23 Січня 2014 Питання:

1.Чи можна не реєструвати перехід права власності на покупця при розстрочці платежу? Якщо так, то хто буде проводити реєстрацію права власності після розрахунку? 2. Якщо можна не реєструвати перехід права при розстрочці, то чи треба дотримуватися 5-денного терміну, щоб підготувати відмову в реєстрації права до виконання умов договору?

Відповідь:

Можливість укладання договору купівлі-продажу з розстроченням платежу прямо передбачена ч. 2 ст. 692 ЦК України, а правові наслідки такого договору законодавець закріпив у ст. 694 цього ж Кодексу.
ЦК України також встановлено, що право власності за договором, що підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення. Але в ч. 4 ст. 334 ЦК України зазначено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію (ч. 5 ст. 3). В свою чергу ч. 9 ст. 15 цього ж Закону встановлює, що державна реєстрація прав, їх обтяжень у результаті вчинення нотаріальної дії (надання відмови в ній) проводиться одночасно з вчиненням такої дії.
Отже, Закон чітко регламентує порядок виникнення права власності за договорами, що підлягають нотаріальному посвідченню, а саме: договір нотаріально посвідчується нотаріусом, який одночасно реєструє право у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а відповідно право власності у покупця на куплене, але не оплачене майно виникає одночасно з нотаріальним посвідченням та держреєстрацією.
Однак неправильно було б стверджувати, що право власності у цьому випадку не можна залишити за продавцем. Зокрема ст. 697 ЦК України прямо передбачена така можливість. В цьому разі нотаріус повинен посвідчити договір купівлі-продажу, а право власності буде зареєстроване державним реєстратором державної реєстраційної служби після виконання покупцем умов про оплату.
Що стосується другої частини питання, то тут треба зосередити Вашу увагу на тому, що заява про реєстрацію права власності на нерухоме майно подається власником (ч. 7 ст. 16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 25 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень). Отже, якщо покупець за договором купівлі-продажу з розстроченням платежу, умовами якого момент виникнення права власності відстрочений до повного розрахунку, одночасно з нотаріальним посвідченням договору подасть нотаріусу заяву про реєстрацію права власності, то нотаріус-реєстратор повинен винести рішення про відмову у державній реєстрації прав в порядку п. 3 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в зв’язку з тим, що покупець не набув права власності на зазначене нерухоме майно, і положення ст. 22 вищезазначеного Закону на ці правові відношення не розповсюджуються.

Експерт: Марченко Володимир