Нотаріус — не податковий агент (виступ у судових дебатах (ст. 194 ЦПК України))

Розглянувши в судовому засіданні скаргу Остряніна В.В. від 25 січня 2005 року на Постанову нотаріуса від 25 січня 2005 року про відмову нотаріусом вчинення дій нарахування, утримання та сплати податку з доходів фізичних осіб за продаж належної скаржнику квартири 3 (три), що знаходиться за адресою: місто Київ, вул. В. Васильківська, будинок 81 (вісімдесят один), ведення за Остряніна В.В. податкового обліку та подання податкової звітності податковому органу судом на підставі письмових доказів, пояснення сторін, експертного висновку було встановлено:
Острянін В.В., маючи бажання продажу належної йому квартири за грошові кошти еквівалентної суми 50000 доларів США, як законослухняний громадянин вважав своїм обов’язком сплатити податок з продажу майна як доходу фізичної особи. Звернувшись до податкової інспекції Печерського району міста Києва провести розрахунок суми його податкових зобов’язань та видати податкове повідомлення на сплату останнього, скаржник отримав лише відмову.
За усною заявою працівника податкового органу Остряніну В.В. далі пояснення, що податок з доходів фізичних осіб з продажу нерухомого майна стягується нотаріусом, який посвідчує правочин купівлі-продажу нерухомості. Цей нотаріус, у відповідності до ст.ст. 1.15, 8.1, 11.3, 19.2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», за обов’язками податкового агента, повинен крім стягнення податку, ще й нарахувати та сплатити за рахунок Остряніна В.В. податок, провести податковий облік доходів Остряніна, та подати податкову звітність податковому органу. Крім того, нотаріус у відповідності за цим законом несе відповідальність за виконання податкових зобов’язань платника податку, тому Острянін В.В. – отримувач таких доходів звільняється від обов’язків погашення суми своїх податкових зобов’язань.
В своїх поясненнях Острянін В.В. розуміє, що нотаріус, який посвідчує договір, не виплачує йому доход з продажу його особистого майна, тому і виконувати норми ст. 8 та ст. 11.3 зазначеного закону, нарахувати податок з доходів Остряніна В.В., подавати податкову звітність за рахунок платника податку та ведення податкового обліку Остряніна В.В. у нотаріуса не має підстав.
Крім того, як сам Острянін В.В. пояснив суду, що він розуміє, що …

Игорь СИДОРОВ отримати повну версію статті