23 Березня 2015

«Щодо діяльності нотаріусів з окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь»

Logo_APN

ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ

«АСОЦІАЦІЯ НОТАРІУСІВ МІСТА ХАРКОВА ТА ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

 

61002, м. Харків, вул. Ольмінського, буд. 6

код ЄДРПОУ 24275948, п/р 2600800119855 в АТ «РЕГІОН-БАНК» у м. Харкові, МФО 351254

(057) 714-27-90, (057) 714-27-89

«23» березня 2015 р. № 8

 

Міністру юстиції України

Петренку П.Д.

 

 

«Щодо діяльності нотаріусів з окупованої

території Автономної Республіки Крим

та м. Севастополь»

 

Шановний Павле Дмитровичу!

Україна стикнулася з багатьма втратами та труднощами у зв’язку з анексією території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією. Одним із проблемних питань є діяльність нотаріусів, які працювали і продовжують працювати на окупованій території. Важливість його врегулювання зумовлюється тим, що нотаріат — це передусім інститут гарантування законності, дотримання прав громадян. А в руках держави-агресора нотаріат стає знаряддям незаконної діяльності, за допомогою якого відбувається порушення законів України.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2014 № 1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» особи, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації (згідно з додатком), зобов’язані були:

– припинити свою приватну нотаріальну діяльність по відповідному нотаріальному округу;

– протягом одного місяця передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса;

– протягом трьох робочих днів надати до Державної служби фінансового моніторингу відповідне повідомлення про припинення приватної нотаріальної діяльності;

– протягом одного місяця передати до Головного управління юстиції у Херсонській області гербову печатку приватного нотаріуса для її знищення, а також реєстри для реєстрації нотаріальних дій для проставлення відмітки про закриття реєстрів.

Враховуючи економічну і політичну ситуацію на окупованій територій АР Крим та міста Севастополя, з кожним днем росте вірогідність того, що деякі особи, діяльність яких була припинена згідно із вказаним вище наказом Міністерства юстиції України, виявлять бажання зареєструвати приватну нотаріальну діяльність в інших областях України.

Така реєстрація не вбачається законною з таких підстав:

 

1. Відповідно до ст. 4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону України «Про громадянство» підставою для втрати громадянства України є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття.

При цьому добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки, коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку, встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто.

Саме така процедура мала місце для нотаріусів окупованої території АР Крим та м. Севастополя — для того, щоб зареєструватися як нотаріуси Російської Федерації, вони мали звернутися до відповідних органів із заявами та іншими необхідними документами для отримання громадянства Російської Федерації.

Не може бути застосована до нотаріусів окупованої території і ч. 4 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», відповідно до якої примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. Адже, як було зазначене вище, процедура прийняття нотаріусами громадянства Російської Федерації не була ані автоматичною, ані примусовою.

Отже, відносно осіб, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і були призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, є підстави для втрати ними громадянства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про нотаріат» однією з обов’язкових вимог до нотаріуса України є наявність в нього громадянства України. А факт громадянства України у нотаріусів, діяльність яких була припинена згідно з наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2014 № 1087/5, не є безспірним.

Більше того, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про нотаріат» втрата громадянства України є підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

 

2. Відповідно до ст. 14 Закону України «Про нотаріат» документи нотаріального діловодства та архів приватного нотаріуса є власністю держави і перебувають у володінні та користуванні приватного нотаріуса у зв’язку із здійсненням ним нотаріальної діяльності.

Приватний нотаріус зобов’язаний забезпечити зберігання документів нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса протягом усього строку здійснення ним нотаріальної діяльності.

У разі припинення приватної нотаріальної діяльності документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса передаються ним до відповідного державного нотаріального архіву в порядку, встановленому законодавством.

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2014 № 1087/5 особи, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, були зобов’язані протягом одного місяця передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса.

Замість цього вказані особи передали свої архіви незаконним органам, створеним на окупованій території (копія розпорядження губернатора міста Севастополя додається). Отже, вищевказаний наказ Міністерства юстиції України зазначені особи не виконали.

Відповідно до п.п. «и» п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про нотаріат» знищення чи втрата нотаріусом або з його вини архіву нотаріуса або окремих документів є підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

 

3. Відповідно Правил професійної етики нотаріусів України, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 04.10.2013 № 2104/5:

– у своїй професійній діяльності нотаріус зобов’язаний дотримуватися чинного законодавства України, сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності (розділ ІІІ);

– нотаріус зобов’язаний виконувати свої обов’язки згідно з принесеною присягою і завжди берегти чистоту високого звання нотаріуса (розділ IV).

– нотаріус повинен захищати інтереси людини, суспільства і держави України, дотримуватися вимог закону (розділ V).

Усі наведені та інші вимоги і правила професійної етики нотаріусів були порушені особами, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про нотаріат» неодноразове порушення нотаріусом правил професійної етики є підставою для анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

 

Підсумовуючи наведене, можна зробити такі висновки:

 

1) особи, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, не мають права зареєструвати приватну нотаріальну діяльність на території України;

2) є підстави для позбавлення таких осіб свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Стаття 12 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю з вказаних вище підстав здійснюється Міністерством юстиції України за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі (підпункти «а», «и» п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону) та за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання Нотаріальної палати України (п. 3 ч. 1 ст. 12 Закону).

Враховуючи, що Головні управління юстиції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі наразі не діють і не можуть звернутися до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату із відповідним поданням, Міністерство юстиції України має достатні підстави самостійно здійснити анулювання свідоцтв.

Керуючись Положенням про Міністерство юстиції України, затвердженим постановою кабінету міністрів України від 02.07.2014 № 228,

 

ПРОШУ:

 

  1. 1.                    Встановити, чи були виконані вимоги наказу Міністерства юстиції України від 07.07.2014 № 1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» щодо передачі документів нотаріального діловодства, архіву приватного нотаріуса, реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, знищення печаток особами, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації.
  2. 2.                    Надати правову оцінку щодо можливості реєстрації приватної нотаріальної діяльності на території України вказаних осіб.
  3. 3.                    Встановити, чи були факти реєстрації територіальними органами юстиції на території України приватної нотаріальної діяльності особами, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і були призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації (або подання відповідних заяв про реєстрацію такої діяльності); які при цьому подавалися документи.
  4. 4.                    Вирішити питання щодо анулювання свідоцтв про право на зайняття нотаріальною діяльністю вказаних вище осіб.

 

 

З повагою

Президент Громадської організації

«Асоціація нотаріусів міста Харкова

та Харківської області»                                                   Марченко В.М.

 

 

 

отримати