07 Липня 2015 Питання:

ВІДПОВІДЬ НА ЗАПИТ ДПІ ПРО НАДАННЯ ПРИВАТНИМ НОТАРІУСОМ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО ПОСВІДЧЕНОГО НИМ ДОГОВОРУ КУПІВЛІ­ПРОДАЖУ НЕРУХОМОГО МАЙНА

Відповідь:

Начальнику Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
вул. Чернишевська, 41, м. Харків, 61002
Приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу
Самощенко Олени Анатоліївни
в’їзд Пушкінський, буд. 7-А, кв. 58, м. Харків, 61024

15 березня 2015 року мною був отриманий лист ДПІ у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № 18935/10/20-31-17 від 13.03.2015 про надання мною, приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Самощенко О.А. інформації щодо посвідченого мною договору купівлі-продажу нерухомого майна.

Відповідно до пп. 2 п. 1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право отримувати безоплатно від платників податків у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, про отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи у порядку та на підставах, визначених законом.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом», із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 28 вересня 2011 р. № 1007, суб’єкти інформаційних відносин зобов’язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (п. 14 вказаної постанови).

Стаття 265 ПКУ (у редакції Закону України від 28.12.2014 р. № 71-VIII), посилання на яку зазначене в листі від 13.03.2015 № 18935/10/20-31-17 як підстава для отримання інформації, визначає поняття складу податку на майно, тобто за своєю правовою сутністю є нормою — дефініцією.

Як визначено статтею 8 Закону України «Про нотаріат», нотаріуси зобов’язані зберігати нотаріальну таємницю — сукупність відомостей, отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення до нотаріуса заінтересованої особи, в тому числі про особу, її майно, особисті майнові та немайнові права і обов’язки тощо. Довідки про суму нотаріально посвідчених договорів, які необхідні виключно для встановлення додержання законодавства з питань оподаткування, надаються нотаріусом протягом 10 робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу органів доходів і зборів.

Набрання чинності нормою права, яка містить визначення правових категорій і понять, не може бути обґрунтуванням для звернення до нотаріуса із письмовим запитом про подання інформації в тому обсязі, який зазначений в листі від 13.03.2015 № 18935/10/20-31-17.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 «Про Державну фіскальну службу України» ДФС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Також вважаю за необхідне зазначити, що статтею 81 Закону України «Про нотаріат», забороняється будь-яке втручання в діяльність нотаріуса, зокрема з метою перешкоджання виконанню ним своїх обов’язків або спонукання до вчинення ним неправомірних дій, у тому числі вимагання від нього відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, і тягне за собою відповідальність відповідно до законодавства.

Тому, з урахуванням викладеного, з метою недопущення порушення конституційних прав громадян та порушення названих вимог Закону України «Про нотаріат», надати інформацію щодо посвідченого договору купівлі-продажу нерухомого майна не вбачається можливим.

Приватний нотаріус

Експерт: