається.
46. На підставі затвердженого протоколу аукціону організатор та переможець зобов’язані протягом 10 банківських днів після закінчення строку, передбаченого для оскарження відповідно до пункту 37 цього Порядку, укласти договір купівлі-продажу або оренди та перерахувати кошти за придбаний лот протягом п’яти банківських днів з дати укладення договору на зазначений у протоколі номер казначейського рахунка.
У разі придбання переможцем
